Komiksy

Fenomén Warcraftu v komiksu a barvě

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
vyrez

Komiks, který se právě dostává čtenářům do ruky, tvoří jeden ze střípků mozaiky jménem Warcraft. Tato mozaika se skládá z úspěšné série tahových strategií, karetní sběratelské hry, deskové hry, spousty knih a také komiksů... a samozřejmě, především z veleúspěšné masivní online hry World of Warcraft, World of Warcrat, alias WoW, neboli též familiárně wowko, je jednou z nejrozšířenějších a nejúspěšnějších online her.komiksJe tak úspěšná, že vytvořila nejen novou subkulturu, ale i zbrusu nová zaměstnání a druhy obchodu. Dnes už mnoho obyvatel Číny nepracuje na polích, ale sedí u počítačů a vyrábí a shání v online světě tamní komodity, aby je mohli prodat (už za skutečné peníze), zahraničním hráčům. Ve světě WoW nejsou neobvyklé ani svatby či hromadná loučení se zemřelými hráči.

World of Warcraft je prostě kult – koneckonců, byl mu věnovaný celý jeden díl South Parku a to už něco znamená. Zážitky s Warcraftem je inspirovaný i komediální seriál Guild. A není třeba se ošklíbat nad tím, že svět WoW není reálný... zážitky a emoce, které v něm prožijete, reálné jsou.

A samozřejmě, že si takováhle ikona musela vysloužit i komiksovou sérií. Nevznikla hned, dlouho trvalo, než dali tvůrci World of Warcraft svolení, ovšem čekání se vyplatilo. Autoři komiksů se ve spolupráci s herními vývojáři snaží co nejpřesněji vystihnout a vykreslit tvář online světa. Na sérii spolupracují slavní komiksoví tvůrci (jako Walter Simonson – Thor, X-Force) a podílejí se na ní i přímo herní scenáristé. Tak je to alespoň u uzavřeného a samostatného příběhu Ashbringer. Ten napsal Micky Neilson z firmy Blizzard Entertainment, jeden z tahounů herního světa WoW... a kreslili Ludo Lullabi (Lanfeust Quest, World of Warcraft 1) a Tony Washington. Jejich styl vnáší do fantasy vesmíru svěží nádech mangy.

Text na obálce praví:
Království Loraeronu si snad ani na jeden rok neodpočine. Když zrovna lidé nevyhlásí válku orkům, tak jsou to šiky nemrtvých, které roznášejí na prohnilých kopytech lidská města anebo tajemná partička bytostí z jiné dimenze, kteří nechtějí nic menšího, než převzít vládu nad světem. Válka není složena jen z odletujících hlav - válku dělají lidé. A právě osudům rytířů Řádu Stříbrné ruky, který se rozpadá na Bělostný úsvit a Šarlatové křižáky, se věnuje kniha World of Wacraft: Ashbringer. Všechno, co jste kdy chtěli vědět o osudu Azerothu, se v ní dočtete.
V příběhu se vrátili k vzniku jednoho ze slavných herních artefaktů, meče Ashbringer – a k osudům několika legendárních postav. Pro hráče je to vysvětlení skutečností, které ovlivnily historii Azerothu... pro lidi hrou World of Warcraft nezatížené je to klasická a pořádná fantasy, příběh souboje dobra se zlem, přičemž oboje nemusí mít tak úplně jasnou podobu. Je to příběh efektní a silný, a ti hodní v něm vždycky nevyhrávají.

Překladatel komiksu a herní novinář Pavel Dobrovský říká: Při hraní online her si hráč nemusí všimnout všech příběhových částí, protože jeho pozornost je upřena jinam. Ashbringer tuto mezeru vyplňuje a dokonce víc, než by se zdálo: řada událostí naznačených ve hře je tu plně vysvětlena a komiks tak zapadá do univerza, který Blizzard ve World of Warcraft vytvořil.

České vydání bylo konzultováno s lidmi z českých herních skupin a bylo vyvážené, aby se v něm neztratili nováčci a zároveň aby nemátlo lidi, kteří už mají se světem Warcraftu své zkušenosti.

Komiks vydává Nakladatelství Crew s.r.o., které se mimo jiné žánry věnuje i fantasy komiksům. Vydalo už epický příběh Dragonero, desítkami cen ověnčeného Kůstka, příběhy irského bijce Sláinea, slavnou samurajskou ságu s králíkem v hlavní roli Usagi Yojimbo a klasiku evropského komiksu Výprava za ptákem času.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Doporučujeme

icon 10x10px Atraktivní práce pro všechny, kteří si věří.
icon 10x10px SMS zdarma do všech sítí.

Soutěž

 • Soutěž o knihu Závěje

  Ode dneška soutěžíme o knihu Závěje z nakladatelství Kniha Zlín. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení