Komiksy

Magie ženského lůna

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
detail

 

Navzdory nepřízni osudu vydobýt si štěstí, či cesta za svobodou, tak by se dalo ve stručnosti charakterizovat Habibi Craiga Thompsona. V tomto svém grafickém románu nás na víc jak šesti stech stránkách zavádí do světa, v němž se snoubí absurdní atmosféra z Alenky v říši divů a fantasie pohádek Tisíce a jedné noci, to vše je pak navíc prodchnuto magickým surrealismem s nepřeberným množstvím odkazů a citací vztahujících se ke Koránu a tedy muslimskému náboženství.Thompson se nám snaží přiblížit odlišnou kulturu, jež je v současnosti tolik spjata s pojmem terorismus. Habibi se dá považovat za mimořádně aktuální a to nejen kvůli tomuto neblahému faktu. Na Blízkém východě došlo a stále dochází v poslední době k četným revolučním projevům vůči mnohdy veskrze autoritativním režimům. Arabský svět zažívá svou renesanci. Trpělivost obyčejných lidí překonala svou nejzazší mez. Zoufalství je přimělo chopit se zbraní a dosáhnout svého cíle silou.

knihaThompson nám vypráví příběh malé holčičky, kterou byli rodiče nuceni kvůli své bezmezné chudobě a nepřízni počasí prodat přiměřeně majetnému zájemci, jenž z ní učinil svoji manželku. A bylo mu jedno, že oné dívence je teprve 10 let. Je tak zde vyobrazena dětská nevinnost v kontrastu k hrubosti a brutalitě dospělých. Též zde na jedné straně stojí uzavřený mikroráj vášněmi zhýčkaného šejka a poté svět ovládaný nedostatkem vody a hladem. Navíc se všude vrší odpadky a negativní důsledky moderních technologických výdobytků

Thompsonův kresebný projev je precizní a expresivní. Má smysl pro zkratku a vyváženost. Je také plný symboliky, jež doplňuje text. Ten staví na jednoduchosti a klasickém pojetí rozporu dobra a zla. Využívá archetypů a dramatičnosti. Je to patrné už hned na úvod, kdy máme zprvu dojem, že se děj odvíjí kdesi v středověkém orientu, avšak o kousek dál nás z toho omylu vyvede motocykl s vozíkem. Přestože se příběh odehrává v blíže neurčité přítomnosti, zachovává si ducha čehosi velmi dávného a až mýtického.

Výraznou úlohu zde též představuje mateřství. Thompson popisuje poněkud netradiční vztah mezi dvěma lidmi opačného pohlaví. Oba mají zkušenost samostatného života od útlého věku. Shoda okolností a náhod je rázem postaví čelem k realitě, která je ve svém projevu zpravidla krutá a nelítostná. Jejich vyhlídky na budoucnost jsou temné a neradostné. Žijí jeden pro druhého, ale nepříznivé okolnosti je rozdělí. Oni pak nemyslí na nic jiného, než na opětovné setkání.

Než k tomu dojde absolvují oba spoustu příkoří. Jak se však říká: Naděje umírá poslední. A tak i přese všechnu tragičnost je Habibi završeno happy endem. Ne však v nějaké konkrétní podobě. Šťastný konec zde představuje další pouť za lepším životem. To znamená bytí, za nějž bychom se nebyli nuceni stydět a jež by pro nás nebylo v jakémkoli ohledu ponižující.

„Náš druh je předurčen k tomu, aby sežral sám sebe.
„Už teď je nás až moc. A jsme děsně neschopní… nenasytní, a přitom pořád plýtváme…
A postradatelní. Bohatí se nažerou našich mrtvol.
Otrávili jsme Zemi i sami sebe.“

(Thompson, C. HABIBI. Přel. R. Podaný. BB art: Praha, 2012, s. 505.)

Knihu Habibi vydalo nakladatelství BB Art

 

 

Soutěže

Aktuality

 • Studentskou cenu České knihy udělí gymnazisté ze dvou měst

  Cenu Česká kniha obdrží v květnu jeden ze čtrnácti titulů, které vzešly z prvního výběru odborné poroty složené z akademiků, překladatelů a knihkupců. Současně s tím vybrali studenti gymnázií z Prahy a Českých Budějovic pět titulů, z nichž za necelé dva měsíce zvolí historicky druhého laureáta Studentské ceny Česká kniha.

  Číst dál...  
 • Nejkrásnější knihou roku se může stát celkem 55 knih. Které to jsou?

  Slavnostní vyhlášení Nejkrásnější české knihy roku 2017 je na spadnutí. Už 19. dubna budeme znát vítěze pyšnící se nejlepším grafickým, polygrafickým a ilustračním zpracováním. O titul zabojuje celkem 55 knih v šesti kategoriích. Patří mezi ně knihy jako Kůň a had, Humans of Prague nebo Veřejná tajemství. Seznamte se.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení