Komiksy

Garfield, mistr převleků

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Čeští milovníci Garfielda jsou díky vysokému pracovnímu tempu nakladatelství Crew dostatečně zásobování stále novými komiksy. Kromě klasických černobílých sešitů na pokračování se tu a tam objeví i specialitky, jako jsou například vázaná knižní vydání několika starších kousků v kolorované formě. A aby toho nebylo málo, Garfield na sebe někdy bere i 3D podobu ve speciálních číslech určených pro děti, na svém kontě má i první díl naučného slovníku. Právě na tato dvě vydání se podíváme podrobněji v dnešní recenzi.komiksGarfieldova show je řada, v níž je Garfieldův svět zobrazen ve 3D podobě ve shodě se stejnojmenným animovaným seriálem. Ano, přesně s tím, který i dnes běží na obrazovkách České televize. Na rozdíl od stripové klasiky je nejen zvolena jiná výtvarná technika, jež si hraje s 3D prostorem a kolorováním, ale i odlišný obsah ve shodě s cílovým okruhem čtenářů. Tím jsou malé děti, jež od komiksu nečekají na rozdíl od nás dospěláků štiplavé ironické vtipy, ale jednodušší příběh končící happy endem. Pro tyto čtenáře je přizpůsoben i text, jenž je psán větším písmem a jenž tvoří souvislý příběh, nikoliv množství na sebe nenavazujících stripů. 

V posledně vydané, již třetí knize Garfieldovy show, jež má podnázev Úžasný létající pes a další příběhy, se vám představí Garfield, Odie, Jon a další postavy v překvapivých situacích. Garfield bude muset čelit žralokovi (ano, kocour se ocitne v těsné blízkosti vody i ve vodě!), Odie nabude superhrdinské schopnosti, Jon bude okraden a z Garfielda se stane ochránce ptáčků. Říkáte, že je to nemožné? Pak nahlédněte do knihy a zjistíte více.


Novinkou pro české čtenáře je vydání zcela nového formátu klasických stripů. Garfieldův slovník naučný 1: Alotria obsahuje to nejlepší z dílny Jima Davise. Můžete se těšit na opravdovou klasiku, v níž je zahrnut výběr z Garfieldova bohatého života. Jde vlastně o edici, jež v sobě skrývá výběr stripů odhalujících základní (ne)dokonalosti Garfielda a jeho přátel. Můžete se těšit na Garfieldovy vyvedené kousky, jako 
je kradení jídla, fyzické napadání pošťáka, pošťuchování psa Odieho nebo jeho bezmezná láska k lasagním.

komiksJde o naučnou encyklopedii, díky níž i ti, kteří Garfielda nikdy nečetli (ale takoví snad mezi námi ani nejsou!), mohou nabýt základní vědomosti o této nesmrtelné komiksové postavě. A vzhledem k tomu, že nakladatelství do názvu zapojilo i číselný údaj, můžeme se patrně těšit i na další díl. 


Z krátkého resumé je již zřejmé, že se obě knihy diametrálně liší po výtvarné i obsahové stránce. Pokud bych si měla vybrat jednu z nich, tak mým favoritem určitě bude Garfieldův slovník naučný, protože mi vyhovuje více klasický formát (i když oproti sešitovým vydáním je krásně kolorován a tištěn na pevném lesklém papíru) a zejména starý dobrý Garfield, který oplývá vtipem a ironií sobě vlastní. 

Garfieldova show 3 může být naopak pro řadu čtenářů velkým zklamáním, nicméně malý čtenář, který rád sleduje stejnojmenný seriál v televizi, jím může být nadšen. Úroveň vyprávěného je tu ve shodě s televizní předlohou, takže pokud se vám líbí, pak je pro vás komiks z této řady jako stvořený. 

Komiks Garfieldova show 3: Úžasný létající pes a další příběhy a Garfieldův slovník naučný 1: Alotria vydalo nakladatelství Crew 

il

il

Doporučujeme

Aktuality

 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté - vyhlášení vítězů

  Aktuální informace z 11. 5. 2017 - vyhlášení vítězů šestého ročníku Ceny česká kniha - čtěte dále.

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále. Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Famfrpál v průběhu věků

  Ode dneška soutěžíme o knihu Famfrpál v průběhu věků z nakladatelství Albatros Media. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení