Komiksy

Superman v novém kabátě

1 1 1 1 1 (2 hlasů)
il

Superman je pro všechny komiksové tvůrce pokládán za svatý grál. Je to postava, která se jako jedna z prvních dostala do povědomí širší veřejnosti a dobyla si nejen pevné místo ve světě komiksu, ale i filmových pláten. Není proto divu, že se Gary Frankovi, Geoffu Johnsovi a Jonu Sibalovi splnil sen, když dostali za úkol vytvořit pro DC Comics nový příběh o Supermanovi. Zároveň to pro ně byla veliká výzva, protože se museli vyrovnat s předlohou Jerryho Siegela a Joea Shustera, kteří dali této postavě život, a dalších tvůrců, kteří se snažili převyprávět nebo doplnit příhody se Supermanem v hlavní roli.komiksV čem je tedy komiks Superman: Utajený počátek nový? Především v pojetí hlavní postavy. Superman je tu představen jako outsider, který se snaží najít své místo na planetě Zemi, naráží však na předsudky lidí, kteří nesnesou pomyšlení na to, že nejsou ve vesmíru sami a že do dění na Zemi zasahuje mimozemšťan. Příběh Supermana tak již od počátků provází pochybnosti o vlastní identitě a poslání, přičemž právě tento motiv je v supermanovské historii jisté novum. Už to není sebevědomý superhrdina, který od počátku ví, že jeho životní náplní bude chránit dobro před zlem. Ne. Nejdříve je to malý chlapec, kterému se sesype svět zjištěním, že není synem manželů Kentových a že má superhrdinské schopnosti. A pak je to dospělý muž, který chce chránit své blízké, dostane se tak ale do hledáčku médií, policie i zločinců, kteří mu půjdou po krku.

Pojďme ale pěkně na začátek příběhu. Jak už bylo naznačeno, tvůrci se rozhodli čtenáři přiblížit Supermanovo dětství. Představí tak hlavní postavu ve zcela novém světle – jako puberťáka, který zažívá první lásku, má dětské sny a také občas provede nějakou tu lumpárnu. Prostě normální kluk, který ale časem zjistí, že je trochu odlišný. Příběh tak představuje budoucí ikonu všech hrdinů z lidského hlediska, přičemž se snaží odhalit více jeho nitro a to, proč na sebe vůbec poprvé nasadil svůj přiléhavý kostým (zde musím podotknout, že ani malý Superboy nebyl podle tvůrců komiksu původně příliš nadšený z elastického modýlku; v komiksu tak neschází ani vtipné momenty). Novinkou je propojení této první části příběhu s Legií superhdinů ze 30. století, kteří zavítají do Supermanova světa, aby se poznali se svým idolem. Ačkoliv to zní poněkud šíleně, tato kapitola má v Supermanově příběhu své místo (to už ale poznáte sami). O tom, že momenty ze života mladého Clarka Kenta jsou přitažlivé i pro filmový průmysl, svědčí i nový seriál Smallville nebo film Muž z oceli, v nichž je tomuto období věnován velký prostor. Poslední část komiksové knihy vyplňuje Supermanovo působení v Metropolis, městě zítřka, v němž naráží Supermanovy ideály na krutou realitou a kde také musí poprvé vystoupit proti svému nepříteli Lexi Luthorovi. 

Komiks je věnován čtenářům, kteří by rádi sledovali Supermanův příběh od počátku. Nemusíme tak k němu přistupovat se znalostmi předchozích příhod hlavního hrdiny, ani se nemusíme bát přílišných odboček od hlavního děje. Vyprávěné je tak primárně určeno širší veřejnosti, a to z řad dospělých i menších čtenářů. 

V komiksu hraje prim jednoduchost a přímočarost, takže v něm nečekejte hlubší prokreslení postav nebo myšlenku. Na druhou stranu: v jednoduchosti je krása. A Superman: Utajený počátek je toho důkazem.

Komiks Superman: Utajený počátek vydalo nakladatelství BB/art

il

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Cena Česká kniha pošesté

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále.

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  
 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Želvou proti zdi

  Ode dneška soutěžíme o knihu Želvou proti zdi z nakladatelství Mladá fronta. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení