Komiksy

John Constantine přichází s dobrými úmysly

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Komiksový svět je přesycen superhrdiny. Už žádné fantastické plány, jak zachránit svět před monstry všeho druhu! Uchylme se raději k nové éře komiksů s výraznými antihrdiny, se kterými se svět nemazlí, a tak si ani oni neberou servítky s nikým ze svého okolí. Jedním takovým podivínem, kterého rozhodně nelze označit za klasického komiksového hrdinu, je John Constantine, kouzelník užívající ke svým trikům cigarety, alkohol a sem tam i jakýsi druh hypnózy.ilSetkání to nebude první. Už dříve vydalo nakladatelství Crew dvanáct čísel komiksové série Hellblazer, avšak v originálním jazyku, tedy v angličtině. V českém překladu Štěpána Kopřivy byly zatím vydány tři knihy, a to s podtituly Syn člověka, Těžké časy a nyní i Dobré úmysly. Třetí díl částečně navazuje na předchozí děj. Constantine se vrací z vězení, kde strávil řadu krušných chvil, zpět do „civilizace“. Tu má představovat městečko Doglick, kde musí vyhledat dva bratry, s nimiž má „vyřídit nějaký sračky“. Oni bratři Constantina nevidí moc rádi. Jak jinak, vždyť prý měl prsty ve vraždě jejich třetího sourozence. A co víc, jeden z nich má za manželku Constantinovu bývalou lásku. To na přátelské atmosféře rozhodně nepřidá, a tak možná nakonec z původních dobrých úmyslů, s nimiž muž do městečka přišel, nezůstane nic. Nebo snad ano?

Od začátku je i méně vnímavému čtenáři jasné, že v městečku není něco v pořádku. Znepokojivá je už samotná cesta, kterou lemují kostry zdechlých zvířat, sem tam i nabouraných řidičů (že by Constantinova práce?). Nijak idylický není ani samotný Doglick, který lze označit za doupě podivných lidských kreatur, trávících  většinu času popíjením whisky, poflakováním se po okolí s puškou v ruce a také ještě jednou poněkud delikátní činností, o níž se více můžete dočíst sami. Závěr vám patrně vezme dech.

Co upoutá čtenářovu pozornost při pouhém listování, jsou barvy. Převládá barva zelenohnědá a černá, kreslíř se do nich nebál zakomponovat ani výraznou modrou nebo oranžovou. Výsledný obraz (kresbu má „na svědomí“ Marcelo Frusin, barvy James Sinclair) ale vždy působí dojmem jakési vybledlosti, která dokonale ladí s textovou částí.

Scénář napsal Brian Azzarello, pro komiksové fanoušky starý známý (100 nábojů, Superman: Pro zítřek). Ten zvolil pro charakteristiku hlavní postavy strohost slovního výrazu, nespisovnost a četnou dávku nejsurovějších vulgarismů. Poměrně dobře se tuto jazykovou stránku podařilo uchovat překladateli, který z toho důvodu téměř všude, kde je to v dialozích možné, užívá dvojhlásku ej místo ý, zúžené í místo původního é nebo protetické v-. Komu tedy „mluva řeznickýho psa“ příliš nevoní, ten by tento komiks raději neměl ani otvírat, aby se mu neudělalo mdlo.

Komiks patří k tomu lepšímu, co je v současné době vydáváno v českých podmínkách. Rozhodně oceňuji výběr antihrdinského příběhu, který ve vás zanechá hořkost a deziluzi nad všemi dosavadními životními ideály. Kladem komiksu je i to, že vás naučí jedno základní pravidlo: dobré úmysly se nevyplácí.

il


Komiks Hellblazer: Dobré úmysly vydalo nakladatelství Crew

 

Aktuality

 • Víkend 3. - 5. března 2017 bude opět ve znamení knih!

  Ostravský knižní veletrh bývá každoročně první z akcí, které pravidelně sledujeme a o kterých čtenáře stránek www.vaseliteratura.cz informujeme. Jeho začátek v prvních březnových dnech evokuje představu jara, a i když čtení není závislé na ročním období, je jaro znamení obrody a nového začátku, který je dobré podpořit setkáním s literaturou a s lidmi okolo ní.

  Číst dál...  
 • Únorová Pevnost láká na zombíky

  Opět tu máme nový rok a s ním i první letošní Pevnost. Únorový výtisk tohoto časopisu láká svou obálkou na film Resident Evil, který v těchto dnech vstupuje do kin. Hlavní článek se věnuje právě této zombíkářské klasice a nezapomíná ani na několik knih S. D. Perryové. Rozhodně si zaslouží pozornost, protože patří k těm lepším kouskům ze světa herních příběhů.

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Einstein a Einstein

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Einstein a Einstein nakladatelství Metafora. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení