Komiksy

Zelené světlo na konci tunelu

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
lampa

Svět superhrdinů je prokvetlý klišé. Má svá pevně daná pravidla, která je nutná dodržet, aby zůstal zachovaný duch žánru. Sentiment se mísí s heroickými činy, u nichž není výjimkou ani takové sebeobětování. Naštěstí hlavní protagonisté disponují nadpřirozenými schopnostmi, takže jsou téměř nezničitelní. Samozřejmě žádný z nich nepostrádá nějakou tu Achillovou patu, jinak by se příběh musel obejít bez napětí, avšak právě na něm a akci stojí princip vyprávění, jež se nevyhýbá ani hlubší psychologii, neb každý takovýto nabušený kmásek  disponuje pochybami o svém poslaní, k němuž byl vyvolen a přirozeně je viklán i sebou samým.knihaGreen Lantern: Žádný strach nás provází od hrdinova traumatického dětství, chtělo by se dodat: Nemohlo být jiné, až po současnost, kdy svět napadnou Gremlini, bytosti z jiného koutu universa, jež… A tady bych se měl patrně odmlčet, abych z děje neprozradil příliš mnoho.

Green Lanternové jsou samozvanými strážci vesmíru, který si rozparcelovali na sektory, v nichž dohlížejí na to, aby zlo bylo potlačeno a dobro zvítězilo. V podstatě jde o neuskutečnitelnou pohádku, jež má sloužit coby útěcha lidského nitra trýzněného pocity zmaru, bezmoci a zbytečnosti, které v něm vyvolává realita ovládaná penězi a zkorumpovanými politiky. To v případě, že je čtenář dospělý. U dětí lze předpokládat, že jim jde primárně o zábavu. Pomocí příběhu jim jsou vštěpovány ušlechtilé vlastnosti, jako je kupříkladu čest, či poctivost s pravdomluvností. Zprostředkovává jim je především ústřední hrdina, jemuž se obdivují a ve svých hrách, eventuelně fantasiích, se ho snaží napodobit. To se samozřejmě děje na podprahové úrovni a bezděky. Zcela jistě není primárním účelem působit výchovně, ale jedná se o jeden z elementárních přesahů takto strukturované literatury. Mnohem negativněji pak vyznívá zdůrazňované vlastenectví (rozuměj fanatickou formu tak zvaného patriotismu), jenž může vést až ke xenofobii, ačkoli v tomto případě tomu tak není – bohudík.

Hlavním zdrojem moci Green Lanternů, jak si lze snadno dovodit, je lampa, která dobíjí prsten síly. Příznačná pro oba atributy je zelená barva.

Prstenem jsou tvořeny za asistence vůle sugesce, které však oplývají hmatatelnou podstatou. Umožňují Green Lanternům létat a vytvářet fyzické iluze, jež jim dovolují bojovat s nepřáteli, kteří prahnou po tom konat špatnosti všeho druhu. Od zabíjení nevinných lidí, až po devastaci měst. Jejich pohnutky jsou vesměs iracionální a bezesporu šílené. Jako kupříkladu v případě parchanta zvaného Černá ruka, jenž je pro její zachování nucen vysávat život z každého, kdo se mu nachomýtne do cesty, ale nejen to, ho to přímo baví. Fungují tak zde archetypy, s jakými se můžeme potkat i v každodenní realitě. Neb natrefíme na přehršel individuí, jež nám bůhví proč chtějí nějak ublížit, či uškodit. V literatuře je poměrně snadno možné, aby bylo zlo zadupáno do země, zatímco běžně se děje pravý opak.

Green Lantern: Žádný strach je de facto jistou sumou, jež v základních obrysech shrnuje historii sboru vesmírných strážců a souběžně s tím poskytne nové zápletky. Scénář zhotovil jeden z kmenových autorů nakladatelství DC Geoff Johns a stran kresby se na něm podílelo hned několik zručných kreslířů. Comics samotný nás nemá poměrně čím překvapit, jde o slušně odvedený standard, za nějž se není nutno stydět.

„Kilowogli, je to pravda? Je ten Green Lantern pozemšťan?“
„Hůř. Je to Američan.“
(Johns, G. GREEN LANTERN: Žádný strach. Přel. R. Klíčník. BB art: Praha 2012, s. 107)

Knihu GREEN LANTERN: Žádný strach vydalo nakladatelství BB art

 

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení