Komiksy

Thorgal – Zrazená čarodějka

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
znak

Thorgal se dnes již řadí mezi evropské komiksové klasiky a nepopiratelně má své místo v srdci komiksových fanoušků fantasy žánru, ve kterém v Evropě a potažmo u nás nemá moc velkou konkurenci (kromě amerického Conana Barbara a britského Slainea). Thorgal je dítětem belgického scénáristy Jeana Van Hammea (XIII, Largo Winch, Šinkl) a polského kreslíře Gregorze Rosinského (u nás vydaný Šinkl a jeho velká síla) a poprvé se objevil v roce 1977 v belgickém týdeníku Tintin. Prakticky okamžitě čtenáře zaujal a po druhém příběhu se vydavatelství Le Lombard rozhodlo vydávat Thorgala jako samostatnou publikaci.knihaSérie, která má v současnosti 33 dílů (samostatných alb), za svůj úspěch vděčí především vyvážené kombinaci historického žánru a fantasy s několika prvky science-fiction. Rosinského skvělá kresba zdařile oživuje éru, kdy Severní moře brázdili vikingské drakkary, země byla pokrytá hlubokými lesy, kde na vás kromě hladových vlků mohli číhat i daleko nebezpečnější věci a svět byl plný mystických záhad a stvoření, která se nedali vysvětlit. Právě Rosinského kresba dodává komiksu jeho jedinečnou atmosféru, která vás docela rychle pohltí a vtáhne do Thorgalova fantastického světa.

Ačkoliv bylo vydávání evropského komiksu u nás vždycky problematické, Thorgal není na našem trhu žádným nováčkem. Než jej začalo vydávat nakladatelství CooBoo, vydalo několik dílů i nakladatelství Crew v edici modrá Crew, nebo ještě dříve nakladatelství S Press. Ovšem až v nakladatelství Cooboo, patřící společnosti Albatros, jej začalo vydávat pravidelně a ve velice kvalitním provedení. Zvtohoto nakladatelství je i aktuální díl Zrazená čarodějka, který je zajímavý hned v několika směrech. Především je to první díl. Ano, je to přesně to album, které bylo vydáváno v časopise Tintin, o kterém jsem se zmiňoval v úvodu, a které odstartovalo populární sérii. Za druhé, není to jediný příběh, který tady najdete. Kromě titulní Zrazené čarodějky je součástí tohoto alba i šestnáctistránkový příběh Téměř v ráji, který vznikl daleko později, a lze na nich krásně porovnat, jakým vývojem Rosinski prošel.Takže si pojďme o nich něco říct.

S Thorgalem se seznamujeme v ne zrovna nejlepší chvíli jeho života. Očividně někomu šlápl na kuří oko a má za to zaplatit tu nejvyšší cenu. Ten někdo je sadistický vůdce Vikingů, Gandalf Šílený, a důvodem, proč Thorgal skončil připoutaný u obětních kruhů pobřežního skaliska, kde má jeho život ukončit příliv, není nikdo jiný než Thorgalova budoucí družka a dcera Gandalfa, Aaricie. Thorgal by asi nedopadl dobře, nebýt tajemné ženy, která jej osvobodí pod podmínkou, že jí bude Thorgal rok sloužit a nebude jí klást žádné otázky. Ovšem jak se záhy ukáže, jejich cíle jsou si docela blízké. Vlastně jediný cíl... pomsta. A tak se Thorgal vydává na nelehkou pouť s podivnou ženou a postupně odhaluje jednotlivé okolnosti týkající se ženiny minulosti.

 

Ačkoliv byl tento příběh psán tak, že tvůrci nepočítali s jeho pokračováním, nejvíce na tuto skutečnost, že se jedná o prvotinu, upozorňuje samotná kresba. Rosinski vnté době ještě nebyl zdaleka tak „vykreslený“ jako u dalších dílů. Výrazněji je to poznat především na postavách, které mají blíže ke standardní kresbě. Což není výtka, ale spíš konstatování skutečnosti, že každý autor prochází neustálým vývojem. Pokud chcete vědět, kam vývoj dovedl Rosinského, stačí vám letmo pohlédnout na druhý příběh v této knize Téměř v ráji, který byl vytvořen speciálně pro toto vydání. Thorgala v něm zastihneme na cestě po severských horách, právě když se snaží uniknout smečce hladových vlků. Jeho kůň ovšem zpanikaří a spolu ze svým majitelem se zřítí do propasti. Když se Thorgal opět probere, je uprostřed bohaté zahrady a právem se domnívá, že je ve Valhale. Ovšem dvě krásky, které jsou u něj, ho rychle vyvedou z omylu a Thorgal se dozvídá, že je pořád na dně té rokle, do které spadl téměř před rokem a ve které jiný tok času a podzemní horká voda stvořili zcela nový svět, oddělený od toho našeho obrovskou vrstvou ledu. Jinými slovy skončil Thorgal ve zlaté kleci a má jen dvě možnosti: vzdát to a stát se manželem těch dvou půvabných žen, anebo se pokusit dostat zpátky na povrch. Zkuste hádat, co si zvolí?

Pokud Thorgalovy příběhy znáte a případně máte, či nemáte prakticky co řešit, tak tento první díl je pro vás spíše sběratelskou raritkou. Pokud je neznáte, ale máte slabost pro fantasy příběhy z dávných dob plné magie, je toto řadově první komiksové album Thorgalovy série výborným začátkem. Minimálně stejně dobrým, jako je Dítě z hvězd o Thorgalově původu.

Knihu Thorgal – Zrazená čarodějka vydalo nakladatelství CooBoo

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení