Komiksy

Klasika, která vám nedá spát

1 1 1 1 1 (4 hlasů)
il

Byla sepsána celá řada komiksů, na které po přečtení (ironicky musím dodat, že naštěstí) brzy zapomeneme. Pak jsou tu ty, které v nás zanechají jistý otisk a už se z paměti nevytratí, postupně však zapomínáme detaily, a tak se z nich stávají jen vybledlé fotografie připomínající dávný silný zážitek z četby. A pak, i když sporadicky, na svět přijde komiks, který do vás hluboko zabodne pomyslnou dýku a vy ji už nikdy nemůžete zcela vyrvat. Příběh ve vás hlodá, ilustrace drásají vaše myšlenky ve stavu bdění i snění a vy víte, že se po čase budete muset k tomuto dílu opět vrátit. ilPrávě takovým opusem je grafický román Jamese O’Barra, který svou genialitou převyšuje vše, co jsem dosud z komiksové tvorby četla. Vrána je klasika, která neztrácí na svém lesku ani 32 let od prvního vydání (poprvé vydáno roku 1981). Co je vlastně na něm tak ojedinělého? A proč oslovuje čtenáře všech věkových kategorií a zájmů?

Hlavní příběh je vlastně až překvapivě jednoduchý. Mladý pár si plánuje růžovou budoucnost, kterou však násilně ukončí banda zfetovaných chlápků, kteří nejdříve nešťastného Erica zabijí před očima jeho přítelkyně Sheilly, poté si nepěkně pohrají s ubohou dívkou a nakonec i ji brutálně zabijí. Zde se možná někteří z vás, pokud patříte k citově založeným bytostem, zarazí. Brutalita tohoto činu však v komiksu není prvořadá, nemusíte se vůbec obávat drastických scén plných hektolitrů krve, uřezaných údů a sprostých nadávek (i když špetka těchto ingrediencí je v tomto kulinářském majstrštiku obsažena také). Příběh vraždou milenců nekončí, naopak. Je to počátek zrození Vrány, oživšího umrlce, jenž s typickým úšklebkem a s podivínskými řečmi kráčí městem, aby vykonal svou pomstu. A ta nebude dokonaná, dokud nenajde každého, kdo se podílel na jeho utrpení...

Zkratkovitý popis hlavního příběhu ve vás možná vzbudí dojem, že je komiks vlastně jedním z akčních dílek s prvky fantasy. Není tomu tak. Celek na mě působí jako úžasně zkomponovaný příběh o velké lásce, zločinu a pomstě, přičemž v sobě zahrnuje prvky klasického hororu, romantického příběhu a básnické poemy. Vše je roztříštěno na drobné dílky, jež postupně dávají dohromady děsivou, a přitom úchvatnou mozaiku o neštěstí, jež se může stát (a to bez nadsázky) každému z nás. Pokud máte vedle sebe drahou polovičku, kterou milujete nade vše, tak ve vás možná občas zatrnulo, co by se stalo, kdybyste ji ztratili. Stačí drobnost – rychle rozjeté auto, padající hromada sněhu z vysokého domu, a nebo člověk pod vlivem alkoholu, drog nebo s nějakou sexuální poruchou v blízkosti. Podhoubí, z něhož vyrůstá celé vyprávění, je tak založeno na událostech, které dennodenně můžete sledovat v televizních zprávách nebo číst v bulvárních plátcích, které jsou jimi přeplněny. Lidské neštěstí láká supy. A tak není divu, že se k nim může přidat i VRÁNA.

Básnickou obraznost příběhu umocňuje četné citování z básnických děl. Citace jsou do vlastního vyprávění zakomponovány velmi citlivě, aniž by čtenáře jakkoli vyrušovaly. Dotváří tak celý příběh, přidávají mu na hloubce a podporují smysluplnost zvláštní básnické mluvy, jíž se vyjadřuje hlavní hrdina a jež je v silném kontrastu oproti nespisovné a často i vulgarismy přesycené mluvy „těch zlých“. 

Ilustrace jsou černobílé, zdařile provedené se silnou tendencí vykreslit řadu detailů. Nečekejte však žádnou idylu, postavy jsou vykresleny se všemi svými tělesnými neduhy (jedinou výjimkou je samozřejmě hlavní ženská postava, která musí být nutně téměř andělskou bytostí). I když se možná budete podivovat nad zastaralými účesy a oděvy, nepůsobí reálie 90. let minulého století na četbu nijak rušivě. Příběh je stále aktuální, srdceryvný a mnohomluvný. 

Pokud se pokládáte za znalce komiksových děl, měli byste si Vránu přečíst v rámci základní povinné četby, pokud jste tak ještě neučinili. Máte nyní dokonce možnost pořídit si komiks do své sbírky v rozšířeném reprintu, který loni vydalo nakladatelství Comics Centrum v překladu Dany Krejčové. Tento text je rozšířen o zcela novou předmluvu autora komiksu a o 30 nových stran, zejména flashbacků do minulosti milenecké dvojice. 

Na závěr připojuji přiznání: u tohoto komiksu se mi přihodilo něco, co se mi už nestalo dlouho. Dojal mě natolik, že jsem se několikrát rozbrečela. A i při vzpomínce na ona smutná místa mám slzy v očích. Končím, jdu hledat kapesník. Doufám, že i ve vás zanechá Vrána tak silný zážitek.

Komiks Vrána vydalo nakladatelství Comics Centrum

il

il

Doporučujeme

Aktuality

 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Závěje

  Ode dneška soutěžíme o knihu Závěje z nakladatelství Kniha Zlín. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení