Komiksy

Komiksy: Frank Miller – 300: Bitva u Thermopyl

1 1 1 1 1 (1 hlas)
ilustrace

Frank Miller je legenda komiksového světa. Spolupracoval s nejvyhlášenějšími komiksovými nakladatelstvími, především s DC, Marvel a Dark Horse, a na svém kontě má řadu skvělých počinů, jako je Batman (Návrat temného rytíře), Daredevil, Elektra nebo Sin City. Nyní se čeští fanoušci dočkali vydání jednoho z jeho nejlepších příběhů, a to komiksu 300.komiksO čem tento komiks vypráví, snad není nutné připomínat, zvlášť když byl podle něj natočen film pod režisérskou taktovkou Zacka Snydera. Ten mohla většina z vás vidět nejen v kině, ale už i na televizních obrazovkách (na těch jste mohli nedávno shlédnout i šílenou parodii s názvem Tohle je Sparta!). A právě film stojí i na počátku samotného komiksu. Frank Miller totiž přiznává, že byl při psaní svého příběhu inspirován filmem 300 Sparťanů, na který jej vzali ještě jako malého chlapce rodiče do kina (film byl natočen roku 1962).

Tehdy byl mladý Miller fascinován statečností malé hrstky Sparťanů, která se postavila perské přesile, a to s vědomím, že se vrátí domů pravděpodobně na štítě, a nikoliv se štítem v ruce. Jejich odhodlání chránit vlastní zem – a především čest – před nepřítelem dokázal Miller skvěle přenést do svého příběhu. Všichni spartští hrdinové si jdou hrdě za svým cílem, o čemž vypovídají jak jejich slova (kterých je však poskrovnu málo, protože řečnění přísluší athénským chlapečkům), tak činy. Přestože čtenář po celou dobu ví, jak vše dopadne (pokud tedy nezaspal hodiny dějepisu), nemůže se od komiksu odtrhnout, dokud se nedostane až na samý konec. A i poté se mu bude po několik nocí možná zdát o tom, jak jde ve sparťanském šiku se štítem a s kopím namířením proti Xerxovi a jeho zrůdám.

Na komiks jsem četla řadu recenzí. Najdou se mnozí, kteří mu vytýkají historickou nevěrohodnost, grotesknost, neoriginálnost... Musím jim však oponovat. Zaprvé si autor nehraje na žádného rádoby historika a jeho komiks není žádnou odbornou publikací. Prostě se v něm snaží popsat, jak on sám pohlíží na jednu kapitolu evropských dějin. Jde mu o oslavu lidské statečnosti. Oněch tři sta mužů se postaví proti barbarům, protože je to jejich povinnost. Je to vlastně alegorie zobrazující na základě skutečné události, k níž došlo před mnoha staletími, dnešní stav: i my se snažíme bránit svou zemi, svou kulturu před vším, co by ji ohrozilo. Třeba před teroristickými útoky. Jen se obávám, že by se oněch tři sta, kteří by šli na jistou smrt, našlo mezi námi jen stěží. Nebo byste obětovali svůj život pro vlast? Možná dnes znějí slova, jako je vlast, povinnost a čest, příliš plytce. Možná proto působí na někoho 300 groteskně, až komicky. Přesto však doufám, že někteří čtenáři budou číst mezi řádky a zamyslí se nad situací kdysi a nyní. Možná zjistí, že se tolik věcí nezměnilo. Jen bitva by možná vypadala trošku jinak. Štíty by nahradily tanky a místo mečů a kopí by se užívala nějaká moderní technologie. Bohužel...

Komiks 300 je pro mě především pastvou pro oči. Líbí se mi Millerův styl – dokáže zachytit vše s velkou přesností, přestože ponechává mnohé nedořečené. V komiksu převládá pár barev, které Millerovým kresbám dodala jeho manželka Lynn Varleyová: žlutá (s odstíny oranžové a hnědé), červená a černá. Barvy země, krve a strachu. Nečekejte tedy žádné kýčovité obrázky, jako tomu bývá u komiksů se superhrdiny. Naopak – vše je jakoby pod nánosem prachu, který Miller jen zlehka oprášil, aby mohl převyprávět dávný příběh.

 

Myslím, že se mu to povedlo. Alespoň u mě.


„Tak jako tehdy se blíží šelma, trpělivá, sebevědomá a čichem vychutnává blížící se hostinu. Jenže tahle šelma je tvořena muži a koňmi a kopími a meči. Je to armáda, obrovská nade vše pomyšlení, připravená pohltit malé Řecko...“

„To je rouhání! To je šílenství!“
„To je Sparta.“


300: Bitva u Thermopyl
Autor Frank Miller
Překlad Jan Kantůrek
Ilustrace Lynn Varleyová
Nakladatelství Comics Centrum
Místo vydání Praha
Rok vydání 2011
Vydání 3.
Počet stran 84
ISBN/EAN 978-80-86839-76-9
Ediční řada -

Do nakladatelstvíPorovnat ceny

Komentáře   

 
varen
+1 RE: To je Sparta!varen 2011-08-08 08:20
komiks se mi libil, ale jeho format je neprakticky
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Doporučujeme

Aktuality

 • Cena Česká kniha pošesté

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále. Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  
 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Nejkrásnější výlety na tajemná místa

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Nejkrásnější výlety na tajemná místa z nakladatelství Universum. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení