Komiksy

Místo mozku dynamit

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
hlava

Spider Jerusalém je novinář (typu gonzo), který se rozhodl změnit svět, protože ten mu nedal a nedává na vybranou. V 7 dílu Transmetropolitanu nazvaném Všechno nebo nic se nám autor Warren Ellis představuje v nebývalé síle a naléhavosti. Ač se příběh odehrává v blíže neurčité budoucnosti a blíže neurčitém městě, je svojí podstatou aktuální ve vztahu k soudobému dění.knihaProti Spideru Jerusalemovi nestojí nikdo menší, než president USA, který ho chce za každou cenu umlčet. Náš ústřední představitel prchá doprovázen svými dvěmi sličnými asistentkami do undergroundu, odkud se opět ozývá a z jeho slov se stává mocná zbraň. Demaskuje politickou špínu, nečisté manipulace, zavrženíhodné machinace, korupci. Otevřeně se zasazuje o pravdu a o to, aby se dostala mezi lidi. Snaží se být bezděkou rozbuškou, která jim otevře oči a dá naději.

Na jedné straně tu stojí bezbřehá pasivita masy a na té druhé akutní potřeba něco podniknout, jinak se nedočkáme ničeho jiného než beznaděje pod útlakem potentátů tohoto světa, jež se z velké míry verbují z řad nenasytně chamtivých psychopatů. Lační po majetku, moci. Nemají charakter, nedisponují svědomím, jejich měřítka hodnot inklinují výhradně k materialismu. Postrádají duchovní rozměr a tím pádem se není čemu divit, že se naprosto míjejí s pojmem mravnost.

Všechno je prolezlé špínou a zlem. Ale začíná to už v útlém věku. Nevybereme si do jaké rodiny přijdeme na svět. Tedy pokud nebereme na zřetel existenci karmického zákona, což je de facto prostá kauzalita.

Rodiče bývají zpravidla alkoholici, feťáci a protože jsou chudí, tak jsou prolezlí spoustou nevyléčitelných nemocí. Nemají prostředky na léky, které existují, ale jsou dostupné pouze těm, kdo jsou solventní.

Děti končí na ulici, kde se setkají s prostitucí. Kouří, aplikují si drogy, tu a tam je seberou a dopraví do děcáku, kde je zneužijí starší a silnější chovanci. Není asi s podivem, že se vesměs nedožijí příliš vysokého věku.

Svým způsobem by se dalo u Warrena Ellise konstatovat, že píše morality. Veskrze asexuální Spider Jerusalem není žádným svatouškem. Dokáže ublížit, být bezohledný, ale nikdy a to ani v nejmenším, mu není lhostejný osud světa. Souběžně s tím však celý cyklus překypuje morbidním černým humorem a přiměřenou akčností. Je to taková sonda do lidského nitra, které je však posedlé zhoubným nádorem.

Mohlo by nám však být mnohem lépe. Stačilo by jen k sobě být ohleduplnější a tolerantnější. Též by neškodilo, aby se lidé přidrželi alespoň Mojžíšova desatera. Pokud by každý začal u sebe, tak by podmínky života na Zemi nabraly mnohem pozitivnější směr. Doposud to ale funguje tak, že pár stovek lidí vlastní 98% procent celkového bohatství planety, zatímco zbytek, pokud netrpí hlady, není vystaven válkám, a má to štěstí, že chodí do práce, se beztak strachuje jak s takovým málem – co je považováno za mzdu – vyžít. Dnešní systém je nastaven tak, že úspěšnými lidmi jsou zločinci neštítící se jakékoli špíny.

Vždyť i nedávná Klausova amnestie je výsměchem do tváří obyvatel České republiky. Otevřeně nám presentuje, že krást, brát úplatky v miliardových částkách, je prakticky legální.

Zatímco vás kvůli padesátikoruně stáhnou exekutoři z kůže. A třeba to jednou k tomu bodu dospěje. Dlužník bude nucen jako protináhradu prodat některý svůj vnitřní orgán. Ve světě Warrena Ellise nic neobvyklého.

Jediná výtka k tomuto albu je, že stranou 82 počínaje, týká se to konkrétně celé kapitoly pojmenované Kšeftík, se opakují jednotlivé listy. Třeba se to vztahuje jen k mému výtisku. Možná si však zařádil šotek na celém vydání. Netuším. Ale ve vztahu k obsahu jde o detail, který lze přehlédnout, i když tedy nepotěší.

„Promiň. Promiň, ale nestalo se ti něco?“
„Jsem tak sám. Nemám žádný přátele. Vždycky je sním.“
„Já taky.“
„Opravdu?“
„No fakt… Máš hlad?“
(Ellis, W. Transmetropolitan 7: Všechno, nebo nic. Přel. D. Šmíd. BB art: Praha, 2012, s. 39) 

Knihu Tranmetropolitan 7: Všechno, nebo nic vydalo nakladatelství BB art

 

komiks

 

 

komiks

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení