Komiksy

Otvírá se brána do nového světa

1 1 1 1 1 (4 hlasů)
il

Každý recenzent se někdy dostane do situace, kdy si říká, že žádná slova nejsou s to popsat jedinečnost knihy. Já se právě v takovémto zvláštním rozpoložení nacházím. Přede mnou leží kniha velkého formátu, která si vysloužila pozornost v nejednom zahraničním i českém médiu. Jde o komiks Nový svět (v originálu The Arrival, 2006), který letos vydalo nakladatelství Labyrint.komiksTento komiksový román beze slov je dílem australského kreslíře a spisovatele Shauna Tana, jenž má na svém kontě již řadu významných ocenění za svůj přínos zejména na poli literatury pro děti (je např. nositelem ceny Astrid Lindgrenové nebo Oscara za animovanou verzi své knihy Ztracená věc). Jeho dílo Nový svět je  výjimečné hned z několika důvodů: díky zajímavé tematice, která je závažná a nadčasová, dále díky umně propracovanému scénáři, jenž připomíná němý snímek z dob počátků kinematografie, i díky umně zpracovaným obrázkům, jež potěší svou milostí čtenáře každého věku.

Hlavním hrdinou je muž, jenž opouští svou milovanou rodinu žijící v podivné zemi. Tou se šíří zlo, symbolizované dlouhými chapadly vynořujícími se náhle ze všech koutů. Lodí dopluje nejmenovaný vyhnanec do Nového světa, který jej nepřijímá zrovna s otevřenou náručí. Naopak. Muž se musí vyrovnat s jazykovou bariérou a s neznalostí místních zvyklostí a řádu. Na každém kroku jej něco překvapuje. Bizarní architektura, podivná móda cizinců i takové maličkosti, jako jsou dosud nevídané potraviny na místním trhu nebo podivná flóra a fauna. Kromě hlavního příběhu o tomto muži poznávajícím novou vlast můžete sledovat i několik epizodických „vyprávění“ o dalších lidech s podobným osudem. Neschází ani detailní „popis“ původních obyvatel, s nimiž se muž setkává při svém putování. Tito jsou jako jediní příslibem lepší budoucnosti, když muži podávají pomocnou ruku nebo alespoň ho podpoří vlídným pohledem či úsměvem. I maličkost dokáže udělat divy, což sami možná znáte ze své zkušenosti.

Hlavním tématem komiksu je život emigranta v cizí zemi, jeho postupné zvykání si na její zvláštnosti a vlastní integrace do neznámého systému. Jde o téma, jež bylo několikrát zpracováno literárně, nicméně v oblasti komiksu jde o jeden z prvních, avšak o to výraznějších počinů! O jeho originalitě svědčí i tento výňatek z předmluvy napsané Petrem Sísem: „Když Shaun Tan vycházel v Americe, požádali mě, abych k této knize něco napsal. Polekal jsem se, jak je ten příběh dobrý a zároveň podobný něčemu, co jsem sám zažil – nebo bych sám rád nakreslil. Od té doby jsem měl možnost si knihu mnohokrát prohlédnout, prolistovat a přečíst a zjistil jsem, kolik toho obdivuji, kolik toho sdílím, a jak moc bych si přál, aby někdo vysvětlil „mým“ lidem, jaké to je být přesídlencem, odchodlíkem, znovučlověkem bez toho zamatlaného slova „emigrant“. Aby to vysvětlil jako někdo od nikud, uvěřitelně, a přece fantasticky. Koneckonců my všichni jsme pouze návštěvníky na téhle planetě.“

il
Jak už bylo zmíněno, kniha je grafickým románem. Obrázky jsou provedeny s obdivuhodným vkusem. Převládá sépiové zbarvení, jež jim dodává na milosti a jemnosti. Je z nich zřejmé, že je jejich autor snílek, jenž dává přednost jemnému stínování před ostrými konturami. Překvapila mě zejména propracovanost fantaskního prostředí, v němž se hlavní postavičky pohybují, a rovněž nádherná stvoření, která lze snad označit za živočichy, avšak v žádném případě neodpovídají svým vzhledem dnešním zvířatům. Z obrázků na mě dýchá melancholičnost, která může přejít na čtenáře.

Doporučuji prohlížet (tedy vlastně číst) tento komiks za chmurného podzimního nebo zimního dne, kdy se zachumláte do peřiny, vedle sebe si zapálíte svíčku a popíjíte šálek horkého čaje. V takovém případě na vás zvenčí bude doléhat tíživost námětu, avšak díky svitu svíčky a lahodnému nápoji si vždy budete uvědomovat, nakolik je váš osud růžovější. Doufám, že to tak zůstane i nadále a že nebudete muset stejně jako náš neznámý odcházet od svých bližních do neznáma, kde na vás sice může čekat mnoho milých překvapení, ale i starostí a zejména smutku. Jak se totiž říká, všude dobře, ale doma nejlépe.

il
Komiks Nový svět vydalo nakladatelství Labyrint

 

Komentáře   

 
Peťule
0 Odp.: Otvírá se brána do nového světaPeťule 2012-12-10 17:46
Opravdu náááááádherná knížka!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení