Komiksy

Magie nepřemožitelné muskulatury

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
komiks

Green Lantern z pera scénáristy Geoffa Johnse je klasickým představitelem superhrdinských comicsů, kdy za zrodem postavy hlavního protagonisty zákonitě stojí nějaká tragická událost společně s pohnutým osudem.komiksHrdina je krásný a mužný bijec, jenž logicky nemá daleko k ráně. Jeho povaha se vzpírá racionalitě a místo toho dává průchod emocím. Jeho mentální náladovost pak často vrcholí cholerickými výbuchy a uraženou ješitností… A přesto o něm nemůžeme říci, že je to špatný člověk. V podstatě to myslí dobře, a nejen z tohoto důvodu je zvolen k tomu, aby zabránil zkáze universa, jež ohrožují přeživší obludy ze sektoru 666, které nesou označení Pět zvrácených.

Neodmyslitelná od hrdiny je sličná děva, o níž se ostýchavě uchází. Ta se mu na oko vzpírá a staví se chladnou profesionálkou, jíž nejde o nic jiného než o kariéru, a na nějaké pitomé city nemá čas.

Vždyť co to jsou city? V současnosti mi to připadá, že je jimi míněn především pud pohlavní žádostivosti. Toneme v promiskuitě, nehledíme si rizik z toho plynoucích a jsme lehkovážní, protože, alespoň zatím, máme celý život před sebou. Jsme mladí, pohlední a hubení přesně podle aktuální módy. A pokud ne, tak jsme naprosto nemožní a k ničemu.

Green Lantern trpí mnoha klišovitými neduhy, avšak v rámci žánru je nutné je dodržet a de facto jsou tyto nedostatky podružné. Podobně je tomu i s příběhem. Ten se taky zuby nehty drží klasických předloh, jakými jsou kupříkladu Superman či Batman. V důsledku jde vždy o boj mezi těmi zlými a hodnými, přičemž v sázce není nic menšího než holá existence.
Přesto je vyprávění, nepostrádající napětí ani dynamičnost, jako takové velmi originální. Nechybí v něm nádech tajemna s decentními prvky humoru. Nálada je až mysteriózní a odhalující zvrhlost spočívající kdesi hluboko v lidském nitru.

Oprašují se zde takové hodnoty, jakými jsou čest a sebeobětovaní se v zájmu vyššího principu. Jistým způsobem jde o morální apel, kdy se čtenáři předkládá schéma základních hodnotových prvků, které, pokud by byly dodržovány, velice usnadnily lidské soužití na planetě Zemi a učinily ho mnohem snesitelnějším. Tou největší hrozbou v celém vesmíru je totiž, jak jinak, sám člověk, z něhož má vzejít tak zvaná Nejčernější noc.

Green Lanternové jsou strážci zákona a pořádku. Zajišťují bezpečný a spravedlivý chod v celém kosmu. Pět zvrácených temnými rituály dociluje vidění budoucnosti, a protože ta není vždy a bezvýhradně jednoznačná, snaží se všemi silami dopomoci nástupu věčné temnoty. Zelené lucerny jsou jediné, které zkáze apokalyptických rozměrů, dokáží zabránit.

Závěrem bych chtěl podotknout, že kresba Ivana Reise je excelentní a celá série je formována tak, že v potencionálním čtenáři bude nebezpečně narůstat touha zvědět, jak to celé vlastně dopadne.

Papírově jsi možná nejlepší pilot, ale ve skutečnosti jsi ten nejdražší a nejnebezpečnější.
Možná by ses měl konečně naučit používat ten beďar, co máš na krku.

(Johns, Geoff: GREEN LANTERN – Tajemství původu. BB art: Praha, 2011, s. 25.)

Komiks GREEN LANTERN – Tajemství původu vydalo nakladatelství BB art ve spolupráci s nakladatelstvím Crew

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Cena Česká kniha pošesté

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále.

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  
 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Želvou proti zdi

  Ode dneška soutěžíme o knihu Želvou proti zdi z nakladatelství Mladá fronta. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení