Komiksy

Memento zmaru a děsu

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
knihy

Pro všechny autentické příběhy obsažené v této comicsové knize je určující zrůdná totalitní ideologie. Jsou řazeny chronologicky a provázejí nás několika dekádami moderních dějin, které byly mimořádně neblahé a tragické. Ale nikdy není tak hrozně, aby nemohlo být ještě hůř, což nám dosvědčuje i současnost, jež se svým vývojem navrací jako bumerang někam zpět do éry let třicátých 20. století, takže nabývá i na aktuálnosti a my všichni bychom neměli váhat a poučit se. Neboť dnes jako tehdy byla příčinou četných neštěstí a smutných událostí právě hospodářská recese, jíž se ta soudobá chystá v mnoha ohledech překonat. Byť despotismus ducha je nahrazen takovou materiální malicherností, jakou peníze bezesporu jsou, ačkoli se nás několik globálních kapitalistů snaží zarputile přesvědčit o opaku.knihaNynější svět se opět nachází v ohrožení lidskými stvůrami a kreaturami podobným těm, jakými byli Hitler se Stalinem. Nad matičkou Zemí visí Damoklův meč nesvobody a konfliktů, jejichž ústřední příčinou je sociální nerovnost a důsledkem ponížení obyčejného člověka na úroveň nevolníka, potažmo otroka.

Kam to povede? V Maďarsku schválili zákon, který činí z chudoby a bezdomovectví ilegální záležitost. Kolik času nás tedy dělí od okamžiku, kdy choromyslní potentáti usazení v korupcí prolezlých poslaneckých lavicích ustanoví vznik speciálních táborů pro nezaměstnané, v nichž budou lidé mizet podobně jako napřed psychicky nemocní a tělesně postižení v době nacistického Německa, následováno genocidou Židů a holým, nezdůvodnitelným, neospravedlnitelným a zcela iracionálním šílenstvím, jakým bylo vše, co se týkalo tak zvaného souostroví gulag?

Lidská civilizace se opět nachází na pokraji zkázy. Sborník Ještě jsme ve válce pro nás proto může být výstražně vztyčeným ukazováčkem varujícím před tím, kam až nás stávající krize, kterou zapříčinili nenasytní a hamižní bankéři, jimž vydatně asistují právě zmínění politici, může zavést. Člověk se stal pouhou položkou ve zvrácené logice účetní mantry má dáti dal a pokud nedal, měl by být potrestán. Možná nejlépe přímo vaporizován, protože přece pro chudé lidi není na světě místo!

Politici se dopouštějí vlastizrady. Plundrují jednotlivé státy a aktivně se zasazují nejen o likvidaci všech sociálních výdobytků, ale přímo i o devastaci demokracie samotné. V Ještě jsme ve válce tak můžeme uzřít v co hrůzného toto zaslepené jednání může vyústit, byť v podobě modifikované ve vztahu k soudobým dějinným okolnostem.

Představují se nám zde osudy lidí, kteří boj za svobodu a právo na důstojné bytí nevzdali. Taky je obsaženo i mravní selhání jedince zviklaného ke spolupráci s STB. Ocitáme se v pohnuté době Druhé světové války, kdy ti, kdo se zúčastnili odporu na straně Západních spojenců, byli za to následně perzekuování poúnorovou mocí. Je nám umožněno nahlédnout do životů politických vězňů, zoufalých snah o emigraci, i třeba pogromu zcela nevinných sudetských Němců, ale i peripetií takového undergroundu, jemuž šlo primárně o kulturu, avšak v konfrontaci se zlovůlí státního aparátu se z uměnímilovných lidí stala protizákonná verbež, která musela být eliminována za mříže. A proč?

Aby se lidem dalo jasně na srozuměnou, že mají držet hubu a krok.

Občanská pasivita má pro nás všechny negativní následky. Ale my češi jsem jaksi uvyklí ohnout hřbet a nechat si srát na hlavu. Nechtěnému osudu se vzepřou vždy jen jednotlivci a právě o takovýchto statečných lidech tato kniha vypráví.

Jeli jsme tři dny, aniž by se vagóny otevřely. V prostoru pro deset koní bylo nacpáno padesát lidí… Pro které sloužily dva kýble. Jeden na pití, druhý na vyměšování.
(kolektiv autorů Ještě jsme ve válce. Argo: Praha, 2011, s. 35)

Knihu Ještě jsme ve válce vydalo nakladatelství Argo

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Závěje

  Ode dneška soutěžíme o knihu Závěje z nakladatelství Kniha Zlín. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení