Komiksy

Když se mýty zvrhnou

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
k

Mýty: Láska jako z pohádky, jak poetický název pro grafickou knihu, jejíž základ skutečně tvoří bájesloví, kdy sám autor uvádí: „Tento příběh je volnou adaptací několika amerických folklórních příběhů o Jackovi z hor.“ Pročež se až roztomile přiznává, že: „Původní ústní tradice doznala v mé péči velkých změn, což je zdvořilý způsob jak říct, že jsem ukradl všechno, o čem jsem si myslel, že by se mi mohlo hodit.“ Nicméně pravdou je, že scénárista Bill Willingham přeci jen projevil při jejich zpracování mimořádnou invenci s nápaditostí, přičemž vše je proloženo nemalou dávkou humoru. Nechybí však ani syrovost s brutalitou a s příměsí erotična, z čehož vyplývá, že tyto „pohádky,“ v nichž hrají ústřední roli nám dobře známé postavy jako kupříkladu Sněhurka, Růženka, Zlý vlk, Zlatovláska a podobně nebudou logicky určené pro nejmenšího čtenáře, ale spíš až pubertálního výrostka.


kMýty existují od počátků věků, a aniž bychom tomu věnovali pozornost, vznikají stále nové a nové.

Láska jako z pohádky je u třetí v řadě. V prvním díle se dozvíme o vyhnání mýtů z jejich domoviny čímsi známým pouze jako Nepřítel. V druhém pak dochází ke vzpouře mýtů, jež se nemohou či odmítají asimilovat v lidskou společnost. Vede je Zlatovláska, která díky své velké oblíbenosti mezi tzv. „všedňáky“ upomíná svými nezničitelnými schopnosti samotného filmového Ramba. A opravdu je vysoce nebezpečným, fanatismu oddaným, zabijákem, jenž se zákeřně rafinovaným Modrovousem plánuje svrhnout a zlikvidovat Sněhurku, jež má v podstatě celý Mýtov na povel.

Vlastně už by se chtělo jen dodat, že jde o neobyčejně příjemné kratochvilné čtivo, k němuž se leckdo vrátí prostě jenom z důvodu se dobře pobavit. A protože jde o mýty, nechybí zde klasická poloha dramatu. Jsou nám zde předestřeny archetypy lidské koexistence. Dochází ke střetu dobra a zla.

Tak jako v životě není však dobro jakkoli blíže specifikováno. Jedná se vlastně o normálně vedené a v rámci možností spokojené bytí. Ale existují chorobně ambiciosní jednotlivci, jež jsou s to za užití lsti a násilí domoci se předního společenského postavení, ale především pak astronomického majetku. Z úhlu všední každodennosti jde o chudáky posedlé kariérou, kdy jejich hnacím motorem však není touha po poznání a dosažení dobrých výsledků, ne, je motivuje ryzí mamon, jehož se v důsledku stávají pouhými otroky. Chtíč takto postižené vodí jako loutky. Pozbyli vlastní vůle, ačkoli jejich arogancí nabubřelé ego je ujišťuje, že je tomu právě naopak.

Mýty do jisté míry navazují na antickou tragédii, ale jak je již výše uváděno, byť jinými slovy, jde o formu notně hravou a rozvernou. Vše je mírně postaveno na hlavu, až to zavání surreálnem a absurdnem, ale přitom nejde o nic víc, než nadpřirozeno nabízené dospělému čtenáři jako taková „nostalgie“ dávno minulých dob, kdy každý z nás byl dítětem.

„Ne, Sněhurka tady není. Je mimo město.
Ne, Wolfi je taky mimo město.
Ne král Cole sem dolů nikdy nechodí.
Ne, Modrák tvrdě spí.
Kdo tady šéfuje?
No asi já. Já teď šéfuju Mýtovu.
Proč ne? Jsem hodná opice!
Už skoro vůbec nedělám hromádky.“
(Willingham, B. Mýty: Láska jako z pohádky. Přel. L. Plata. Crew: 2013, Praha, stránky nejsou číslovány.)

Komiks Mýty: Láska jako z pohádky vydalo nakladatelství Crew

 

Doporučujeme

Aktuality

 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté - vyhlášení vítězů

  Aktuální informace z 11. 5. 2017 - vyhlášení vítězů šestého ročníku Ceny česká kniha - čtěte dále.

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále. Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Sucho

  Ode dneška soutěžíme o knihu Sucho z nakladatelství Host. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení