Komiksy

Halucinace okamžiku bezmeznosti

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Neil Gaiman je bezesporu velký vypravěč, jehož síla tkví v osobitých příbězích, jimž neschází punc originality, navíc jsou srozumitelně podány a obsahují v sobě atmosféru snového tajemna.

 


knihaV případě Sandmana je ona snovost přímo rozhodujícím elementem. Domeček pro panenky je druhým v řadě jedenáctidílného cyklu a za ústředního představitele můžeme považovat pána snů Morfea.

Domeček pro panenky je též prodchnutý tragičností s nádechem melancholičnosti a útočí na naše podvědomí. Svým způsobem se dá v jistých aspektech tohoto díla spatřit i jistá míra surreálna kombinovaná s absurditou. Také je zde zastoupena krutost s ukázkou různorodých deviací. Gaiman splétá pramínky jednotlivých příběhů rozčleněných do kapitol v jednolitou řeku, a to vlastně platí pro celý cyklus týkající se Sandmana. To vše je obestřeno hávem magičnosti, jež pramení z obdivuhodného zřídla autorovy fantazie.

Setkáme se s nesmrtelnými lidmi, bytostmi stojícími mimo čas a prostor, prolínáme se různými historickými epochami, mytologií, náboženstvími a v neposlední řadě rituály. Možná to měl Gaiman v úmyslu, a nebo se tak stalo zcela bezděky, ale v jednotlivých vzájemně provázaných povídkách před námi poodkrývá duši člověka, respektive každého z nás, kdo propadl kouzlu jeho mistrného umu vyprávět zajímavé příběhy dráždící naši zvědavost. Ve světě, který vytvořil a jenž je včleněn do skutečnosti toho reálného, v němž se každodenně vyskytujeme, a to až do okamžiku smrti, jsou běžně překračovány hranice snu a bdělého stavu vědomí. V jistých chvílích si ani nemůžeme být jisti, zdali se jedná o přelud, či nikoli.

Ve svých textech se Gaiman dotýká samotné podstaty universa, přičemž důležitou složku tvoří lidský strach. Často si ho nepřipouštíme, nemáme ho rádi, snažíme se zapomenout na příčiny, jež ho v nás vyvolávají. On, podobně jako psychoanalytik, se pokouší rozkrýt to, co za tím vším je. A co nalézá? Dost často tak zvanou ironii osudu.

Gaimanovy příběhy obsažené v Sandmanovi nejsou právě dvakrát radostné. Ne, že by postrádaly šťastnější okamžiky, ale téměř vždy se vynoří neblahé účinky vyšší moci ze sféry transcendentna, které promění životy obyčejných lidí v noční můru.

Ti nemají prakticky naději obstát. Jsou jen hračkami v rukou členů rodiny Věčných, mezi něž přináleží kromě již zmíněného Morfea také Smrt, Závist, Touha a další. Ti proti sobě intrikují a svět jim k tomu slouží jako taková kulisa, přičemž lidé jsou něco jako figurky na poli šachovnice.

Z nahodilosti vynořivší se z jemného přediva kauzality se stane uměle vyvolaná předurčenost a to pouze proto, aby byl ukojen rozmar některého z Věčných. A co také jiného mají dělat, než se, i když mnohdy krutě, mezi sebou škádlit, když pro vše mimo ně je platný princip pomíjivosti.

Závěrem by se dalo konstatovat, že Domeček pro panenky je veskrze, až na obálku, černobílý a smrt je mnohem skutečnější, než my v daném okamžiku přítomnosti. Bylo by záhodno se zastavit, zhluboka se nadechnout a uvědomit si své bytí. S mírnou nadsázkou nám Gaiman právě tohle umožňuje.

„Sakra. Máme tu nějaká velká jména?“
„Ehm, je tu Měsíční řeka, ale připadal mi nějak ostýchavý. A Cukrář. Znáte ho, ten Z Connecticutu. Ten chlap s cukrovými špalky – však víte, sběratel rtů. Ten je tady.“
„Bez čestného hosta se neobejdeme.“
(Gaiman, N.: Sandman: Domeček pro panenky. Přel. V. Janiš. Crew: Praha 2003, 2012, s. nečíslováno.)

Knihu Sandman: Domeček pro panenky vydalo nakladatelství Crew

 

 

Komentáře   

 
EverEast
0 RE: Halucinace okamžiku bezmeznostiEverEast 2012-09-17 10:51
Mám trochu pocit, že autor recenze knihu četl z vlaku. Cyklus Sandmana je desetidílný. V českém vydání vyšel šestý díl ve dvou svazcích, což z druhého svazku ale nedělá další díl. Nemluvě o tom, že Závist se nevyskytuje jako postava ani mezi členy rodiny Věčných (Touha, Destrukce, Sen, Osud, Smrt, Delirium a Zoufalství), ale dokonce ani nikde v celé desetidílné sáze.
Hranice snu a skutečnosti jsou překračovány vždy zřetelně a čtenář nemá problém se v tom orientovat. Nevím tedy, co je touhle poznámkou myšleno...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Měrka
0 RE: RE: Halucinace okamžiku bezmeznostiMěrka 2012-09-17 20:03
pokud jsem se dopustil nepřesnoti, budiž prominuto. ale z vlaku jsem knihu nečetl, sadmana mám rád, ale neznám celou ságu. možné zde důvod případných nedostatků. každopádně se snažím recenzi pojmout vždy upřímně a především mi jde o vystihnutí duše dotyčného titulu.
takže dík za přípomínky.
ale s tou hranicí snu a skutečnosti, za tím si stojím. nejde ani tak o zřetelnost, já to tak prostě vidím. takže jde spíš o nedorozumění, kdy každý z nás presentuje své subjektivní pojetí.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení