Komiksy

Masakr nitra bez citu

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Ve válce není na lidskost místo. Když ne v ní, tak tedy kde? A také bychom si mohli rovnou položit otázku, co je to ta lidskost vlastně zač? Vždyť to ona stojí za každým takovým konfliktem, a pokud chce člověk přežít, nesmí mít slitování s nikým, se sebou samým, ani s nepřítelem. Taky vám samozřejmě musí přát velké štěstí. Bez něj se neobejdeme všeobecně.


knihaBitevní pole: Kniha první od známého komiksového scenáristy Gartha Ennise je překvapivě mimořádné dílo, které i přese všechnu v sobě obsaženou brutalitu nese nezměrné poselství a tím je konkrétně názorný příklad toho, kam každý z nás za jistých, vesměs mimořádných a extrémních podmínek můžeme sklouznout.

Kde se to v nás bere? Jistě, stojí za tím touha po přežití. Je to pud, reflex, účinek ega. Nedokážeme se smířit s pomíjivostí. Sestoupíme na samé mravní dno, ale tím to nekončí. Najednou zjistíme, že se pevná půda pod našima nohama proměnila v bažinu. Klesáme a není nám pomoci. Třebas jsme všechno ve zdraví přečkali, stíhají nás noční můry prožitých hrůz a vlastních hříchů, jichž jsme se dopustili, avšak kdybychom tak neučinili, dnes bychom tu nebyli a netrpěli výčitkami svědomí, jež se dřív nebo později promění v regulérní psychickou poruchu. Také se lze setkat s traumatem přeživších, o němž, ale ne jenom, pojednává kupříkladu takový Maus Arta Spiegelmana.

Bitevní pole: Kniha první je složená ze tří příběhů, a to sice: Noční čarodějnice, Drahý Billy a Tankisti. V nich nám představuje veskrze negativní stránku naší povahy a jenom dokazuje ono prastaré, a tedy mnohokrát potvrzené jako pravdivé, přísloví, že násilí plodí zase jenom násilí. De facto jde o zákon kauzality, kdy příčina tvoří následek. Přesto se zde záblesky jisté humánnosti vyskytují, avšak ty zpravidla bývají ztrestány. Za naivitu pomyslně vykonaného dobra, krutá a pomalá smrt vlivem několika bodných ran do oblasti ledvin.

Zloba a nenávist nejsou dobrými rádci člověka. Ten by se jich měl pokud možno vyvarovat. A i přes přemíru vytrpěného příkoří by měl v sobě najít dostatek síly k odpuštění, protože jedině tak lze vybřednout z koloběhu násilí. Oko za oko, zub za zub. Dodržovat to do důsledku, tak snad už dávno vyhyneme, protože bychom se všichni bezezbytku vybili. Zde je příznačné uvést Einsteinovo, že pokud bude vedena třetí světová válka atomovými zbraněmi, pak ta čtvrtá už jen klacky, pazourky a podobně.

Četba Bitevního pole vás určitě nenechá chladnými, je to mistrovské dílo, jež vzhledem k zvolené tématice nesklouzává ani v nejmenším k nějakému klišé. Ennis je ve vyprávění svých příběhů, i volbě jejich samotných námětů, pozoruhodně originální a svěží. A o zbytek skvělého dojmu se postarali výtvarníci, kteří z této knihy činí pravý vizuální zážitek!

„Vnitřnosti a krev, kamení a hlína. Provází nás jen nenávist.
Kdyby to bylo možné, věřím, že i sama země by se nám postavila.“
(ENNIS, Garth. Bitevní pole: Kniha první. Přel. M. Verner. Praha : BB art, 2013, s. 39.)

Komiks Bitevní pole: Kniha první vydalo nakladatelství BB art

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Píseň z pytlíku na zvratky

  Ode dneška soutěžíme o knihu Píseň z pytlíku na zvratky z nakladatelství Argo. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení