Komiksy

Vybrané stripy Peanuts již popáté

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Máte rádi stripy Peanuts od Charlese M. Schulze, v nichž exceluje řada známých dětských postaviček spolu s legračním bíglem Snoopym? Pokud ano, neměli byste si nechat ujít v pořadí již pátou knihu vybraných dobrodružství z tohoto zvláštního světa Peanuts, kterou pod názvem V hlavní roli Snoopy nedávno vydalo nakladatelství Plus.komiksJak napovídá název knihy, je zaměřena tentokrát nikoliv na určité téma, jakým byla dříve např. láska, smutek nebo škola, ale na jednu z nejznámějších postav celého Schulzova světa. Je to malý pes Snoopy, jenž vypadá jako nejroztomilejší stvoření na světě, nicméně za přívětivou škraboškou často skrývá ironické poznámky a myšlenky téměř vhodné filozofa. Až při čtení příběhů, vhodně ve svazku poskládaných za sebou, si uděláte lepší představu o tom, kolik osobností se vůbec ve Snoopym skrývá. Tak jsou stripy rozděleny do kapitol, v nichž hlavní zvířecí postava vystupuje coby hokejista, skaut, advokát, tenista, legionář nebo astronaut. Nevěříte, že by „obyčejný“ pes zvládl všechny tyto role? Pak stačí otevřít knihu, ponořit se do černobílých obrázků a začíst se do připojeného textu. 

Pro lepší představu připojuji pár citací, které jsem si oblíbila:

„Když se někomu má stát něco hrozného, neměla by existovat noc předtím.“ 

„Kdokoli přinese dort s citronovou polevou, je vždycky vítán!“

„Koukám, že jsi nakonec trefil domů, brácho... Myslela jsem, že ses ztratil navždycky, tak jsem si k tobě do pokoje přestěhovala pár věcí. Knížky a gramofon se zpátky přestěhujou snadno. Horší to bude se šatní skříní, gaučem, kobercem, stolkem, lampou, postelí a ušákem.“

Samozřejmě se ve stripech netočí vše jen kolem Snoopyho. Těšit se můžete i na jeho páníčka Charlieho Browna, kterému jeho pes neříká jinak než „ten kluk s kulatou hlavou“ (v tuto chvíli bych ráda věděla, co si o mně myslí můj pes, ach jo), dále na panovačnou Lucy, ptáka Woodstocka aj. Nové postavy se tu sice mihnou také, ale jen zřídka. Celek zapadá do základní koncepce Schulzových stripů, v nichž mají hlavní roli dospěle se chovající děti a pár zvířecích postav, zatímco skutečným dospělákům je sem vstup přísně zakázán.

Je zvláštní, že se čtenáři do postavy Snoopyho tak zamilovali. Jeho dobrodružství, v nichž vystřídá celkem deset různých rolí, jsou bizarní. Už jen to, že na rozdíl od psů naší reality nespí v boudě, ale většinu času tráví na její střeše, jej předurčilo k úloze filozofa a šibala v jednom, zároveň i hlavního komentátora dění kolem. Jsem proto ráda, že se český čtenář dočkal další knihy se stripy komiksové série Peanuts, která si tu získala řadu příznivců. Doufám tedy, že si pátý díl vybraných stripů najde cestu i k vám, zvláště pokud stejně jako já milujete onu jedinečnou postavu Snoopyho.

Knihu V hlavní roli Snoopy vydalo nakladatelství Plus

 il

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení