Komiksy

Kriminální živel ožívá v luxusní komiksové edici

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Většina lidí si spojuje komiksy se superhrdiny s nadlidskými schopnostmi. Někteří tvůrci však dali před těmito přednost obyčejným postavám, s nimiž se můžete klidně potkat na ulici nebo v tramvaji. Mezi takové tvůrce patří i Ed Brubaker a Sean Philips, kteří se zaměřili na realitu všedního světa v komiksové sérii Criminal, jež se dočkala řady významných ocenění (např. Eisnerovy ceny za nejlepší novou sérii pro rok 2007).knihaČeský čtenář má nyní možnost seznámit se s touto řadou v luxusní komiksové edici, kterou vydalo nakladatelství BB/art. Obsahuje první tři příběhy z této série, navíc je obohacena řadou dalších bonusů, např. esejemi, články, původními obálkami a jinými ilustracemi. Celek tak vytváří krásný portrét vzniku jedné z nejlepších akčních sérií, které dnes už patří ke klasice komiksové tvorby.

První příběh Leo je pojmenován podle hlavního hrdiny. Leo Patterson je profesionální kapsář s notně popsaným trestním rejstříkem. Tentokrát je přemluven k akci, která se ukáže být nejhorší volbou jeho života. Nejen že nezíská to, kvůli čemu přepadl obrněnou policejní dodávku, ale dokonce při přepadení přijde o své kumpány. Přitom to ještě není to nejhorší, co ho čeká. Najednou proti němu stojí nejen zkorumpovaní policisté, ale i vlivné osoby z podsvětí, které tahají za nitky a neštítí se některou z nich přetrhnout, pokud jim stojí postavička na ní v cestě. Hlavní hrdina bude muset prokázat, zda dostojí své pověsti, totiž že umí uniknout z každé akce. Nejhorší pro něj však bude volit mezi vlastním životem a záchranou blízkých osob. Jak to dopadne, neprozradím. Jen mohu říci, že tento příběh nepřestanete číst, dokud se nedoberete konce. 

Lawless je nejen názvem druhé story, ale také jménem bývalého profesionálního vojáka. Po nelehkých bojích se vrací do svého domova, aby pomstil smrt svého bratra. Nikým nepoznán pronikne do bratrova bývalého gangu, aby našel vraha. A aby ho pak samozřejmě pomalým a velmi bolestivým způsobem zabil. Ukáže se ale, že to není tak jednoduché, jak by se zdálo, a že nikdo neuteče před svou rodinou. Bohužel.

Knihu uzavírá série kratších povídek nazvaných souhrnně Mrtví a umírající. V nich se nám představí další zločinci, mezi nimi krásná prostitutka Danica, která se zamilovala do nesprávného kluka, vymahač dluhů Teeg a další, kteří vám mají rozhodně co vyprávět. A budete se divit, co vše je možné, když se setmí a na ulicích začnou vládnout gangy. 

Tvůrcům komiksu se podařilo vylíčit zločinecké prostředí, v němž kvete všechna špína světa. Zlodějíčky, prostitutky, drogové dealery, ty všechny pěkně pohromadě máte možnost blíže poznat v tomto jedinečném komiksovém souboru. Je až s obdivem, jak se tvůrcům podařilo vylíčit zvláštní atmosféru podsvětí i přes strohost vyprávění a kresby. Také mě zaujala promyšlenost všech příběhů, které se, i když okrajově, prolínají. Epizody ze života různých zločinců tak tvoří celistvou mozaiku, v níž žádný z nich nežije svůj příběh ve vzduchoprázdnu, ale v jednom vesmíru. Doufám, že jeho další zákoutí budeme moci prozkoumat v pokračování této zdařilé edice.

Komiks doporučuji všem, kteří mají rádi kvalitní akční příběhy, kde ani tolik nejde o hektolitry krve a bojové scény jako spíše o promyšlenou příběhovou konstrukci, za níž lze hledat řadu nevyslovených otázek a podobenství.

Komiks Criminal vydalo nakladatelství BB/art

il

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení