Komiksy

Americký upír jako symbol současného světa

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
il

Máte rádi strašidelné příběhy s upíry v hlavní roli? A dáváte před klasickou knihou přednost komiksům? Pokud je u obou otázek vaše odpověď kladná, pak vám doporučuji komiks, který nedávno v českém překladu Viktora Janiše vydalo nakladatelství BB/art. Jmenuje se Americký upír (v originálu American Vampire) a jde o jednu z nejlepších záležitostí současného komiksového trhu u nás.komiksNa barevných stránkách s klasickými bublinami je oživen příběh z počátku minulého století. Na Divokém západě je stvořen nový typ upíra, který může chodit ve dne, aniž by mu světlo nějak ublížilo. Tímto predátorem, jenž projde jako první ze svého druhu upírskou evolucí, je psanec Skinner Sweet. Hlavní hrdina není kladnou postavou. Dal by se popsat jako nemilosrdný zmetek, který neváhá vraždit kvůli penězům a vlastní samolibosti. A jeho vlastnosti se nikterak nemění ani po přeměně, spíše naopak; začne žíznit po další krvi a hlavně po pomstě. 

V druhé dějové linii se do hlavní role dostává půvabná Pearl Jonesová, začínající herečka, která touží po slávě na filmovém plátně. Sladké sny se jí však změní v noční můru, když je pozvána na večírek upírů, v němž má sehrát hlavní postavu – oběť poskytující svým hostitelům mladistvou krev. Její život, už téměř ztracený, však překvapivě nekončí. Sweet, první upír nového typu, se rozhodne dívku zachránit proměnou v upírku. Samozřejmě jeho jednání nebude prosto vedlejších úmyslů.

Aby toho nebylo málo, dějová linka je ještě dále rozvětvena o příběh starého muže, přímého účastníka Sweetovy proměny. Více se o jeho úloze v celém příběhu dozvíte už v samotném komiksu...

Příběhy se neodehrávají v chronologickém pořadí, spíše jde o jakýsi propletenec, jenž čtenáři pomaličku odhaluje temná zákoutí počátků dějin amerických upírů. Ti jsou popsáni jako krutí predátoři, kteří nezabíjí jen kvůli věčnému hladu po krvi, ale dokáží si tento nechutný akt i užít. Se svou obětí si hrají, mučí ji a až poté se jí zahryznou do krku. Nečekejte tedy žádné romantické postavy, jako byla Bella nebo Edward ze ságy Twilight. Z pohledu na běsnící Pearl se vám bude chtít zalézt pod peřinu a nevylézt, dokud nebude den. I když ten vám v případě amerických upírů nijak nepomůže.

U obou příběhů lze poznat dvě různé autorské osobnosti. Příběhu o temném zločinci Sweetovi se ujal překvapivě Stephen King, který napsal i předmluvu k celému komiksu. V ní se vyznává, že je ve světě komiksů nováčkem, na jeho odvedené práci to však není vůbec znát. Kingův scénář není nijak zdlouhavý, jde přímo k věci, z čehož často mrazí. Druhým scénáristou, posunujícím příběh do období zlaté éry filmu, je Scott Snyder, jenž dokázal skvěle vylíčit nejen hlavní děj, ale i pozadí, na němž se odehrává, tj. snobskou společnost americké smetánky z filmového prostředí oproti chudé vrstvě, jež však neztrácí sen o zářící budoucnosti. 

Na příběhu si cením, že nejde jen o prvoplánový horor (i když ten hraje v komiksu prim), ale že je v něm možné nalézt i symboliku současného světa. Na to ostatně poukazuje samotný King, podle nějž má americký upír zobrazovat Ameriku, bezmezně mocnou a energickou, avšak zároveň chamtivou a stále žíznivou po penězích a moci. Myslím, že podobný popis lze vztáhnout i na jiné země a světadíly, protože obdobná nemoc se rozšířila už všude. I když je polemické, zda teprve nedávno, nebo zda je součástí lidské povahy odjakživa.

Pod kresbu, jež je vedena pevnou rukou se silnými konturami a zastřenějšími barvami, se podepsal Rafael Albuquerque. Podařilo se mu nejen vystihnout pravděpodobné rysy postav i dějišť, ale dát jim i jistý nános prachu, jenž čtenáři pomůže lépe se vžít do starých časů.\

Komiks vřele doporučuji milovníkům příběhů o upírech, kteří dokáží ocenit kvalitní scénář a citlivou kresbu.

Komiks Americký upír vydalo nakladatelství BB/art

K dostání na stránkách Knihkupectví Beletrie

ilDoporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení