Komiksy

Perverzní nadsíla

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Je nepochybné, že u Američanů vedou na plné čáře komiksy zasvěcené postavám nadlidí, či chcete-li lidí vybavených nadpřirozenými schopnostmi. Jsou jimi fascinováni. Téma týkající se různých superhrdinů bylo mnohokrát zrecyklováno a jedním takovým případem je i počin Gartha Ennise a Daricka Robertsona nazvaný Banda 1: Karty jsou rozdaný.


knihaTito dva autoři, z nichž první je scenáristou a druhý zručným kreslířem známým hlavně ze spolupráce s Warrenem Ellisem na jeho legendárním Transmetropolitanu, vytvořili nelichotící temnou grotesku, která je satirou, jež nám prezentuje odvrácenou stranu supersíly.

Kromě násilí přetéká kniha sexem. Vlastně by na ní možná mělo být upozornění, že není vhodná jako četba pro nikoho mladšího osmnácti let, což je ovšem z pohledu dnešního světa přeci jen poněkud naivní, neb dítka se už od útlého věku batolí v plenkách potoky krve počítačových her. Nějaká servaná tvář z obličeje, sodomie, vynucená felace nadřízeného na podřízené, deziluze, ztráta ideálů, střeva trčící ze žaludku, snoubenka, z níž zbudou jejímu milenci pouze ruce, a to do délky předloktí, přičemž zbytek jejího těla je zataven do zdi přilehlého domu, znásilňování psů, nic z toho je nemůže rozházet. To všechno už přece viděla dávno a minimálně bezpočtukrát na YouTube.

V Bandě stojí proti sobě dva tábory a ani u jednoho z nich nelze konstatovat, že by byl vyloženě kladný, nebo záporný. Obě strany jsou nevybíravé v prostředcích, které volí na dosažení svých cílů. Od surové bestiality přecházejí k rafinované informační válce. Nebo přesněji vyjádřeno, dezinformační, kdy tisíckrát opakovaná lež se stává pravdou. Ostatně, jak nás o tom drtivá většina médií každodenně utvrzuje i v naší konveční realitě.

Superhrdinové se do televizních kamer, kromě reklamy na různé výrobky, pokrytecky ohánějí bojem za mír a nekompromisním prosazováním dobra, ve skutečnosti se však jen hádají o procentech ze zisku, jež jim plynou ze spoluprací uzavřených s nadnárodními korporacemi. Svůj volný čas pak zasvěcují bezuzdným sexuálním orgiím. Jsou nenasytní a deviantní. Schází jim zpětná vazba, snad vlivem všemožných omamných jedů, jimž holdují v míře nezřízené, a překypují arogantní přehlíživostí. Někdo jim přece musí naznačit, že existují jisté meze. A zde dostává prostor postava Řezníka – nemilosrdného „lovce“ těchto nadlidí – s temnou minulostí, jejíž dozvuky jsou hlavním hybatelem jeho aktuálních snah.

Samozřejmě nemůže u Gartha Ennise chybět černý humor s nadsázkou, kdy si utahuje z klasické komiksové tematiky, za jejíhož ústředního představitele se dá považovat Superman. Dává tomuto světu neomezených možností docela jiný rozměr. Je zábavný, je znechucující, je výborně vizuálně pojatý, místy vysloveně zvrácený, avšak za každé okolnosti dynamický.

Tak taková je ve zkratce Banda 1: Karty jsou rozdaný. Surová a dobře napsaná grafická kniha.

„Jeden z nich mi znásilnil ženu.Nikdy mi to neřekla. Asi se styděla. Až pak jsem si to přečetl v jejím deníku. Dozvěděl jsem se to tak, že jsem se jednou večer vzbudil a její vnitřnosti byly po celý posteli a z břicha jí vylézalo tohle… superembryo. Na to, aby ho donosila, to byla, řek bych, příliš normální ženská. Musel jsem to umlátit k smrti zasranou lampou. Vidíš to? To jsem koupil dávku z jeho lejzrovejch vočí.“
(ENNIS, Garth. Banda 1: Karty jsou rozdaný. Přel. D. Šmíd. BB Art: Praha, 2013, s. 137.)

Knihu Banda 1: Karty jsou rozdaný vydalo nakladatelství BB Art

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení