Komiksy

Co je nebezpečnější než BARRACUDA? Přece Punisher!

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Milovníci akčních komiksů si velice brzy oblíbili drsnou sérii Punisher Max, jež vzniká zpod pera otřelého scénáristy Gartha Ennise a zručného kreslíře Gorana Parlova. O tom ostatně svědčí přibývající počet dílů z této komiksové řady, jež vydává v českém překladu Richarda Podaného nakladatelství BB/art. Zatím posledním byl svazek s názvem Barracuda, na nějž se v tomto článku podíváme podrobněji.komiksFrank Castle alias Punisher se hned v úvodu namočí do pořádného průšvihu. Při zátahu na portorický drogový gang, jehož členy se mu „náhodou“ podaří všechny postřílet, zachrání zpod ztopořených údů zfetovaných násilníků mladého muže. Ten se na drsného mstitele pověsí jako klíště, přičemž mu na oplátku prozradí tajemství, které ho málem stálo život. Punisher se dozvídá o podvodech firmy Dynaco, která obchoduje v oblasti dodávek energie. Zpočátku váhá, zda se má vůbec touto špínou zabývat; přece jen drogové zločiny na ulici a firemní machinace jsou poněkud jiné kafe. Nakonec se ale rozhodne do tohoto boje muže proti obrovské firmě pustit. Netuší ale, že tak na sebe poštve hromadu černých svalů, jimž dominuje zlatý chrup s příznačným nápisem „Fuck you“ a s hrozivou přezdívkou Barracuda. Teplé jižní vody, které většinu z nás lákají k letní idylické dovolené, se tak začínají až nebezpečně hemžit dravými rybami... 

Z naznačené dějové linie už někteří z vás nachází určité spojovací prvky s předchozími díly. Zejména je to počáteční epizoda, v níž se Punisher setkává s obětí znásilnění, jíž se ujímá a na základě jejíhož příběhu se rozjíždí nečekaná akce. Připomenout vám to může třeba příběh Punisher Max: Otrokáři, v němž však onou obětí byla osoba ženského pohlaví a měla mnohem pádnější důvod pro pomstu, než ztrátu pohádkové práce a jeden nechutný sexuální zážitek. Přestože se řada motivů opakuje, Ennis se stále nedostává do kouta s neotřelými nápady. Ví dobře, jak vystupňovat napětí, opepřit je erotickou scénou nebo vtípkem, sem tam hrdinskými gesty nebo naopak hektolitry červené barvy. Čtenář je nucen hltat stránku za stránkou, protože nikdy neví, jak se bude příběh odvíjet dál. Nečekaná překvapení jsou tentokrát častější než v předchozích vyprávěních, dokonce se tu budete i několikrát obávat o samotného Punishera a čekat, jestli vůbec bude s to zvednout se na nohy, nebo jestli už vypustí duši. I když tato obava, jak sami víte, je asi zbytečná, protože by si tím autorský tým zastavil úspěšně rozjetý komiksový vlak.

Příběh je uvěřitelný, jediné, co mi přišlo poněkud přitažené za vlasy, byla finální rádoby proměna zlého gangstera na napomahatele dobra. Vzhledem k vypočítavosti dané postavy (o kterou přesně jde, se dočtete v komiksu) je nepravděpodobné, že by se dobrovolně vzdala celkem dobré možnosti k útěku a přidala se na Punisherovu stranu. Konec, i přes teatrální scénu s „rybičkami“, je tak trochu zklamáním, protože se čtenář nedočká finálního souboje muže proti muži.

Komiks jako celek hodnotím velice kladně. Pokud máte rádi příběhy plné akce, zločinu a snahy nastolit aspoň částečný mír, byť pomocí násilí, pak je Punisher Max tím pravým počtením pro vás.

Komiks Punisher Max: Barracuda vydalo nakladatelství BB/art

il

il

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení