Komiksy

Obludárium na pochodu

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

S příběhy o Batmanovi se poslední dobou roztrhl na českém komiksovém trhu pytel. Nakladatelství BB/art, stálice ve vydávání světových komiksů v českých překladech, nedávno představilo novou komiksovou řadu (tj. novou v našich malých vodách), a to Batman Detective Comics. Odstartovala ji kniha s podnázvem Tváře smrti od Tonyho S. Daniela, jež se zdá být předzvěstí vyváženého čtení plného akce i vyšetřování.komiksArkhamská léčebna má zase o pacienta méně. Po ulicích Gothamu se prochází šílený Joker, který svými hračičkami a jedem vyvolávajícím smrtelný záchvat smíchu rozpoutá paniku u všech slušných občanů. A co na to policie? Ta se raději zaměřuje na temného rytíře, jehož zatčení leží na srdci nového starosty více než bezpečí veřejnosti. Připomíná vám to něco? No ano, přesně takto začíná ona stará písnička, která už několikrát zazněla v různých provedeních v řadě batmanovských příběhů. Avšak tentokrát je hrána novým iluzionistou, který ukáže i tuto část známého příběhu z nového pohledu. Jeho hlavní trik totiž spočívá v tom, že úvodní zápletka je jen zástěrkou pro vyprávění mnohem zajímavějšího příběhu. Příběhu o Dollmakerovi, výrobci panenek, který sešívá kusy různých lidí v jeden celek, aby tak obohatil své chodící obludárium o nový přírůstek. A jeho nejnovějším úlovkem, který mu má zajistit dostatek finanční hotovosti i nového materiálu, nemá být nikdo jiný než Batman! 

Jak to u Batmana bývá, ani zde mu neschází ona věhlasná temnost a záhadnost. Na rozdíl od některých zpracování se tu však Daniels drží trošku při zemi. Nespadá přílišně do psychedelických výjevů, v nichž se čtenáři nemohou vyznat. A ani tolik neproplétá realitu s flashbacky nebo ponory do nitra hlavního hrdiny. Batman se tu tak stává více detektivem, jenž jde za stopou, dokud nevyčenichá podezřelého a nedostane z něj doznání. A právě tato přímočarost, byť sem tam narušovaná, se mi na Danielsově podání líbí. 

V komiksu vás zaujme řada detailních kreseb, jež jsou určeny spíše pro otrlé, např. rozpáraná mrtvola nebo ohavné zombie sešité z různých lidských částí. Dollmakerova hrůzostrašná dílna tu krásně kontrastuje s postavou nevinné dívenky, kterou se bude snažit Batman zachránit spolu s další jemu blízkou postavou. Kterou, vám prozradím, to si už budete musíte přečíst sami.

První díl ze série Batman Detective Comics je dobrou volbou pro všechny milovníky příběhů o Batmanovi a jeho boji proti zločinu v Gotham City. Oblíbí si jej dozajista i fanoušci akčního komiksu s detektivními prvky.

Komiks Batman Detective Comics 1: Tváře smrti vydalo nakladatelství BB/art

il
il

 

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení