Komiksy

Vítejte ve zvířecím ráji

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Čeští čtenáři mají nyní příležitost seznámit se s tvorbou amerického autora komiksů s korejskými kořeny jménem Frank Cho. Má na svém kontě několik knih pro Marvel Comics, např. Mighty Avengers nebo Hulk, proslavil se ale hlavně jako tvůrce komiksové série Liberty Meadows. A právě první knihu z této série s podnázvem Ráj nedávno vydalo nakladatelství Crew v českém překladu.komiksJde vlastně o knihu černobílých stripů z prostředí zvířecí kliniky. A to kliniky poněkud zvláštní, protože jejími stálými obyvateli je hypochondrická žába, zakrslý cirkusový medvěd nebo prase vymetající bary, které je závislé na omamných látkách, zvláště na cigaretách. Ano, čtete správně. Ona zvířátka, i když na první pohled vypadají roztomile, jsou vším možným, jenom ne obyčejnými zástupci živočišné říše, jak je známe z našeho světa. Jsou to postavy chovající se jako lidé a trpící všemi lidskými nedostatky. Zároveň jsou to tvorové, kterým nechybí smysl pro legraci, a tak většinu svého času tráví vymýšlením lumpáren, které ne vždy dopadnou dobře.

Svět pseudozvířat je tu doplněn lidskými postavami. Mezi nimi zvláště mužskou část čtenářstva zaujme nádherná sestra Brandy, která své svěřence láskyplně opečovává, i když ani její skupinové terapie nepřináší téměř žádné výsledky. Kromě ní je v útulku zaměstnán i Frank, brýlatý trouba, který to neumí se ženami. A tak ani nedokáže pozvat na rande svou spolupracovnici Brandy, přestože ho stále více přitahuje. Kromě těchto se tu objeví, i když okrajově, další slavné postavy, jako medvídek Pú nebo Nelson, který si sem odskočí ze seriálu Simpsonovi. A také slavná bojovnice Xena nebo přitažlivý moderátor přírodovědného seriálu, který je ale v Liberty Meadows unesen vyšinutou krávou (a tím myslím čtyřnohé zvíře větších rozměrů s rohy, nikoliv nadávku nějaké osobě).

Stripy se snaží být vtipné. Občas jsou, ale většina z nich mě zanechalo chladnou, bez úsměvu na rtech. Jako by Frank Cho přemýšlel na zcela jiné rovině než já. V první části jsem spíše jen nevěřícně pročítala jednotlivé stripy a hledala, co na nich má být vtipného. Možná mi na nich až moc vadilo, že se zvířata chovají jako lidé a na zvířeckost jen upomíná jejich vizuální podoba, takže jsem přemítala, proč autor raději nezvolil prostředí nápravného zařízení pro lidi než pro zvířata. Vtip mi uniká už v tomto hlavním motivu. V druhé části při opakování některých situací jsem se už tu a tam pousmála, ale spíše z radosti, že jsem přišla na to, co asi podle autora mělo ve čtenáři vzbudit veselí. Jako komická série u mě Liberty Meadows nezapůsobila, spíše bych ji označila za propadák. Jsem proto zvědavá, zda se v druhém dílu dočkáme nějakého zlepšení, nebo zda Frank Cho zůstane u stejného „humorného“ stylu, tj. nemastného neslaného.

Komiks Liberty Meadows 1: Ráj vydalo nakladatelství Crew

il


Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení