Knižní novinky

Tréma – jak s ní bojovat

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Bojujete v náročných a důležitých situacích s nadměrnou obavou, napětím a strachem z vlastního neúspěchu? Brání vám tréma v seznámení? Zajímá vás, jak nevychovat malého trémistu? Pak je tato kniha určena právě vám. Renomovaný český psycholog, PhDr. Tomáš Novák se nezaměřuje jen na projevy trémy zkouškové, řečnické či studijní, ale také na trému jako na protiklad asertivity v pracovních vztazích. Nezapomíná samozřejmě ani na trému při seznamování se a v rodině, která velmi často vede k neobratnostem a nedorozuměním.


knihaUkázka z knihy:

Rozmasírovat trému

Překvapivě dobré výsledky má postup, jež není primárně určen ke zvládání trémy, ale spíše k odstranění únavy a pocitu rezignace. A to ve smyslu: „Ať dělám, co dělám, stejně to bude propadák a ostuda…“

Expresní povzbuzení

Autorkou je A. Tichá, jež při koncipování metody vyšla ze zkušenosti s masážemi i akupresurou. Cvičení aktivuje, pomáhá při odstranění únavy, přepracovanosti a nudy. Jednotlivé kroky následují bezprostředně za sebou. Trvání každého z kroků je mezi pěti až deseti sekundami. Cvičíme ve vyvětrané místnosti, eventuálně i při otevřeném okně. 

Jednotlivé kroky rychlého povzbuzení na sebe plynule navazují.

1. krok: Sepjatými dlaněmi silně a rychle třeme jednu o druhou, tak, aby se zahřály. 
2. krok: Takto zahřátými a v rámci možností uvolněnými (ne křečovitými) dlaněmi lehce třeme (masírujeme) obě poloviny obličeje, opakovaně nahoru a dolů. 
3. krok: Poklepáme si dlaněmi na temeno hlavy, lehce bubnujeme na vlasovou část hlavy.
4. krok: Zaklonit hlavu, palcem a ukazováčkem jemně, ale důrazně promnout prostor pod chrupavčitým výběžkem, tzv. jablko. (Osoby s hyperfunkcí štítné žlázy tento krok vynechají.)
5. krok: Mírný předklon a dlaní poklepat rázně a plynule zdola nahoru napřed podél vnitřku a pak podél vnějšku paže. Poklepání má být citelné – lehce štípe. Opakujeme třikrát nahoru a dolů. 
6. krok: Mírně uklonit hlavu na stranu a mezi dvěma prsty protlačíme okolí krční tepny (2 × 5 sek.). Lehce předklonit hlavu, palcem prohmatat prohlubeň v týle, kde končí lebka. Lze též kombinovat s pátým krokem.
7. krok: Podat si chodidlo a jemně, leč pevně prohmatat, promasírovat Achillovu šlachu.
8. krok: Mírný předklon a dlaněmi poté propleskat dolní končetiny. Zepředu, zezadu, ze stran od šlapky až po třísla. Takto stimulujeme nejprve pravou a poté levou nohu. 

Uvědomujeme si pocit rozprouděné krve – nastalo „rychlé povzbuzení“.

Protistresová masáž obličeje

1.  Vzájemným třením prohřejeme dlaně (zhruba 20x pohyb tam a zpět). Poté si dlaně přiložíme na oči a takto setrváme zhruba minutu. Klidně dýcháme spíše tzv. břišním dýcháním. Tvář a víčka vnímají teplo, jež proudí z dlaní. 
2.  Jemným krouživým pohybem masírujeme dlaněmi tvář a čelo. Ruce, respektive dlaně jsou maximálně uvolněné. 
3.  Jemnými krouživými pohyby masírujeme spánky. 
4.  Obdobně masírujeme oběma rukama obě tváře. Soustředíme se na krouživé pohyby.
5.  „Ruku před pusu.“ Krouživě ve směru hodinových ručiček masírujeme pravou rukou ústa. Palec zakrývá pravou nosní dírku. Dýcháme levou. Poté ruce vyměníme. Masírujeme levou, palcem je zakryta levá nosní dírka. Pohyb jde proti směru hodinových ručiček. 
6.  Masírování nosu: prsty jsou položeny kolem očí, přes oči. Masírují, je možno kůži střídavě lehce napínat a poté zase uvolnit. 
7.  Bříšky prstů na obou rukách lehce a jemně proklepeme kůži na obličeji.
8.  Uši: dlaněmi obou rukou jemně a krouživě lehce masírujeme uši. 
9.  Ruku položíme na zadní stranu krku a uvolněně přejíždíme nahoru dolů i do stran. Poté opakujeme druhou rukou. 

Počet opakování: počet pohybů v rámci každé z masáží je zhruba kolem 35. 

Někomu vyhovuje je počítat, jiného by to spíše znervózňovalo. Jednáme dle svého naturelu.

Akupresurou proti „presu“ trémy 

Jde vždy o pevný tlak na určité místo, posléze doplněný uvolněnými krouživými pohyby. Cvičení věnujeme zhruba tři minuty. 

● Strachu a nervozitě stop: cvičení – viz výše – se zaměřuje na distální (okrajový, vzdálený od středu těla) část zápěstí, a to hned pod dlaní a u malíčku. 
● „Bolí mňa hlavička, srdca polovička…“: akupresurní bod omezující bolesti hlavy je v masité části ruky mezi palcem a ukazováčkem. Tlak a masáž provádíme palcem pravé ruky na končetině levé a naopak. 
● „Srdce buší jako zvon“: bod snižující krevní tlak se nachází uprostřed mezi nosem a horním rtem. Ke stimulaci využíváme ukazováček.

Knihu Tréma – jak s ní bojovat vydalo nakladatelství Grada

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o 3 knihy Oheň a voda

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Oheň a voda z nakladatelství Metafora. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, jedna z knih bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení