Komiksy

Tintinova první dobrodružství

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Právě nyní vychází první díl komiksové série Tintinova dobrodružství (v originále Les aventures de Tintin). Od roku 2004 ji u nás pravidelně vydávalo nakladatelství Albatros, které nyní tuto sérii uzavírá historicky prvním dobrodružstvím s názvem Tintin v zemí Sovětů a posledním, bohužel nedokončeným dílem Tintin a alf-art.komiksV komiksu Tintin v zemi Sovětů se představuje hlavní postava jako „neohrožený reportér“. To hlásá přímo obálka komiksu, poté se dokonce dozvídáme, že tento Tintin pracuje pro belgický časopis Petit XXE a že je to „jeden z jeho nejlepších reportérů“. Právě je vyslán do sovětského Ruska, odkud má belgické čtenáře informovat o všem, co ho na cestách potká. Samozřejmě ho doprovází čtyřnohý přítel Filuta, který – jak naznačuje jeho jméno – je nejen věrným přítelem, ale především „má pod čepicí“.

To, že cesta do Ruska nebude jednoduchá, bude čtenáři jasné hned od prvních stran. Ve vlaku se Tintina pokusí vyhodit do vzduchu nejmenovaný padouch, poté ho pronásleduje ruská tajná služba, několikrát se vyhne nastraženým minám i kulkám, dokonce i tygrovi a medvědovi. Jedno dobrodružství tu stíhá druhé, a tak si čtenář ani nevšimne, že se ve čtení komiksu přesune až na poslední stránku. Přestože se rychle střídají nejrůznější akce i prostředí, autor má vše logicky promyšleno. Přitom nejde o prvoplánovou akční četbu, ale spíše o humornou pseudoreportáž, která upozorňuje na skutečné poměry v sovětském Rusku.

Autor upozorňuje na podivné praktiky GPU (tj. ruské policie) i na snahu sovětského Ruska za každou cenu ukázat světu svou moc, ačkoliv doma lidé trpí hladem a jsou utlačováni. Podařená je například Tintinova návštěva v ruské „továrně“, která sice vypadá jako vysoce produktivní, avšak je to jen zástěrka (např. zvuk strojů je pouze výtvorem muže bijícího kladivy do plechu). A samotná Moskva, srdce Ruska, je tu představena jako smetiště, kde jsou lidé ochotni za kousek chleba udělat téměř cokoliv.

Komiks je černobílý. Přestože jde o první dílo z celé série a lze na něm ještě vidět určité nedostatky v kresbě, lze už v něm rozpoznat charakteristickou kresbu vyznačující se jednoduchou linkou a smyslem pro detail. Autor Hergé vskutku dokázal vytvořit originální dílo, které je už nyní nesmrtelné. Důkazem je i veliký zájem českých čtenářů o jeho dílo.

Tintin v zemi sovětů, které nyní vychází, je prvním vydáním v českém překladu, kterého se ujala Kateřina Vinšová. Ta se podepsala i pod překladem dřívějších dílů, v nichž zaujala svým stylem i citem pro počeštění cizích jmen. Z toho důvodu nemohu jazykové úrovni prvního dobrodružství vůbec nic vytknout, což je na české poměry velice ojedinělým případem.

Komiks doporučuji všem čtenářům, kteří mají rádi dobrodružné komiksy odehrávající se v nedávné minulosti. A samozřejmě i těm, kteří jsou fanoušky Tintinových dobrodružství a rádi by doplnili svou sbírku komiksů.

il


„Zdá se mi, že ten mizerný mladý buržoust spí. Je čas jednat! Nesmí se totiž dostat do Ruska, ještě by vyzvonil, co se tam děje.“
(Hergé. Tintin v zemi Sovětů. Přel. K. Vinšová. Praha: Albatros 2011, s. 5.)

Komiks Tintin v zemi Sovětů vydalo nakladatelství Albatros

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o komiks Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1

  Ode dneška soutěžíme o knihu Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1 z nakladatelství Crew. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení