Komiksy

Něžný humor v argentinském komiksu

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Nakladatelství Meander loni představilo českým čtenářům v rámci edice Pro Emu knihu s názvem Macanudo 2. Obsahuje komiksové stripy od argentinského spisovatele Ricarda Linierse, které vycházely v letech 2003 a 2004 v deníku La Nación a které si zamilovala řada čtenářů, nejen dětských, po celém světě. knihaOno podivné slovo v názvu knihy znamená ve španělštině báječný, parádní nebo v klidu. A právě poslední význam vystihuje atmosféru, která na vás čiší z mini příhod, jež jsou někdy vtipné, jindy smutné, tu a tam obsahují velkou myšlenku, jindy jsou bez pointy. Je to vlastně jakýsi pelmel všeho možného, co nás obklopuje v každodenním životě. Jsou to sondy do lidské duše, která je trýzněna starostmi, ať už malichernými nebo opravdu závažnými, jindy je potěšena přívětivým slovem od neznámé osoby nebo pohledem na milovanou hračku, která jí připomněla okamžiky z dětství. Je to zároveň směs snů a fantazie, jichž bychom se neměli vzdávat ani tehdy, když je nejhůř. Jen díky tomu se budeme moci přenést přes všechny neúspěchy a katastrofy, které nám život nachystal.

Budu teď ale trošku konkrétnější. Ve stripech se opakuje několik motivů, jako jsou hrátky děvčátka Jindřišky s kočkou, která umí mluvit, nebo s plyšovým medvídkem, dobrodružství party tučňáků nebo skřítků s nadměrně velkými čepičkami, trampoty pána, který překládá názvy filmů, ale jeho výtvory často vyvolávají smích, strach vzbuzující příhody tajemného muže v černém, jenž se vždy náhle objeví a pak ještě náhleji zmizím, ... Ve výčtu sérií bychom mohli pokračovat, nicméně to již ponechám na vás, milí čtenáři, zda si knihu sami otevřete a ponoříte se do světa, v němž se proplétá skutečnost se surrealistickou imaginací.

Knihu vřele doporučuji všem, kteří by se chtěli vrátit do krásného období, kdy ještě pohlíželi na svět dětskýma očima. Jen vás upozorňuji, že zpočátku můžete být, stejně jako já, zmateni rychlým střídáním stripů bez návaznosti na sebe a často postrádajících smysluplnost. Po několika stránkách však odhalíte křehkou poetiku Liniersovy tvorby, která vás pohladí po duši.

Na závěr vybírám několik svých oblíbených pasáží:

Dospěláci občas nedokážou vidět to, co je očím neviditelné.

Život bez knížek je jako dům bez oken.

„Dám hlavičku?“
Byla poslední myšlenka hlemýždě Sebastiána.

Knihu Macanudo 2 vydalo nakladatelství Meander

il

 

Aktuality

 • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

  Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

  Číst dál...  
 • Únorová Pevnost láká na zombíky

  Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Jaro v Kartágu

  Ode dneška soutěžíme o knihu Jaro v Kartágu z nakladatelství Targamannum. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení