Komiksy

Komiksová Růženka boduje u dětí

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Máte rádi klasické české pohádky? A co třeba tu o Šípkové Růžence? Tento půvabný příběh o krásce, která se v den svých narozenin bodne do prstu o trn šípkové růže, a tak se ona i celý zámek ponoří do hlubokého spánku, se nyní dočkal velice netradičního zpracování. Šípková Růženka se totiž poprvé objevuje na pultech knihkupectví v komisku a ve verších.knihaNelehkého úlohy napsat zcela novým způsobem všem čtenářům známý příběh se bravurně ujal Jiří Žáček. Veršovaný text vznikl jako scénář k televiznímu filmu O Šípkové Růžence, který v roce 2006 natočil Zdeněk Zelenka. Příběh ve verších byl pak užit i pro knižní vydání s názvem Šípková Růženka, které ilustrovala Barbora Botková.

Kniha má formu klasického komiksu jen s tím rozdílem, že v „bublinách“ určených pro promluvy jednotlivých postav naleznete místo klasického prozaického textu verše. Zde se musel básník vypořádat s tím, že v komiksu převažují dialogy, které nejsou příliš vhodné pro rýmy. Z toho důvodu často porušuje rýmové schéma, čímž dává celému textu rychlejší spád. Básnická mluva tu však tu a tam působí kostrbatě, úsměvně pak působí užití některých zastaralých slov a konstrukcí (slova chvost, osudí, plémě, časté pasivní tvary), které jsou zasazeny do rádoby moderně vyhlážejícího textu.

Hned v úvodu komiksu se seznámíte s jednotlivými postavami, u jejichž podobizny je napsáno jejich jméno. Čtenář tak bude hned od první stránky překvapen novými bytostmi, které v pohádce vystupují. Mezi nimi to jsou víla Vesna, Celestýna a Vilemína (zvané též jako Týna a Mína). Tuto trojici doplňuje zlá víla Isabela, která touží stát se královnou a získat co největší moc nad lidmi. Možná už někteří z vás tuší, že právě ona bude příčinou všeho zla, které postihne princeznu Růženku a celé království. Naštěstí tu však je i statečný zahradník Janek, který ji vysvobodí, avšak bude muset o Růženku soupeřit s princem Matyášem. Můžete se tedy opravdu těšit na řadu pohádkových bytostí a překvapivých zvratů v ději, který rozhodně není takový, jak jej znáte z klasického vyprávění.

Komiks doporučuji všem dětským čtenářům, kteří mají rádi veselé příběhy v netradičním podání.

il


Povězte strašpytlům,
aby se nebáli,
začíná pohádka o vílách, o králi,
pohádka o smrti zakleté do růže,
pohádka o lásce,
která smrt přemůže.

(Žáček, J. Šípková Růženka. Praha: Edice České televize 2011, s. 8.)

Láska je křehká jako růže,
láska je vzácný květ.
Nikdo ji nikdy nepřemůže, dokud se točí svět...

(Tamtéž, s. 77.)

Komiks Šípková Růženka vydala Česká televize v Edici ČT

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení