Komiksy

Živí mrtví 8: ...a propuklo peklo!

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
lebka

V angličtině je na to, co se děje v posledním díle Živých mrtvých takový hezký výraz „all hell breaks loose“, který se u nás dá přeložit pouze tak, jak vidíte v nadpisu. A i když to není zcela přesné, můžete mi věřit, že tentokrát to opravdu není žádná propagační větička.

 

knihaKdyž jsme naposledy viděli Ricka a jeho partu, obývající vězení, prožívali relativně klidné období, z kterého je vytrhl až nájezd psychopatického Guvernéra z nedalekého městečka Woodbury. Přímo na poslední stránce zaparkoval před jejich bránou tank a vydal rozkaz všechny zabít. Je teda zcela zřejmé, co vás čeká v tomto díle. Nebude to nic jiného než boj o přežití.

V úvodu nové knihy se ale ještě na chvilku vrátíme do minulosti, abychom zjistili, jak se Guvernérovi povedlo dostat z podlahy svého bytu, kde ho nechala Michone krvácet, až k zorganizovaní celé útočné akce. Kirkman tady zdatně využívá pouhých 24 stránek jednoho standardního komiksového čísla k tomu, aby načrtl povahu jednoho lidského monstra. Mimo to, vás také dostane do obrazu, pokud jste náhodou nečetli předchozí knihu. A pak už nás čeká slibovaná řežba. Ovšem ani ta není zcela standardní. Nepodřizuje se totiž pravidlům klasického žánrového vyprávění, ale spíš realitě. U většiny komiksů můžete v případě takového boje čekat hrdinskou akci, obětování, dramatické fígle typu „poslední zůstává“....atď., ale u Kirkmana ne. Kirkman ani tady nepodlehl. Myslím, že spoustě lidem přijde boj o vězení podivný. A je to proto, že Kirkman nestaví na klasickém klišé epiky, ale na realitě. Jeho hrdinové nejsou papírový ale reální, a to bude pro mnoho komiksových fanoušků, odchovaných na ultra-epických komiksech plných sebeobětovaní a hrdinů, vrhajících se pro záchranu svých blízkých do nebezpečí, docela problém. Pokud čekáte epickou bitvu plnou hrdinů, rovnou na to zapomeňte, protože Kirkmanovi postavy jsou obyčejní lidé, kteří dělají spoustu chyb a jsou posraní až za ušima. To samé tady platí i nesmrtelnosti a nezranitelnosti postav. Pokud vám to nedošlo už v pátém dílu, kde hlavní postavě usekli ruku, tady už je pozdě. Pokud jste si k nějaké z hlavních postav vypěstovali určitý vztah, čekají vás těžké chvilky. Kirkman totiž nepatří mezi autory, kteří by museli nechat postavu dokončit větu, popřípadě dořešit nějaké vnitřní dilema. Některé věci se prostě dějí a nedá se jim vyhnout, stejně jako v životě. Nebudu vám lhát, ale nic neprozradím, když řeknu, že nic už nebude takové jako dřív a s některými z postav se tady vidíme naposled. Kirkman je neúprosný spisovatel, který si nebere žádné servitky a tentokrát mnoho čtenářů děj převálcuje.

Pokud jde o kresební stránku, Adler se hezky vykresluje. Jeho kresba nikdy nepatřila do mainstreamu, ale myslím, že si postupně začíná budovat vlastní styl postavený především na kontrastech bílé a černé.

Když jsem četl tuto sérii ještě v originálu, byl to právě tento díl, který mě utvrdil v tom, že čtu výjimečný příběh. Do této knihy, byla série pouze sympatická a zajímavá, ale od tohoto dílu už naprostá a zásadní pecka. Rozhodně se jedná o jednu z nejzásadnějších knih celé série, která vámi pořádně otřese a dá vám jasně najevo, že normální pravidla tady neplatí. Koneckonců, právě o to Kirkmanovi jde. Porušovat zavedená pravidla příběhů, posouvat hranice a dostat se k něčemu novému. A já ho budu na té cestě radostně doprovázet. A vám doporučuju to samé, nebudete litovat. 

Komiks Živí mrtví 8: Zrozeni k utrpení vydalo nakladatelství Crew

 

komiks

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení