Komiksy

Bůh pomsty jede prérií

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Ghost Rider. Tak lze nazvat tvora přicházejícího z temných hlubin země, aby v různých koutech světa naháněl strach všem vrahům a násilníkům. Je to bůh pomsty, který nezná slitování. A za svým cílem jde doslova přes mrtvoly bez ohledu na to, zda jsou mezi nimi hříšníci nebo i zcela nevinní lidé. Seznamte se s hlavním hrdinou komiksu Ghost Rider: Cesta slz.ilTravis Parham, poručík Konfederační armády, je v boji těžce raněn, od přechodu na druhou stranu ho ale překvapivě zachrání černoch Caleb. Ten neváhá vzít neznámého muže, válečného nepřítele, ke své rodině, která nečekaného hosta láskyplně ošetřuje. Mezi oběma muži vznikne pevné přátelství, které je však náhle přetrženo ošklivou hrou osudu. Zpětně se dozvídáme, jak zasáhla do života Calebovy rodiny banda mužů, která pokračuje i přes oficiální ukončení války ve vlastním boji proti černochům. Jejich činy ale nezůstanou bez pomsty, které se ujímají hned dva mstitelé – Travis Parham, navracející se po dvou letech navštívit přítele Caleba, a temný jezdec s plamenným pohledem, jezdícím po nehostinném kraji na ohnivém koni.

Tvůrcem komiksu je legendární Garth Ennis, otec Soudce Dredda, Praechera, Hitmana nebo Punishera. Jeho scénář doplňují kresby Claytona Craina, které vynikají realistickou kresbou, která místy připomíná staré fotografie. Jeho obrázky jsou charakteristické specifickými barvami a roztřesenými konturami. Před vykreslením prostředí dává přednost zachycení lidí, krčících se většinou v  křeči strachu. Naopak jistějšími tahy jsou zobrazena skutečná monstra, rozsévající kolem sebe zkázu všemi možnými i nemožnými způsoby, např. pomocí vlastních pařátů, ostrých zubů, řetězů i plamenného pohledu. Tyto skutečné stvůry z realistických kreseb přímo vystupují, takže se možná vkradou i do vašich nočních můr.

Komiks jako většina hororově laděných příběhů bohužel místy zabředá do stereotypních situací. Hlavní příběh není špatný, postrádá však logičtější výstavbu a promyšlenější dialogy. Podobně jako většina pokleslejších, nebo chcete-li lidovějších, komiksů je základem velkolepý boj mezi obyčejnými (avšak nikterak nevinnými) lidmi a nadpozemskými silami, kdy je vše postaveno na kvalitní výpravě se spoustou zvláštních efektů, zde zejména plamenných scén. Komiks mi připomíná spíše druhořadou filmovou tvorbu, které se sice filmoví (v našem případě komiksoví) fajnšmekři velkým obloukem vyhýbají, zato široké masy, neznalé děl klasiků, ji vítají s otevřenou náručí.

Komiks Ghost Rider: Cesta slz není zcela špatný. Většina čtenářů, včetně mě, si jej přečte s radostí, dokonce si bude libovat, jak lehce se čte a jak hezky se prohlíží chytlavé obrázky. Bohužel ve čtenářově mysli nezanechá žádnou další výraznější stopu; žádné otázky, pochybnosti, ani touhu přečíst si případné pokračování. Komiks prostě neurazí, ale ani příliš nenadchne. Kvalitu komiksu bohužel snižuje nesmyslná úprava původních barev, kvůli níž se většina scén ponořila do tmy, v důsledku čehož na některých vyobrazeních ani nejde poznat, co mají znázorňovat.

il


Komiks Ghost Rider: Cesta slz vydalo nakladatelství BB/art

 

Aktuality

 • Lednové akce v knihovnách

   

  Chcete vědět, co zajímavého se děje v knihovnách a jaké akce si pro své čtenáře připravily? Pak sledujte rubriku Knihovny, v níž vás budeme pravidelně informovat o dění v knihovnách a akcích s nimi spojených.

  Číst dál...  
 • Lednová Pevnost láká na Asasína

  Vánoce jsou konečně tady, proto si člověk musí najít čas i na nějaký ten sváteční odpočinek. A co jiného si vzít k teplu krbu (nebo topení), než aktuální číslo časopisu Pevnost.

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Růže pro Algeron

  Ode dneška soutěžíme o knihu Růže pro Algeron z nakladatelství Argo. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení