Komiksy

Originální, vzrušující a tajemný, to je komiks Joea Hilla

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
klic

Milovníci komiksů se dočkali dalšího díla, které se zapsalo do dějin tohoto typu média. Je jím komiks Zámek a klíč, jehož první část s podtitulem Vítejte v Lovecraftu právě vydalo nakladatelství ComicsCentrum. To, že jde vskutku o dílo hodné přečtení, svědčí i každoroční nominace tohoto komiksu na cenu Eisner Awards a British Fantasy Award.knihaV komiksu se prolínají dvě základní časové roviny. V první se dozvídáme, jaké neštěstí postihlo rodinu Zámkových. Otec rodiny, pan Zámek, byl brutálně zavražděn, jeho dětem a manželce se jen o vlásek podařilo uniknout šílenému vrahovi. Každý z nich je touto událostí nějak poznamenán. Matka se začne utápět v alkoholu, děti jsou zamlklé a uzavřené před okolním světem. Když onen vraždící maniak uprchne z vězení, ocitnou se všichni opět v nebezpečí života, a tak se přestěhují do Klíčova, tajemného domu v Nové Anglii. Zde nejmladší člen rodiny jménem Bóďa nalezne záhadný klíč. A když zjistí, co tento klíč dokáže způsobit, začnou se kolem něj dít podivné věci. Třeba se sám promění v ducha nebo ve studni nalezne krásnou ženu, která se už po staletí snaží dostat ven ze svého nedobrovolného vězení. A to za jakoukoliv cenu...

Jak vidíte, děj je skutečně originální. Autor sice užívá řadu motivů typických pro příběhy o tajemných domech, přesto je dokáže využívat a kombinovat jedinečným způsobem. Od počátku cítíte, že je Klíčov opředen něčím zvláštním, a toužíte zjistit, co vše za tím stojí. Kdo například onu osobu ve studni přiměl pobývat na tak nehostinném místě? A proč se odtamtud nemůže sama dostat? Nebo jak je možné, že se po projití dveří může člověk stát duchem? A co se stane, až budou nalezeny další klíče a tajemné dveře? Tyto všechny otázky nutí čtenáře, aby komiks neodložil do chvíle, než se dostane na poslední stranu. A tam zjistí, že otázek je mnohem víc. Jenže na odpovědi si bohužel bude muset chvíli počkat.

Autorem komiksu je Joe Hill, kresby „má na svědomí“ Gabriel Rodriguez. Jméno Joea Hilla je často zmiňováno ve spojitosti s jeho otcem Stephenem Kingem. Ten měl v úmyslu podílet se na produkci televizního seriálu vytvořeného na motivy tohoto komiksu, bohužel jej stanice Fox odmítla, protože má na podzim naplánovány již dva seriály s fantasy tematikou. O seriál však projevily zájem další dvě stanice, takže se možná natočení seriálu podle tohoto komiksu nakonec dočkáme.

Jaké jsou tedy přednosti tohoto komiksu? Neotřelý děj, přitažlivé prostředí a sympatické postavy. A samozřejmě řada napínavých scén, které se vyznačují někdy až přílišnou brutalitou, jindy sentimentem.


Kladem komiksu je samozřejmě i to, že vyšel v českém překladu, takže si jej mohou přečíst i ti, kteří by anglickému znění nerozuměli. Překladu se bravurně chopil Jan Kantůrek, který se vypořádal i s anglickými slovními hříčkami. Jediné, co mi přišlo v překladu poněkud nepřirozené, byl překlad některých proprií (např. příjmení Locke jako Zámek a Keyhouse jako Klíčov), zatímco jiná propria byla ponechána nepřeložená (např. jména postav Tyler nebo Kinsey nebo Lovecraft v podtitulu komiksu).

Tento komiks doporučuji všem, kteří mají rádi tajemné příběhy s promyšlenou konstrukcí. Myslím si, že mnozí z vás budete mile překvapeni a že se stejně jako já nebudete moci dočkat dalšího dílu.

Komiks Zámek a klíč 1: Vítejte v Lovecraftu vydalo Comics Centrum

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o komiks Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1

  Ode dneška soutěžíme o knihu Fullmetal Alchemist - Ocelový alchymista 1 z nakladatelství Crew. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení