Komiksy

Metafyzika delirantního tápání

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
muz

Mistrovské a geniální. Tak by se bez nadsázky dal označit comics Sandman – Krátké životy, jehož scénář vytvořil proslulý Neil Gaiman (*1960) a kresby se zhostili J. Thompsonová s V. Lockem.knihaUž jenom první letmé nahlédnutí vás přesvědčí o naprosté originalitě a výlučnosti. Hlavními protagonisty příběhu jsou Věční. Delirium hýřící barvami a popletenou, leckdy smysl nedávající, mluvou se rozhodla najít bratra Zkázu, který před 300 lety opustil rodinu dál tvořenou Osudem, Smrtí, Zoufalstvím, Touhou a pro tuto knihu velmi podstatným Snem.
Tento comics je prostoupen nesmírnou dávkou fantasie, která nepostrádá extravaganci s bizarností, ani smyslnou erotiku s detailním vyobrazením hnusu. Každá z postav má své specifické ztvárnění. Delirium nám evokuje duhu, jež je však svojí formou těkavě nestálá. Rozhodující vliv na její aktuální podobu mají emoce. Tedy psychické rozpoložení, v jakém se momentálně nachází. Sen je oproti tomu temný, mentálně anorektický a démonický.
Každá z Věčných bytostí má svoji galerii, která umožňuje nahlížení do všemožných světů a současně slouží ke vzájemné sourozenecké komunikaci. Mimoto disponují tyto mocné, avšak v žádném případě abstraktní, elementy svojí konkrétní říši, kterou mají na starost.
Vyprávění je veskrze metafyzické a podbarvené téměř až hmatatelnou tragičností. Atmosféra je výrazně melancholická a oplývá znepokojující tajuplností. Nechybí zde však ani prvky černého humoru.

„Když jsem mu řekl tu novinku o Freddiem, tak povídá: ‚Aha. Takže další zaklepal bačkorama.‘ Já mu řekl: ‚Miláčku, když ti dal Bůh do pusy zuby, tak zničil dokonalou řiť…‘“
(Gaiman, N. Sandman – Krátké životy. Přel. V. Janiš. Crew: Praha, 2010, kap. 1, s. 9)

Delirium a Sen pátrají po Zkáze. Jejich cesta je obestřena podezřelými nešťastnými událostmi, které jim mají v tom zabránit. Připomíná trip pod vlivem LSD odvíjející se na pozadí archetypů. Krajina kolem nich často evokuje pavučinu poplatnou halucinogenním vlivům, a to konkrétně v oblasti mimo běžný a námi vnímaný svět. Vše se odehrává jakoby na pomezí snu a skutečnosti. Věční nás zavádějí ve svých vzpomínkách do hloubi historie až do časů, kdy ani neexistovala Země. Jsou malicherní a pomstychtiví jako lidé. Lidský osud mají v rukou. Člověk je jim hračkou. Třímají nad ním absolutní moc.

Zbývající dva čokoládoví lidé, jichž se dotkly její prsty, teď zoufale souloží, roztávají šílenou vášní, utrácejí poslední chvilky svých krátkých vypůjčených životů v návalu malinového krému a strachu.

(Gaiman, N. Sandman – Krátké životy. Op. cit., kap. 2, s. 15)

Svébytně pojatá mytologie dodává comicsu organičnost krystalické mřížky, jíž je tvořena matrice universa. Upozorňuje nás na pomíjivost života. Všechno je relativní. Věčnost se smrskne do jediné vteřiny. Vše skončí a znovu započne. Potkáváme zde s bohy, na něž se zapomnělo, a oni zchátrali, zestárli a nakonec i zemřeli. Jsou zde lidé žijící 15 i více tisíc let, na něž ve 20. století spadne kus zdi a zničí je. Promění v prach, jako by ani nikdy nebyli. Věky táhnoucí se laponský šaman Olšovník se přetransformuje v medvěda. Bohyně Ištar tančí u tyče a předvádí slintajícím samcům své úchvatné tělo, dokud ji, a stejně tak i přihlížející, nepohltí vír sebedestruktivní vášně, jež exploduje a rozmetá vše živé i neživé na mikroskopické fragmenty.

A Shep Cayce, jenž víc než deset let neměl erekci, nyní prudce ejakuluje – znovu a znovu a znovu: A teď už z něj místo spermatu stříká krev a jemu je to jedno…
(Gaiman, N. Sandman – Krátké životy. Op. cit., kap. 5. s. 22)

Zádumčivá truchlivost se smutkem a smíření se s osudem. Takové to je, takové to bylo a takové to i bude. Comics Sandman – Krátké životy od Gaimana je opravdovým literárním požitkem a mohu ho všem jen doporučit.

Komiks Sandman – Krátké životy vydalo nakladatelství Crew

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení