Komiksy

Grandville, paropunkový román v obrazech

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Bryan Talbot je uznávaný britský autor, který má na svém kontě již několik románů v obrazech. Mezi nimi to je Dobrodružství Luthera Arkwrighta, pokračování Srdce Impéria aneb odkaz Luthera Arkwrighta a Pohádka o zlobivé kryse. Všechna tato díla u nás vydalo nakladatelství Comics Centrum, které mělo i tu čest uvést vůbec ve světové premiéře Talbotův zatím poslední román, a to Grandville.komiksUž první stránky tohoto komiksu vás zavedou do světa paropunkové fantazie. Po krátkém, avšak strhujícím prologu se dozvídáte, že bylo nalezeno tělo jakého Raymonda Leigh-Vydry. Podle policie šlo o sebevraždu, což však zády vyvrátí detektiv inspektor LeBrock ze Scotland Yardu. Ten se spolu se svým asistentem Krysmyší vydají na stopu vedoucí do Grandville, tedy do Paříže.

Paříž je tu představena jako největší město světa a zároveň jeho hlavní stoka. Není tedy divu, že tu naleznete řadu nevěstinců s vilnými společnicemi, špinavých uliček obývaných nebezpečnými individui či drogových doupat. To je však jen špetka onoho „zla“, které trápí svět od jeho počátků. Hlavní stopa totiž vede na mnohem vyšší místa, a to k některým vládním představitelům či nejvyšším duchovním hodnostářům. Ano, možná už tušíte, že za zde vyšetřovaným zločinem budou stát mocní lidé, a to dokonce až ti nejmocnější... A LeBrock bude muset čelit velikému nebezpečí, pokud bude chtít odhalit konspirační spiknutí.

Na první pohled by se vám mohlo zdát, že jde o vcelku obyčejný detektivní příběh napsaný po vzoru Arthura Conana Doyla. Je sice pravda, že se Talbot přiznává k inspirování se právě tímto mistrem detektivních příběhů, avšak jeho hlavní inspirací byl tentokrát francouzský karikaturista Jean Isidor Gérard, vystupující pod pseudonymem J. J. Grandville, a Albert Robida, francouzský výtvarník, jenž se proslavil především díky svým ilustracím sci-fi románů. Jméno obou výtvarníků se objeví přímo v Talbotově díle – Gérardovo v názvu komiksu a Robidovo v názvu věže, která bude hrát v příběhu důležitou roli.

Komiks Grandville lze označit za vědecko-romantický thriller (to hlásá i anotace na obálce komiksu). Odehrává se totiž ke konci 19. století, o čemž vypovídají kulisy příběhu i oblečení jednotlivých postav. Před čtenářem ožívá historie, ovšem poněkud upravená. Talbotovi sice slouží jako základ skutečné dějinné události (například napoleonské války, velká francouzská revoluce), nakládá s nimi však velice volně. Tak se nemůžete divit, že je do kulis konce 19. století zasazena celá řada futuristických vynálezů, od nejmodernějších samopalů až po zcela funkční roboty.

Čím se však od skutečného světa onen Talbotův nejvíce liší (a to zjistíte hned při prohlédnutí obálky), jsou samotné hlavní postavy. Grandville obývají nikoliv lidé, ale zvířata. LeBrock je tedy ve skutečnosti jezevec, Leigh-Vydra je samozřejmě vydra a takový Napoleon je, jak jinak, lev. Ovšem lidé se v příběhu okrajově objeví také, a to v ne příliš lichotivé úloze: „Francouzi jim říkají „knedlíci“. Jsou to nekvalifikovaní pracovníci. Do Británie se nikdy nedostali. Nemají právo dostat pas. Je to nějaký druh holých šimpanzů, kteří se vyvinuli ve městě Angoulême, nedaleko Bordeaux.“

Užití zvířecích hrdinů spolu se silnou kritikou politických poměrů řadě čtenáři připomene dílo George Orwella Farma zvířat. Grandville tak lze označit za politickou satiru, v níž autor na pozadí alternativních dějin 19. století kritizuje nešvary současného světa, především korupci. Mimo to naleznete v díle řadu narážek na současné dění, například na teroristické útoky (objeví se tu i motiv amerických Dvojčat, i když zde půjde pouze o jednu věž) a na davovou hysterii spojenou se strachem z dalších atentátů.

Grandville je ojedinělým dílem, které by nemělo chybět v knihovničce žádného milovníka kvalitních komiksů, jejichž autoři se nebojí experimentovat a propojovat prvky různých žánrů.

Nesmím opomenout ani vynikající překlad z angličtiny, kterého se skvěle zhostil Jan Kantůrek.

Kniha vychází ve dvou verzích: sběratelská verze s kvalitním plátěným potahem a s vloženým plakátem za 599,- Kč a brožované za 299,- Kč.

 


Komiks Grandville vydalo Comics Centrum

Aktuality

 • Lednové akce v knihovnách

   

  Chcete vědět, co zajímavého se děje v knihovnách a jaké akce si pro své čtenáře připravily? Pak sledujte rubriku Knihovny, v níž vás budeme pravidelně informovat o dění v knihovnách a akcích s nimi spojených.

  Číst dál...  
 • Lednová Pevnost láká na Asasína

  Vánoce jsou konečně tady, proto si člověk musí najít čas i na nějaký ten sváteční odpočinek. A co jiného si vzít k teplu krbu (nebo topení), než aktuální číslo časopisu Pevnost.

  Číst dál...  

Doporučujeme

icon 10x10px eKNIHOVNA.cz – knihy, noviny, časopisy 24 hodin denně.
icon 10x10px KURZY ANGLIČTINY Navštivte ukázkovou hodinu zdarma!

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Před pádem

  Ode dneška soutěžíme o knihu Před pádem z nakladatelství Knižní klub. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení