Komiksy

Japonská manga Bleach útočí na české čtenáře

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Nakladatelství Crew se rozhodlo obohatit český komiksový trh o novou japonskou mangu. Po legendárních sériích Plačící drak, Naruto a Death Note je to strhující příběh Bleach s duchařskou tematikou, který si získal nesmírnou popularitu. Dosud bylo prodáno 72 000 000 výtisků tohoto komiksu, vznikl podle něj animovaný seriál, dokonce i čtyři celosvětové filmy a sedm rockových muzikálů.komiksV dnešní recenzi bych vás ráda seznámila s prvním dílem tohoto komiksu, jenž nese podnázev The death and the strawberry. Anglický název prvního dílu vás možná překvapí. Vaše obavy z neporozumění anglickému textu jsou však zbytečné; manga skutečně vychází v českém překladu, kterého se ujala Anna Křivánková (a musím říci, že se s ním poprala velice dobře). Anglické názvy jednotlivých dílů i kapitol si v případě Bleache vynutil původní jazyk knihy. Hlavní postavy se v ní rádi obklopují anglickými slovíčky, a tak by jejich překlad mohl být až přílišným zásahem do autorského stylu. Přesto je možná nepřeložení těchto částí na škodu, protože někteří lidé neznalí angličtiny nemusí pochopit, k čemu se tyto názvy vztahují (např. že podnázev prvního dílu je spjat se samotným leitmotivem smrti). Problém s nepřeložením anglicismů nastává i při užívání samotného názvu komiksové série, kdy jsou např. recenzenti, včetně mě, v úzkých, jak vůbec skloňovat slovo Bleach.

Konec steskům, přesuňme se raději k ději. Hlavním hrdinou je patnáctiletý středoškolák Ičigo Kurosaki, jenž je obdařen dvěma zvláštními schopnostmi. Především se rád bije, což by zase nic tak zvláštního nebylo, až na to, že je v tom skutečně dobrý. A zadruhé, což vás už možná překvapí, vidí duchy. Díky tomuto „daru“ se stane sběračem duší, který má za úkol vyhledávat a následně zabít zlé duchy zvané Hollows. Ti totiž napadají a požírají živé lidi i mrtvé duše, dokonce si jednoho dne troufnou na Ičigovu rodinu, což ho samozřejmě nenechá chladným. Čtenář postupně sleduje, jak se Ičigo smiřuje se svým novým úkolem a jaký má dopad na jeho soukromý život.

Svou tematikou je Bleach blízký Zápisníku smrti, a to jak hlavním motivem smrti, tak věkem hlavních postav z řad teenagerů. Obě mangy jsou však originální, hlavní dějová zápletka je zcela odlišná, takže se nemusíte bát recyklace stejného příběhu. Bleach se navíc od Zápisníku liší vyšší mírou nadsázky, například při popisu vztahů panujících mezi členy Ičigovy rodiny. Musím se přiznat, že zde jsem poněkud váhala, zda autor myslí vážně, že by otec vítal svého syna vždy kopancem, fackou nebo přinejmenším sprostou nadávkou, nicméně mladí čtenáři mohou toto brát jako vtipné scénky, zvláště když si syn nenechá nic líbit a otcovi oplácí stejnou mincí; je však diskutabilní, zda v tom případě doporučovat komiks mladým čtenářům, a to z výchovného hlediska.

Manga je originální i po výtvarné stránce. Kresby jsou černobílé, místy neumělé. Na rozdíl od líbivých malůvek s krásně vypadajícími hrdiny tu autor občas připustí hranatější tvary v obličeji nebo zastřenější tahy, z nichž občas nelze vyčíst, co přesně má být na obrázku znázorněno. Český čtenář snad ocení další zvláštnost tohoto komiksu, která je vlastně typickou záležitostí mang, a to čtení komiksu zprava doleva a navíc od konce knihy.

První díl je příslibem zajímavého čtení, v němž se čtenář může poučit o autorově vizi světa rozděleného na svět živých a mrtvých, jež se prolínají. Snad nám v druhém dílu poodhalí více o fungování tzv. Soul Society a nechá nahlédnout do pravidel, jimiž se musí řídit sběrači duší.

il

Komiks Bleach 1: The death and the strawberry vydalo nakladatelství Crew


 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení