Komiksy

Opičí muž v komiksovém vydání

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
tarzan

Máte rádi dobrodružné příběhy? A co třeba ty o Tarzanovi, muži, který byl po smrti svých rodičů vychován opicemi a stal se pánem celé džungle? Pokud jste si zamilovali romány či filmy o tomto odvážném hrdinovi, neměli byste si nechat ujít ani komiks s názvem Tarzan: Éra Joea Kuberta, který vydalo nakladatelství BB art ve spolupráci s vydavatelstvím Crew.komiksJak vidíte z podnázvu první komiksové knihy o Tarzanovi, je jejím autorem Joe Kubert. Ten se chopil jak scénáře jednotlivých příběh, tak kresby, která vyniká ostrými konturami a pestrými barvami (i když ty má na svědomí Tatjana Woodová, navíc byly pro dané vydání restaurovány). Ve svých kresbách dokázal zachytit hlavní vlastnosti Tarzana: divokost, sílu i mrštnost. Z obrázků lze přímo cítit rychlost Tarzanových pohybů i divokých zvířat, s kterými je nucen se utkat. S úžasem budete sledovat jeho boje se lvy nebo divokými opicemi, při nichž neváhá použít rozličné vlastnoručně vyrobené zbraně ani vlastní pěsti. Kresby rovněž mistrně zachycují pestrost džungle, takže si budete při prohlížení obrázků připadat, jako kdybyste sami procházeli hustou travou a museli se prodírat hustými liánami po stromech. Kresby se snaží o reálné zachycení skutečnosti, přesto ponechávají dostatek místa pro čtenářovu fantazii.

Kniha obsahuje prvních osm sešitů, které vycházely během roku 1972 (další byly vydávány až do roku 1976). Většina z nich se opírá o původní dobrodružné romány, kterými se proslavil Edgar Rice Burroughs, otec literárního Tarzana. Joe Kubert je však dokázal rozvinout a vytvořit z nich originální celek, který nepřekonal snad žádný z jeho následovníků.

Jednotlivé příběhy vypráví Tarzanovy příhody od úplného počátku, tedy od vysazení lorda a lady Greystokových na opuštěném ostrově, narození jejich syna a následném únosu dítěte divokými opicemi. Po čtyřech příbězích s názvem Zrození opičího muže následuje vyprávění Země obrů, v němž bude Tarzan bojovat s obrovskými krokodýli a lvy, ale především s lidskou touhou po moci v podobě zázračného pramene. V kratším příběhu Zajatec čelí Tarzan velikému nebezpečí v podobě divokého kmene, který pokládá opičího muže za ďábla. Seznámíte se také s nejmladším členem opičí tlupy jménem Balu, jehož vděčnost si Tarzan získá záchranou před krvelačnými pumami. Knihu uzavírá příběh Noční můra, v němž Tarzan poprvé okusí alkohol, což u něj způsobí divoké vidiny v podobě útočícího kamenného lva nebo obrovského hada s lidskou hlavou a rukama.

I když příběhy vznikly na začátku 80. let minulého století, čas neubral nic na jejich přitažlivosti. Pro českého čtenáře je to navíc první příležitost seznámit se s Tarzanem v podání klasika Joea Kuberta (pokud tedy neměl možnost číst přímo originál). Toto seznámení byste si neměli nechat ujít.

Když večer zakryje neproniknutelnou džungli svým temným pláštěm, začne se odehrávat hrůzu nahánějící primitivní rituál! Tento obřad zůstal nezměněn po mnoho zapomenutých věků táhnoucích se až do dávné minulosti... Je to rituál dum-dum... A mezi jeho divokými účastníky je i opičí muž Tarzan!
(Kubert, Joe. Tarzan: Éra Joea Kuberta. Přel. Ľudovít Plata. Praha: BB art – Crew, s. 38.)

Komiks Tarzan: Éra Joea Kuberta vydalo nakladatelství BB art ve spolupráci s nakladatelstvím Crew

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o 3 knihy Oheň a voda

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Oheň a voda z nakladatelství Metafora. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, jedna z knih bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení