Komiksy

Doba ledová v komiksové podobě

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Pokud patříte mezi příznivce filmů Doba ledová, pak patrně uvítáte dvě útlé komiksové knížky scénáristy Caleba Monroea a kreslířů Shelli Parolineové a Brandena Lamba. Pod názvem Doba ledová: Ledová dobrodružství je nedávno vydalo komiksové nakladatelství Comics centrum, a to v českém překladu Václava Dorta a Martina Trojana.komiksKaždá kniha obsahuje dva minipříběhy, v nichž ožívají vtipné scénky ze života slavných zvířecích postav, jako je upovídaný lenochod Sid, šavlozubý tygr Diego nebo mamut Manny s rodinkou. Nechybí ani vedlejší postavy, např. dva vačičáci nebo ježkokrtek Louis. A ano, nesmím zapomenout ani na šavlozubou veverku, která sice zůstala beze jména, zato se vryla do paměti všech milovníků Doby ledové jako neustálý hledač oříšků, přičemž tato vášeň opět zapříčiní řadu nečekaných vtipných příhod.

V první knize se v příběhu Lavina stanete svědky sesuvu sněhu, který uvězní některé pravěké hrdiny v jeskyni. To by samo o sobě nemuselo být tak zlé, kdyby ve vaší společnosti nebyl hladový šavlozubý tygr nebo kdyby si z vašich chlupů nechtěli ostatní udělat podpal. V druhém příběhu Ten nejoblíbenější se rozpoutá velká hádka o to, kdo je nejoblíbenějším strejdou mamutího mláděte Broskvičky, které se samozřejmě bude snažit ze všeho diplomaticky vyváznout. Druhá kniha překvapí vánočně laděnou příhodou Sid minulých, přítomných a budoucích Vánoc, v níž se nejen objeví Sid v trojí podobě, ale odehraje se i speciální souboj maxiveverek. Nová postava se představí v příběhu Třesky, blesky, kde se ze země vyhrabe po zimním spánku ježkokrtek Louis a musí co nejdříve najít potravu pro svou početnou rodinu.

komiksPříběhy jsou určeny zejména pro dětské čtenáře, čemuž nasvědčuje jednoduchá dějová linie i délka příběhů. Komiksové zpracování nijak nevybočuje z jejich filmové předlohy, a to po stránce obsahové ani výtvarné (ano, stále jde o líbivé obrázky téměř shodné s animovanými snímky). Možná bych jen očekávala větší originalitu vyprávěného – přece jen většina příběhů, až na první z druhé knihy, spíše kompilují starší motivy. Na druhou stranu právě toto může být u některých čtenářů hodnoceno jako žádoucí. Vždyť řada komiksů vydávaných sériově se zakládá na záměrném opakování základních schémat jen s drobnými variacemi za účelem vytvoření komičného. 

Obě knížky doporučuji malým čtenářům, kteří mají v oblibě Dobu ledovou. Myslím, že právě komiksové zpracování může mnohé z nich přimět otevřít si knihu a zkoušet přečíst první řádky.

Komiks Doba ledová: Ledová dobrodružství 1 a Doba ledová: Ledová dobrodružství 2 vydalo nakladatelství Comics centrum


il

Aktuality

 • Lednové akce v knihovnách

   

  Chcete vědět, co zajímavého se děje v knihovnách a jaké akce si pro své čtenáře připravily? Pak sledujte rubriku Knihovny, v níž vás budeme pravidelně informovat o dění v knihovnách a akcích s nimi spojených.

  Číst dál...  
 • Lednová Pevnost láká na Asasína

  Vánoce jsou konečně tady, proto si člověk musí najít čas i na nějaký ten sváteční odpočinek. A co jiného si vzít k teplu krbu (nebo topení), než aktuální číslo časopisu Pevnost.

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Češi 1948 - Jak se KSČ chopila moci

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Češi 1948 - Jak se KSČ chopila moci z nakladatelství Mladá fronta. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše. 

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení