Komiksy

Daredevil, muž beze strachu

1 1 1 1 1 (3 hlasů)
ilustrace

Už několikrát zde byly představeny omnibusy, tj. souhrnná vydání komiksů, které vycházely v sešitových vydáních v zahraničí a získaly si velikou oblibu u čtenářů. Výhodou těchto omnibusů je to, že českému čtenáři naservírují to nejlepší jako celek. A samozřejmě i to, že se konečně seznámí se zahraničními komiksy, které jsou u nás těžko k sehnání. Jedním z takových omnibusů i Daredevil, muž beze strachu, který mě zaujal jak napínavým příběhem, tak netradiční kresbou.komiksHlavním hrdinou je slepý právník jménem Matt Murdock. Ten se jednoho dne rozhodne vzít právo do svých rukou, a tak se převlékne za rudého ďábla. V přiléhavém oblečku brázdí po nocích tmavé uličky a snaží se je vyčistit od zlých živlů. Ty představuje místní mafie v čele s Kingpinem (který však dovede s Daredevilem vycházet poměrně přátelsky) i řada podivínů, kteří se podobně jako Daredevil halí do pestrobarevných masek, ale místo dobra je jejich krédem zločin.

V tomto komiksu hraje samozřejmě hlavní roli postava superhrdiny. Tím je, jak bylo zmíněno, slepý právník. Zde bych zdůraznila především onen přívlastek slepý. Ačkoliv by se zdálo, že právě tento hendicap může bránit ve vedení normálního života, Daredevil nás přesvědčí o pravém opaku. Právě ztráta zraku jej přiměje vnímat věci pomocí zbylých smyslů, které se mu vyvinou do nevídaných rozměrů. Je silný, rychlý a také nesmírně chytrý, prostě ideální superhrdina. Přesto z něj právě ono superhrdinství necítím. Nejde o suveréna, který si je vědom své výjimečnosti. Naopak se projevuje především jako obyčejný člověk, který je zranitelný. Daredevilova zranitelnost spočívá především v hrozbě odhalení totožnosti. Co by se třeba stalo, kdyby se svět dozvědět, kdo je Daredevil? A když se pravda dostane na světlo, lze to ještě nějak napravit?

V omnibusu je věnováno více prostoru i dalším postavám, především Benu Urichovi, který pracuje jako novinář u Daily Bugle. Jako jeden z mála lidí ví, kdo je ve skutečnosti Daredevil. A to mu zaručuje stálé místo u místního plátku, přestože jej jeho šéf nemá zrovna ve velké lásce. S touto postavou se čtenář seznámí hned v úvodu knihy a díky ní rozluští záhadu traumatu jednoho malého chlapce, syna maskovaného zločince Leap Froga. Zároveň nás seznámí s příběhem samotného Daredevila. Přestože je Ben Urich šedá myška, která většinu času tráví ve své kanceláři psaním článků, stává se hybatelem celého děje a skvěle sekunduje hlavní postavě. V příběhu se tak dočkáte promyšlené hry kontrastů, a to v rovině jednotlivých postav i zápletek.

Scénář jednotlivých čísel zahrnutých do omnibusu napsal Brian Michael Bendis. Skvělý text by však byl ničím bez kvalitní kresby. Té se chopili David Mack, Alex Maleev, Manuel Gutierrez, Terry Dodson a Rachel Dodsonová. Vzhledem k tomu, že jednotlivá čísla byla ilustrována jiným kreslířem, je zřejmé, že se bude lišit i jejich výtvarná stránka. Zatímco Klaus Janson, uznávaný komiksový kreslíř, který rovněž ilustroval některé sešity Daredevila, vyzdvihl v předmluvě omnibusu kresbu Alexe Maleeva, mě nejvíce zaujalo zpracování Davida Macka. Ten v úvodním příběhu propojil řadu výtvarných technik od kresby tužkou přes fotografické zachycení s použitím rozmazaných barev po koláž. Díky užití těchto výrazně odlišných postupů mohl zachytit  atmosféru jednotlivých situací, například i náznaky šílenosti či strachu malého dítěte.

Omnibus obsahuje komiksová čísla 16–19 a 26–40. Je v něm tedy zachycena tvorba Briana Michaela Bendise, což bylo záměrem tvůrců omnibusu. Díky tomu budete moci ve scénáři nalézt řadu odkazů na to, co bude vysvětleno v některém z pozdějších sešitů. Tím se četba stává napínavější (a také návykovější, protože se nebudete moci od komiksu odtrhnout, dokud se nedozvíte odpovědi na všechny otázky).

Komiks doporučuji k přečtení všem, kteří ocení zajímavý příběh v kombinaci s jedinečným výtvarným zpracováním. I když se cena omnibusu může zdát na české poměry poněkud vysoká, stojí opravdu za to.  

Komiks Daredevil, muž beze strachu vydalo nakladatelství BB art ve spolupráci s nakladatelstvím Crew

 

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení