Komiksy

Blacksad - Soukromé očko ve zvířecí kůži

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
oko

Jeden z nejúspěšnějších komiksů současnosti přináší nejen napínavou detektivku drsné školy, ale i originální vhled do temných témat minulého století.



knihaUž asi nikdo dnes netvrdí, že komiksy jsou zábavou pouze pro děti... ale postupně mizí i ta pověra, že komiksy se zvířaty jsou učené pouze dětem. Tituly jako Maus či Usagi Yojimbo to dokázaly. A teď je tu další přírůstek do téhle zvířecí rodiny. U nás už kultovní Blacksad. Komiks, který byl přeložený do více než dvaceti jazyků a zabodoval jak na Eisner Awards, tak na festivalu v Angoulême.

Detektivky drsné školy byly vždycky plné výrazných a jasně vyhraněných postav... a se zvířaty v hlavních rolích je tenhle žánr ještě krystaličtější. Krysy, lišky, medvědi, chameleoni – ti všichni dávají lidským vlastnostem svou podobu. A stejně jako zvířata vystihují lidské charaktery, tak i čtyři příběhy obsažené v této knize úhledně vykreslují temnou tvář Ameriky poloviny minulého století. Rasové spory, studená válka, psychické úchylky, Ku-klux-klan, jedy v okolí i drogy, to všechno tu ve zvířecí podobě působí mnohem sugestivněji a úderněji. Komiks vyznívá jako děsivá Ezopova bajka bez finálního poselství... aniž by se to ale zvrhlo v čiré moralizování. Pořád je to přece jen detektivka – a to skvělá detektivka. Atmosférou sršící chandlerovská kriminálka se přenáší z jednoho barvitého prostředí do druhého a vypráví dramata lidí, ničených nelítostným světem... i vlastními touhami.

Těžko najít jinou komiksovou prvotinu, která by dosáhla světového úspěchu, obliby u čtenářů i uznání u kritiky tak rychle a tak jednoznačně. V hodnocení francouzského serveru Bedetheque, kterého se účastní desítky tisíc hlasujících, se Blacksad setrvale drží na prvním místě, před všemi klasickými a proslulými veledíly historie komiksu. Kombinace úžasně dynamické kresby nápaditě měnící barvy, a přitom si udržující okamžitě poznatelný styl, s úderným detektivním příběhem, pod jehož povrchem se skrývají silné, každému člověku blízké city, nemluvě o geniálně vystižené postavě hlavního hrdiny, elegantního pantera a soukromého očka, detektiva Blacksada, se ukázala být trefou do černého.

Stejný úspěch jako v zahraničí, měl Blacksad i u českých čtenářů, kteří se s prvními třemi alby mohli seznámit v komiksovém magazínu CREW, vždy vydanými na dvě pokračování. „Blacksad byl jednou z nejpopulárnějších postav, která se kdy v Crwi objevila,“ říká šéfredaktor Crwe Jiří Pavlovský. „Čtenáři se do něj okamžitě zbláznili. A není divu. Nejde ani o to, že je to opravdu nádherně kreslené... vlastně spíš malované... ale i o to, že to přesně vystihuje podstatu drsné školy a vlastně veškeré dobrodružné literatury. Osamělý, čestný hrdina a neskutečně charismatický hrdina v nelítostném světě, schytávající rány a přesto znovu a znovu vstávající a dál bojující. Navíc v případě tohohle komiksu nejsou jeho protivníkem pouze všeho schopní lidé (tedy zvířata), ale v pozdějších dílech i samotná doba.“

Tvůrci tohoto díla jsou španělský scenárista Juan Díaz Canales a malíř Juanjo Guarnido, (který se sice věnuje animaci, ale světově mnohem proslulejší je jako spoluautor právě této série). Řada Blacksad byla sice jejich prvotinou, ale okamžitě si získala celosvětovou slávu a uznání, což je o to obdivuhodnější, že je od autorů, kteří nepocházejí z jedné z tradičních komiksových supervelmocí.

Kompletní série Blacksada, včetně česky nevydaného čtvrtého dílu a krátkých, leč zajímavých bonusů, vychází nyní jako pátý svazek úspěšné a cenami ověnčené ediční řady Mistrovská díla evropského komiksu, ve které se objevily takové ikony žánru jako Incal, Arzach, Věčná válka či Výprava za ptákem času. Opět se objevuje jak v brožované, tak ve vázané podobně.

 

komiks

 

 

komiks

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení