Komiksy

Mystérium lidské nevypočitatelnosti

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
ilustrace

DMZ: Tělo novináře komiksového scénáristy Briana Wooda je neobyčejně aktuální ve vztahu k událostem poslední doby, ačkoli se jeho děj odvíjí v blíže neurčité budoucnosti.knihaLidé všeobecně jsou nespokojeni s politiky, kteří jsou zkorumpovaní a parazitují na úkor nejchudších vrstev.
Příkladem nám může být arabský svět, kde dochází k četným bouřím proti autoritářským režimům. Ale revoluce doposud poníženého a ponižovaného ducha prostých plátců daní se dotýká i Evropy, viz Řecko, Španělsko, Portugalsko a Českou republiku z toho nevyjímaje.

Za ekonomickým krachem a mravním rozkladem stojí elity svým bezohledným přístupem k obyčejným lidem, kteří se dřou bezmála za minimální mzdu a jakmile se ocitnou bez práce, neexistuje – přesněji vyjádřeno: přestává existovat – sociální síť, která by jim zabránila v tom padnout na naprosté dno. Ze zoufalství už není daleko k tomu, aby takto postižení jedinci sklouzli ke zločinu anebo, jako právě v této vizuální knize, se sdružili pod vlajkou SSA – což znamená: Svobodné státy americké – a vyhlásili boj nespravedlnosti a útlaku, jenž není ideologický, ale je založen ryze na penězích.

Všude po nás chtějí peníze. Ustavičně se zdražuje, ale platy se nezvednou. Mnoho lidí se proto uchýlí k půjčce, a ta dotyčného spoutá na desítky let. Přivodí mu stres a strach o holou existenci, neb nad námi visí ustavičná hrozba, že můžeme být prakticky kdykoli zbaveni svého zaměstnání a o vše, co máme a co jsme budovali, budeme připraveni během okamžiku v exekuci.

Fabulace příběhu je tu tak umě kombinována s realitou soudobého světa a údělu člověka na něm, společně s domýšlením důsledků, jež z převážné míry nejsou jiné než katastrofické.

USA a SSA spolu vedou válku, hranice jejich konfliktu se zastaví u ostrova Manhattanu, kde vzniká DMZ – takzvaná demilitarizovaná zóna, z níž se stává svět sám pro sebe. Kdo nebyl evakuován, je tam uvězněn už jednou provždy.

Hlavní protagonista novinář Matty Roth informuje obě znepřátelené strany o tom, jak v této zóně probíhá každodenní život. Tu a tam je spáchán atentát, někoho zastřelí ostřelovač a všichni obyvatelé jsou tedy bez ustání vystaveni nebezpečí násilné smrti.
Neplatí zde peníze, ale směnný obchod.

Podstatnou složku příběhu tvoří apel na manipulaci skutečnosti médii, která je vyvolána armádními a politickými kruhy za účelem reaktivace přímých bojů. Matty Roth se tak dostává do soukolí událostí a sil, jež může jen pranepatrně ovlivnit.

Kresba Riccarda Burchielliho je strhující, oplývá akcí, erotickou grácií a karikující zkratkou a činí z DMZ vskutku mimořádné dílo.

Kniha je členěna celkem na tři části. Ta první vypovídá o zvrácené kruté podlosti vládnoucí garnitury, zatímco druhá nám ukazuje na postavě medičky Zee období separace Manhattanu od okolního světa spolu s vypjatou všední rutinou a je odlišena i svým výtvarným ztvárněním, jehož se ujala Kristian Donaldson. Poslední část je svým způsobem bedekr po DMZ a nakreslil ho sám Brian Wood.

Život se tam i přes svoji složitou situaci nezastavil, naopak vzkvétá jak po kulturní stránce, tak především po stránce dotýkající se lidské solidarity. Díky náročným podmínkám jsou si všichni nuceni vzájemně pomáhat, a tvoří tak specifickou rodinu.

Comicsový cyklus DMZ je tedy především o lidskosti.

O válce: Nechtěli jsme ji. Já teda kurva určitě ne. Zmetci, který ani neznám, si vymysleli, že můj domov jim stojí za to, aby ho dobývali, a začali mi házet bomby skrz střechu. Jestli někoho z nich potkám, zabiju ho. Totéž platí pro každýho, kdo si myslí, že mi bude brát, co je moje.

(Wood B. DMZ: Tělo novináře. Přel. R. Podaný. BB art: 2011, s. 157)

Komiks DMZ: Tělo novináře vydalo nakladatelství BB art

 

Soutěže

Aktuality

 • Studentskou cenu České knihy udělí gymnazisté ze dvou měst

  Cenu Česká kniha obdrží v květnu jeden ze čtrnácti titulů, které vzešly z prvního výběru odborné poroty složené z akademiků, překladatelů a knihkupců. Současně s tím vybrali studenti gymnázií z Prahy a Českých Budějovic pět titulů, z nichž za necelé dva měsíce zvolí historicky druhého laureáta Studentské ceny Česká kniha.

  Číst dál...  
 • Nejkrásnější knihou roku se může stát celkem 55 knih. Které to jsou?

  Slavnostní vyhlášení Nejkrásnější české knihy roku 2017 je na spadnutí. Už 19. dubna budeme znát vítěze pyšnící se nejlepším grafickým, polygrafickým a ilustračním zpracováním. O titul zabojuje celkem 55 knih v šesti kategoriích. Patří mezi ně knihy jako Kůň a had, Humans of Prague nebo Veřejná tajemství. Seznamte se.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení