Komiksy

Mystérium lidské nevypočitatelnosti

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
ilustrace

DMZ: Tělo novináře komiksového scénáristy Briana Wooda je neobyčejně aktuální ve vztahu k událostem poslední doby, ačkoli se jeho děj odvíjí v blíže neurčité budoucnosti.knihaLidé všeobecně jsou nespokojeni s politiky, kteří jsou zkorumpovaní a parazitují na úkor nejchudších vrstev.
Příkladem nám může být arabský svět, kde dochází k četným bouřím proti autoritářským režimům. Ale revoluce doposud poníženého a ponižovaného ducha prostých plátců daní se dotýká i Evropy, viz Řecko, Španělsko, Portugalsko a Českou republiku z toho nevyjímaje.

Za ekonomickým krachem a mravním rozkladem stojí elity svým bezohledným přístupem k obyčejným lidem, kteří se dřou bezmála za minimální mzdu a jakmile se ocitnou bez práce, neexistuje – přesněji vyjádřeno: přestává existovat – sociální síť, která by jim zabránila v tom padnout na naprosté dno. Ze zoufalství už není daleko k tomu, aby takto postižení jedinci sklouzli ke zločinu anebo, jako právě v této vizuální knize, se sdružili pod vlajkou SSA – což znamená: Svobodné státy americké – a vyhlásili boj nespravedlnosti a útlaku, jenž není ideologický, ale je založen ryze na penězích.

Všude po nás chtějí peníze. Ustavičně se zdražuje, ale platy se nezvednou. Mnoho lidí se proto uchýlí k půjčce, a ta dotyčného spoutá na desítky let. Přivodí mu stres a strach o holou existenci, neb nad námi visí ustavičná hrozba, že můžeme být prakticky kdykoli zbaveni svého zaměstnání a o vše, co máme a co jsme budovali, budeme připraveni během okamžiku v exekuci.

Fabulace příběhu je tu tak umě kombinována s realitou soudobého světa a údělu člověka na něm, společně s domýšlením důsledků, jež z převážné míry nejsou jiné než katastrofické.

USA a SSA spolu vedou válku, hranice jejich konfliktu se zastaví u ostrova Manhattanu, kde vzniká DMZ – takzvaná demilitarizovaná zóna, z níž se stává svět sám pro sebe. Kdo nebyl evakuován, je tam uvězněn už jednou provždy.

Hlavní protagonista novinář Matty Roth informuje obě znepřátelené strany o tom, jak v této zóně probíhá každodenní život. Tu a tam je spáchán atentát, někoho zastřelí ostřelovač a všichni obyvatelé jsou tedy bez ustání vystaveni nebezpečí násilné smrti.
Neplatí zde peníze, ale směnný obchod.

Podstatnou složku příběhu tvoří apel na manipulaci skutečnosti médii, která je vyvolána armádními a politickými kruhy za účelem reaktivace přímých bojů. Matty Roth se tak dostává do soukolí událostí a sil, jež může jen pranepatrně ovlivnit.

Kresba Riccarda Burchielliho je strhující, oplývá akcí, erotickou grácií a karikující zkratkou a činí z DMZ vskutku mimořádné dílo.

Kniha je členěna celkem na tři části. Ta první vypovídá o zvrácené kruté podlosti vládnoucí garnitury, zatímco druhá nám ukazuje na postavě medičky Zee období separace Manhattanu od okolního světa spolu s vypjatou všední rutinou a je odlišena i svým výtvarným ztvárněním, jehož se ujala Kristian Donaldson. Poslední část je svým způsobem bedekr po DMZ a nakreslil ho sám Brian Wood.

Život se tam i přes svoji složitou situaci nezastavil, naopak vzkvétá jak po kulturní stránce, tak především po stránce dotýkající se lidské solidarity. Díky náročným podmínkám jsou si všichni nuceni vzájemně pomáhat, a tvoří tak specifickou rodinu.

Comicsový cyklus DMZ je tedy především o lidskosti.

O válce: Nechtěli jsme ji. Já teda kurva určitě ne. Zmetci, který ani neznám, si vymysleli, že můj domov jim stojí za to, aby ho dobývali, a začali mi házet bomby skrz střechu. Jestli někoho z nich potkám, zabiju ho. Totéž platí pro každýho, kdo si myslí, že mi bude brát, co je moje.

(Wood B. DMZ: Tělo novináře. Přel. R. Podaný. BB art: 2011, s. 157)

Komiks DMZ: Tělo novináře vydalo nakladatelství BB art

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Cena Česká kniha pošesté

  Aktuální informace z 28. 4. 2017 - tři nominované knihy - čtěte dále. Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  
 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Želvou proti zdi

  Ode dneška soutěžíme o knihu Želvou proti zdi z nakladatelství Mladá fronta. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení