Komiksy

100 nábojů: Dalších šest dílků do skládačky

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
komiks

Než se pustím do hodnocení této knihy, byl bych rád, kdybyste si se mnou něco vyzkoušeli. Zkuste si představit nově rozbalené puzzle nějakého náročného obrazu, které jste si právě vysypali na stůl a chystáte se ho začít skládat. A teď si zkuste přestavit, že každý jeden dílek v té hromadě je krátká povídka. Máte to? Fajn. Tak si představte, že máte celou knihu těchto povídek, kde každá jedna z nich dokáže stát samostatně, ale pokud je začnete spojovat dohromady jako ty dílky skládačky, začínají dávat nový význam. Ale nejsou seřazené za sebou, aby vám to ulehčili, to ne. Musíte to poskládat sám, prohrabovat se tou hromadou dílků a k některým se vracet zpátky. Pokud jste stále se mnou tak vám gratuluji, právě jste odhalil podstatu kouzla série 100 nábojů.knihaJasně, u klasické literatury by  bylo docela peklo, vracet se pořád zpátky a dohledávat v textu kdo kde byl, co kdo komu řekl a kdo stal za nimi a poslouchal je. Normální čtenář by to asi vzdal a prostě to dočetl do konce a nechal to být. A u filmové podoby byste pravděpodobně zavařili svůj dvd přehrávač neustálým přetáčením a posunem. Ale komiks, to je jiná. Tam tuto možnost máte docela lehce dostupnou. Když narazíte v jedné povídce na tu samou ulici a ty samé lidi, o kterých jste už předtím četl, jednoduše si nalistujete tu původní povídku a můžete je porovnat a koukat na jednu ulici ze dvou různých stran a sledovat dva rozdílné osudy odehrávající se v tu samou chvíli i když je časový rozestup mezi jejich napsáním třeba půl roku. Pokud jsou to navíc povídky v žánru kriminálního thrilleru jaké píše Brian Azzarello, musíte uznat, že to zní aspoň zajímavě. Sranda je, že tohle vám dojde až po nějaké době.

U první knihy První výstřel, poslední šance to bylo ještě jasné. Na začátku byli jenom hlavní postavy jednotlivých příběhů a jejich zničené životy. A taky podivný chlápek, který si nechal říkat agent Graves. Představte si, že jste na tom fakt špatně a pak přijde tento chlap a dá vám kufr, ve kterém je fotka člověka co vám zničil život, spis o tom jak to udělal a taky stovka nábojů a nevystopovatelná pistole. A ten chlápek vám řekne, že když se rozhodnete pomstít, nikdy vás nikdo nechytí. Řešení mravního dilematu u jednotlivých povídek vás bude bavit přesně tak dlouho, dokud se jedna z těch postav nezačne ptát „Proč? Proč právě já mám tu moc? A co z toho Graves má?“ V této chvíli už máte s těch pomyslných dílků puzzle složený rám a teď vás čeká to horší. Dát dohromady ten zbytek.

Vzhledem k tomu, že teď už vychází šestá kniha z této série, vaše puzzle už je asi tak z půlky hotové. Už víte pár detailů. Víte o Trustu a o tom, že něco provedli se světem, ale nevíte co. Víte o Minutemanech a o tom že je vedl Graves a že je Trust zničil. Teda možná zničil. Máte střípky, ale ne tolik, aby vám byl jasný celkový obraz a tak sbíraní pokračuje. V šesté knize najdete šest samostatných povídek a každá z nich je o jedné z postav, s kterou jste se již setkali a všechny sehrají roli v tom co má přijít.

Azzarello je v povídkách mistr, takže pokud byste se rozhodli za těmi příběhy nic nehledat, budou vás bavit i tak. Kresba Eduarda Rissa je už s touto sérií tak silně propojená, že se jedná o dokonalou symbiózu. Takže pokud rádi trochu namáháte mozek a máte kladný vztah k temných thrillerům a detektivkám, mohu vám tuto sérii jenom vřele doporučit. Rozhodně představuje inovativní prvek v daném žánrů a to v jakémkoliv médiu.

Série 100 nábojů vyšla v nakladatelství BB art

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Tajemství za sněhovým knírkem

  Ode dneška soutěžíme o knihu Tajemství za sněhovým knírkem z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení