Komiksy

Komiks, ze kterého vám bude běhat mráz po zádech

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
boom

Mnoho komiksů, které se mi dostaly v poslední době do rukou, patřilo k typické ukázce tvorby pro pubertální čtenáře, kteří hltají příběhy o superhrdinech ať už kladných, či záporných. Z mírné skepse ohledně schématičnosti komiksové tvorby mě vyvedla až novinka, kterou nedávno vydalo Comics centrum. Jedná se o příběh Solomona Kanea, který vznikl na motivy povídky Roberta E. Howarda.kniha„Já jsem Solomon Kane, a mé putování po tváři matky Země nemá cíle.“ Těmito slovy se představuje čtenáři muž zahalený v černém plášti a klobouku poté, co zabije bandu lupičů snažících se ho připravit o život. Už na prvních stránkách je jasné, že se Solomon Kane s nikým nepáře. Jeho věrnými společníky jsou jen dýka a pistole, zatímco lidi si drží daleko od těla. Jedná vždy podle svých instinktů a podle zásad své puritánské víry. Z toho důvodu trestá všechny, kteří hřeší, a odmítá jakoukoliv autoritu, protože jeho jediným nadřízeným je Bůh. Jeho podivné chování je navíc způsobeno tím, že kdysi dávno prohrál svou duši ve prospěch ďábla. Od té doby musí putovat světem a zastávat se utlačovaných.

Na první pohled by se zdálo, že se bude jednat o hrdinu zaslepeného vírou, který si nemůže získat čtenářovu přízeň. Opak je ale pravdou. Solomon Kane se drží sice pevných zásad, ale nepatří mezi „pánbíčkáře“ schovávající se za prázdná slova o božím trestu a o zachovávání desatera. Hlavní je pro něj čin, který je řízen nikoliv fanatickou vírou, ale spíše vlastním rozumem. Solomon Kane se v temném světě plném zlých lidí a nebezpečných tvorů snaží zachránit především sebe, a pokud to jde, tak i další nevinné.

Není divu, že se tento netradiční hrdina dočkal komiksového ztvárnění. Jeho příběhy začaly vycházet nejdříve u vydavatelství Marvell Comics a poté u Dark Horse. Příběhy vycházely z povídek výše zmíněného Roberta E. Howarda, který Solomonu Kaneovi věnoval několik povídek i básní. V komiksovém zpracování se scénáře ujal Scott Allie, kresby Mario Guevara a barev Dave Stewart.

Spolupráce těchto tří přivedla na svět dílko, které zaujme řadu čtenářů hned z několika důvodů. Především jde o netradiční příběh, který je podán s mimořádným vypravěčským talentem. Některým čtenářům může možná vadit mírný patos v promluvách postav, ale podle mého názoru se tento styl hodí k příběhu zasazenému do minulosti (respektive do 16. století). Opomenout nesmím ani zajímavou kresbu, která se nesnaží být za každou cenu líbivá, jako tomu bývá u jiných komiksů. K obrazovému ztvárnění mám však jednu výhradu; pokud je děj rozdělen do několika linek, nelze je většinou od sebe dobře rozlišit, čtenář se kvůli tomu při čtení ztrácí. Jinak mě ale ilustrace nadchly, a to především díky tomu, jak dokonale zachycují hrůznost celého příběhu a emoce postav ve vypjatých situacích.

A těch je v komiksu skutečně mnoho. Po úvodní potyčce s lupiči budete pomaličku rozplétat starou záhadu, kterou je opředen jeden starý hrad i jeho podivný majitel. Z temnot se na vás pohrnou různé příšery, ať už (v komiksech už zabydlený) vlkodlak nebo netradiční potvůrky se stovkami úst. 

Pokud máte rádi hororové příběhy, pak byste měli vyzkoušet první z příběhů Solomona Kanea, který u nás vyšel v překladu Jana Kantůrka. A myslím si, že pokračování na sebe nenechá dlouho čekat.

Komiks Ďáblův hrad vydalo Comics centrum

 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení