Komiksy

Spider-Man a X-Men bok po boku

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Čeští fanoušci komiksu se tetelí blahem. Dočkali se totiž už čtvrtého čísla komiksového magazínu, který u nás začalo letos vydávat nakladatelství Crew. Toto ostřílené nakladatelství přitom ťalo do živého – magazín zpřístupňující marvelovská ultimate dobrodružství nejslavnějších hrdinů z pera komiksových tvůrců zvučných jmen si brzy získala řadu příznivců.komiksČtvrtý díl se od předchozích tří v jednom směru nápadně liší. Svým obsahem. Stostránková brožovaná knížečka je opět rozdělena na dvě poloviny, z nichž první je věnovaná pokračujícímu příběhu se Spider-Manem, druhá pak nově vyprávění o vznikajícím týmu X-Menů. Ti nahradili dřívější partu Fantastic Four, jejíž střetnutí s Doomem představovalo sice malou epizodku v bohaté historii těchto bojovníků za světový řád, nicméně v daném magazínu to bylo jejich poslední vystoupení. I když zatím se s nimi pro jistotu nadobro nelučme, třeba se někdy v budoucnu opět s touto čtyřkou setkáme. 

Vraťme se zpět k postavě, která se v magazínu drží od prvního čísla. Spider-Man si začíná zvykat na své nově nabyté schopnosti, dokonce si už umí vytvořit vlastní pavučinu. Poprvé ho ale čeká souboj s bytostí s nadlidskými schopnostmi, a to s Green Goblinem, který zná dokonce tajnou totožnost pavoučího muže. A co víc, proti Spider-Manovi se poprvé postaví policie, která se ho po nevyslyšených výzvách o sundání masky snaží zastavit pomocí střelby. Příběh napsaný Brianem Michelem Bendisem je vyprávěn rychlým tempem, jedna akce je střídána druhou. Přestože není příliš prostoru pro zbytečná slova, hlavní postava hýří vtipnými hláškami. Stejně jako status mladého Petra, který se z ušlápnutého šprta mění téměř přes noc v oblíbence celé školy, se mění i jeho slovník, několikrát v komiksu zazní dokonce vulgarismy nebo zvolání typu „čupr supr-hrdina prochází“. Kresbu si vzal na paškál Mark Bagley, který starému příběhu přidal velkou dynamiku. Kresby osloví hlavně čtenáře, kteří si libují v podrobném zachycení všech detailů spolu s idealizováním rysů postav, dokonce i těch záporných. Ze stránek srší pestré barvy, které ostatně provázely i fantastickou čtyřku a zde nově X-Meny.

„Hrdina, nebo padouch. Podvodník, nebo zloděj. Lidi se o něj budou zajímat, ať bude jedno nebo druhé.“

V druhé půlce se na vás vyhrne sexy Jean Greyová alias Marvel girl, která nabírá nové členy do týmu mutantů pod vedením Charlese Xaviera. Podaří se jí naverbovat Cyclopa, bouřlivou Storm, Colossa, Beasta, k nejmladším členům patří zhruba patnáctiletý Iceman. Tato partička zpočátku netuší, co se od ní očekává, postupně se ale dozvídáme, že by měla bojovat proti mutantskému bratrstvu vedenému Magnetem. Mimochodem k této špatné straně patří ještě Quicksilver, Scarlet Witch nebo Wolverine. Vyprávění tu začíná pěkně od začátku, takže na rozdíl od fantastické čtyřky nemusíte načítat žádná předchozí dobrodružství. Scénáře se tu ujal Mark Millar, kresby Adam Kubert. Je vám tedy jasné, že se můžete těšit na skvělou komiksovou zábavu, která se pořádně rozjede v dalším čísle (už aby bylo na světě!).

Kromě zde avizovaných dvou příběhů v magazínu najdete první část dějin X-Menů, dále ukázku ze staršího komiksu X-Men: G jako genocida, životopis Marka Millara a vybrané dotazy spolu s odpověďmi ve stálé rubrice Arachnofilie. Kromě toho může některé z vás zaujmout slevový kupón, který lze uplatnit při nákupu některých komiksů z produkce nakladatelství Crew ve vybraných obchodech.

Sečteno, podtrženo... Čtvrté číslo hodnotím kladně. Doufám, že podobného přijetí se dočká i u dalších čtenářů, kteří stejně jako já budou netrpělivě očekávat další díl.

il


Komiks Ultimate Spider-Man a spol. 4 vydalo nakladatelství Crew

Doporučujeme

Aktuality

 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Potíže se ženami

  Ode dneška soutěžíme o knihu Potíže se ženami z nakladatelství Dokořán. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení