Komiksy

Spider-Man a X-Men bok po boku

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Čeští fanoušci komiksu se tetelí blahem. Dočkali se totiž už čtvrtého čísla komiksového magazínu, který u nás začalo letos vydávat nakladatelství Crew. Toto ostřílené nakladatelství přitom ťalo do živého – magazín zpřístupňující marvelovská ultimate dobrodružství nejslavnějších hrdinů z pera komiksových tvůrců zvučných jmen si brzy získala řadu příznivců.komiksČtvrtý díl se od předchozích tří v jednom směru nápadně liší. Svým obsahem. Stostránková brožovaná knížečka je opět rozdělena na dvě poloviny, z nichž první je věnovaná pokračujícímu příběhu se Spider-Manem, druhá pak nově vyprávění o vznikajícím týmu X-Menů. Ti nahradili dřívější partu Fantastic Four, jejíž střetnutí s Doomem představovalo sice malou epizodku v bohaté historii těchto bojovníků za světový řád, nicméně v daném magazínu to bylo jejich poslední vystoupení. I když zatím se s nimi pro jistotu nadobro nelučme, třeba se někdy v budoucnu opět s touto čtyřkou setkáme. 

Vraťme se zpět k postavě, která se v magazínu drží od prvního čísla. Spider-Man si začíná zvykat na své nově nabyté schopnosti, dokonce si už umí vytvořit vlastní pavučinu. Poprvé ho ale čeká souboj s bytostí s nadlidskými schopnostmi, a to s Green Goblinem, který zná dokonce tajnou totožnost pavoučího muže. A co víc, proti Spider-Manovi se poprvé postaví policie, která se ho po nevyslyšených výzvách o sundání masky snaží zastavit pomocí střelby. Příběh napsaný Brianem Michelem Bendisem je vyprávěn rychlým tempem, jedna akce je střídána druhou. Přestože není příliš prostoru pro zbytečná slova, hlavní postava hýří vtipnými hláškami. Stejně jako status mladého Petra, který se z ušlápnutého šprta mění téměř přes noc v oblíbence celé školy, se mění i jeho slovník, několikrát v komiksu zazní dokonce vulgarismy nebo zvolání typu „čupr supr-hrdina prochází“. Kresbu si vzal na paškál Mark Bagley, který starému příběhu přidal velkou dynamiku. Kresby osloví hlavně čtenáře, kteří si libují v podrobném zachycení všech detailů spolu s idealizováním rysů postav, dokonce i těch záporných. Ze stránek srší pestré barvy, které ostatně provázely i fantastickou čtyřku a zde nově X-Meny.

„Hrdina, nebo padouch. Podvodník, nebo zloděj. Lidi se o něj budou zajímat, ať bude jedno nebo druhé.“

V druhé půlce se na vás vyhrne sexy Jean Greyová alias Marvel girl, která nabírá nové členy do týmu mutantů pod vedením Charlese Xaviera. Podaří se jí naverbovat Cyclopa, bouřlivou Storm, Colossa, Beasta, k nejmladším členům patří zhruba patnáctiletý Iceman. Tato partička zpočátku netuší, co se od ní očekává, postupně se ale dozvídáme, že by měla bojovat proti mutantskému bratrstvu vedenému Magnetem. Mimochodem k této špatné straně patří ještě Quicksilver, Scarlet Witch nebo Wolverine. Vyprávění tu začíná pěkně od začátku, takže na rozdíl od fantastické čtyřky nemusíte načítat žádná předchozí dobrodružství. Scénáře se tu ujal Mark Millar, kresby Adam Kubert. Je vám tedy jasné, že se můžete těšit na skvělou komiksovou zábavu, která se pořádně rozjede v dalším čísle (už aby bylo na světě!).

Kromě zde avizovaných dvou příběhů v magazínu najdete první část dějin X-Menů, dále ukázku ze staršího komiksu X-Men: G jako genocida, životopis Marka Millara a vybrané dotazy spolu s odpověďmi ve stálé rubrice Arachnofilie. Kromě toho může některé z vás zaujmout slevový kupón, který lze uplatnit při nákupu některých komiksů z produkce nakladatelství Crew ve vybraných obchodech.

Sečteno, podtrženo... Čtvrté číslo hodnotím kladně. Doufám, že podobného přijetí se dočká i u dalších čtenářů, kteří stejně jako já budou netrpělivě očekávat další díl.

il


Komiks Ultimate Spider-Man a spol. 4 vydalo nakladatelství Crew

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení