Komiksy

Punisher Max, mlátička na pochodu

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Z drsné akční komiksové série Punisher MAX scénáristy Gartha Ennise a výtvarníka Leandra Fernandeze jsme tu představili již několik knih. Dnes se podíváme na sedmou část s podnázvem Muž z kamene, v níž se hlavní hrdina bude muset utkat s masovým vrahem, jenž dosud zůstával nepotrestán. Není jím nikdo jiný než mocný generál Zacharov, sovětský válečný zločinec, jenž se bude snažit i nadále zanechat si kamennou tvář i ocelově chladné srdce.komiksVše začíná ve chvíli, kdy se Frank Castle alias Punisher dozví, že je na jeho hlavu vypsána odměna. Jde po něm generál Zacharov se svou hordou zabijáků, mezi nimi i se zrádcem Rawlinsem, jenž dříve pracoval pro CIA, poté se ale zapletl a začal vynášet informace nepřátelům. Boj se přesouvá do hornatého Afghánistánu, kde přišlo o život bezpočet lidí, dobrých i zlých. A nyní to bude jeden z nich – generál Zacharov nebo Frank Castle, protože ani jeden nenechá toho druhého odejít živého. A boj to rozhodně nebude lehký, proto o život přijde i řada nevinných lidí nebo spojenců...

I když jde o napínavé čtení, už od začátku je čtenáři jasné, jak vše nakonec dopadne. Zůstane tu jen hromada mrtvol a jako vítěz opět odejde hlavní hrdina, a to dokonce bez nějakého většího zranění. Možná kvůli tomuto opakujícímu se závěru jsou čtenáři ochuzení o překvapení z vyuzlení celého příběhu, na druhou stranu jak jinak by mohla série pokračovat, kdyby postavu Punishera zabili, že ano? I přes tuto malou chybku na kráse musím uznat, že se Ennisovi stále daří udržet čtenářovu pozornost napnutou až do konce.

A to i díky realistickým scénám, jež barvitě zobrazují různorodá prostředí od amerického zaplivaného města po ruskou tajnou základnu až po rozpálenou afghánskou krajinu. Nejlépe jdou však Fernandezovi bojové scény, na nichž rána stíhá ránu, kulka kulku a kde také není nouze o krev stříkající z nepřítelových žil. Jde o výjevy detailní, jež sice nepatří k nejoriginálnějším, na druhou stranu milovníkům akčních komiksů s válečnou tematikou budou připadat dostačující.

Reálný příběh je tu zajištěn i díky výběru hlavní postavy. Není to žádný maskovaný superhrdina, ale na první pohled téměř obyčejný chlap, který se od těch ostatních liší jen větší mírou svalové hmoty a hlavně velikou odvahou a přesvědčením, které ho vede do boje proti neřádům všeho světa. Je jen na škodu, že se autor více nevrací k jeho minulosti nebo navazování na starší příhody; i když tu bude lehce naznačena spojitost mezi Punisherem a zběhem Rawlinsem, jinak jde o vyprávění téměř nenavazující na předchozí Punisherorovo působení, a tak sedmá kniha připomíná spíše pouhý přílepek vymyšlený ad hoc kvůli vyššímu zisku a natahování dříve dobré série, nikoliv střípek zasazený do promyšleného univerza, jenž by pak vytvořil spojitou mozaiku.

Komiks patří ke standardu, určitě nadchne milovníky punisherovské série a vůbec akčního komiksu, který v českých vodách příliš vydáván není (s výjimkou oněch už trochu klišovitých superhrdinských sérií). Nečekejte nic originálního nebo vtipného, jen věčné bity a souboje na život a na smrt. I když ono „jen“ berte s rezervou, pokud právě toto v komiksové tvorbě vyhledáváte.

Komiks Punisher MAX: Muž z kamene vydalo nakladatelství BB/art

il

Doporučujeme

Aktuality

 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Potíže se ženami

  Ode dneška soutěžíme o knihu Potíže se ženami z nakladatelství Dokořán. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení