Komiksy

Magie nepřemožitelné muskulatury

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
komiks

Green Lantern z pera scénáristy Geoffa Johnse je klasickým představitelem superhrdinských comicsů, kdy za zrodem postavy hlavního protagonisty zákonitě stojí nějaká tragická událost společně s pohnutým osudem.komiksHrdina je krásný a mužný bijec, jenž logicky nemá daleko k ráně. Jeho povaha se vzpírá racionalitě a místo toho dává průchod emocím. Jeho mentální náladovost pak často vrcholí cholerickými výbuchy a uraženou ješitností… A přesto o něm nemůžeme říci, že je to špatný člověk. V podstatě to myslí dobře, a nejen z tohoto důvodu je zvolen k tomu, aby zabránil zkáze universa, jež ohrožují přeživší obludy ze sektoru 666, které nesou označení Pět zvrácených.

Neodmyslitelná od hrdiny je sličná děva, o níž se ostýchavě uchází. Ta se mu na oko vzpírá a staví se chladnou profesionálkou, jíž nejde o nic jiného než o kariéru, a na nějaké pitomé city nemá čas.

Vždyť co to jsou city? V současnosti mi to připadá, že je jimi míněn především pud pohlavní žádostivosti. Toneme v promiskuitě, nehledíme si rizik z toho plynoucích a jsme lehkovážní, protože, alespoň zatím, máme celý život před sebou. Jsme mladí, pohlední a hubení přesně podle aktuální módy. A pokud ne, tak jsme naprosto nemožní a k ničemu.

Green Lantern trpí mnoha klišovitými neduhy, avšak v rámci žánru je nutné je dodržet a de facto jsou tyto nedostatky podružné. Podobně je tomu i s příběhem. Ten se taky zuby nehty drží klasických předloh, jakými jsou kupříkladu Superman či Batman. V důsledku jde vždy o boj mezi těmi zlými a hodnými, přičemž v sázce není nic menšího než holá existence.
Přesto je vyprávění, nepostrádající napětí ani dynamičnost, jako takové velmi originální. Nechybí v něm nádech tajemna s decentními prvky humoru. Nálada je až mysteriózní a odhalující zvrhlost spočívající kdesi hluboko v lidském nitru.

Oprašují se zde takové hodnoty, jakými jsou čest a sebeobětovaní se v zájmu vyššího principu. Jistým způsobem jde o morální apel, kdy se čtenáři předkládá schéma základních hodnotových prvků, které, pokud by byly dodržovány, velice usnadnily lidské soužití na planetě Zemi a učinily ho mnohem snesitelnějším. Tou největší hrozbou v celém vesmíru je totiž, jak jinak, sám člověk, z něhož má vzejít tak zvaná Nejčernější noc.

Green Lanternové jsou strážci zákona a pořádku. Zajišťují bezpečný a spravedlivý chod v celém kosmu. Pět zvrácených temnými rituály dociluje vidění budoucnosti, a protože ta není vždy a bezvýhradně jednoznačná, snaží se všemi silami dopomoci nástupu věčné temnoty. Zelené lucerny jsou jediné, které zkáze apokalyptických rozměrů, dokáží zabránit.

Závěrem bych chtěl podotknout, že kresba Ivana Reise je excelentní a celá série je formována tak, že v potencionálním čtenáři bude nebezpečně narůstat touha zvědět, jak to celé vlastně dopadne.

Papírově jsi možná nejlepší pilot, ale ve skutečnosti jsi ten nejdražší a nejnebezpečnější.
Možná by ses měl konečně naučit používat ten beďar, co máš na krku.

(Johns, Geoff: GREEN LANTERN – Tajemství původu. BB art: Praha, 2011, s. 25.)

Komiks GREEN LANTERN – Tajemství původu vydalo nakladatelství BB art ve spolupráci s nakladatelstvím Crew

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení