Knižní novinky

Tréma – jak s ní bojovat

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

Bojujete v náročných a důležitých situacích s nadměrnou obavou, napětím a strachem z vlastního neúspěchu? Brání vám tréma v seznámení? Zajímá vás, jak nevychovat malého trémistu? Pak je tato kniha určena právě vám. Renomovaný český psycholog, PhDr. Tomáš Novák se nezaměřuje jen na projevy trémy zkouškové, řečnické či studijní, ale také na trému jako na protiklad asertivity v pracovních vztazích. Nezapomíná samozřejmě ani na trému při seznamování se a v rodině, která velmi často vede k neobratnostem a nedorozuměním.


knihaUkázka z knihy:

Rozmasírovat trému

Překvapivě dobré výsledky má postup, jež není primárně určen ke zvládání trémy, ale spíše k odstranění únavy a pocitu rezignace. A to ve smyslu: „Ať dělám, co dělám, stejně to bude propadák a ostuda…“

Expresní povzbuzení

Autorkou je A. Tichá, jež při koncipování metody vyšla ze zkušenosti s masážemi i akupresurou. Cvičení aktivuje, pomáhá při odstranění únavy, přepracovanosti a nudy. Jednotlivé kroky následují bezprostředně za sebou. Trvání každého z kroků je mezi pěti až deseti sekundami. Cvičíme ve vyvětrané místnosti, eventuálně i při otevřeném okně. 

Jednotlivé kroky rychlého povzbuzení na sebe plynule navazují.

1. krok: Sepjatými dlaněmi silně a rychle třeme jednu o druhou, tak, aby se zahřály. 
2. krok: Takto zahřátými a v rámci možností uvolněnými (ne křečovitými) dlaněmi lehce třeme (masírujeme) obě poloviny obličeje, opakovaně nahoru a dolů. 
3. krok: Poklepáme si dlaněmi na temeno hlavy, lehce bubnujeme na vlasovou část hlavy.
4. krok: Zaklonit hlavu, palcem a ukazováčkem jemně, ale důrazně promnout prostor pod chrupavčitým výběžkem, tzv. jablko. (Osoby s hyperfunkcí štítné žlázy tento krok vynechají.)
5. krok: Mírný předklon a dlaní poklepat rázně a plynule zdola nahoru napřed podél vnitřku a pak podél vnějšku paže. Poklepání má být citelné – lehce štípe. Opakujeme třikrát nahoru a dolů. 
6. krok: Mírně uklonit hlavu na stranu a mezi dvěma prsty protlačíme okolí krční tepny (2 × 5 sek.). Lehce předklonit hlavu, palcem prohmatat prohlubeň v týle, kde končí lebka. Lze též kombinovat s pátým krokem.
7. krok: Podat si chodidlo a jemně, leč pevně prohmatat, promasírovat Achillovu šlachu.
8. krok: Mírný předklon a dlaněmi poté propleskat dolní končetiny. Zepředu, zezadu, ze stran od šlapky až po třísla. Takto stimulujeme nejprve pravou a poté levou nohu. 

Uvědomujeme si pocit rozprouděné krve – nastalo „rychlé povzbuzení“.

Protistresová masáž obličeje

1.  Vzájemným třením prohřejeme dlaně (zhruba 20x pohyb tam a zpět). Poté si dlaně přiložíme na oči a takto setrváme zhruba minutu. Klidně dýcháme spíše tzv. břišním dýcháním. Tvář a víčka vnímají teplo, jež proudí z dlaní. 
2.  Jemným krouživým pohybem masírujeme dlaněmi tvář a čelo. Ruce, respektive dlaně jsou maximálně uvolněné. 
3.  Jemnými krouživými pohyby masírujeme spánky. 
4.  Obdobně masírujeme oběma rukama obě tváře. Soustředíme se na krouživé pohyby.
5.  „Ruku před pusu.“ Krouživě ve směru hodinových ručiček masírujeme pravou rukou ústa. Palec zakrývá pravou nosní dírku. Dýcháme levou. Poté ruce vyměníme. Masírujeme levou, palcem je zakryta levá nosní dírka. Pohyb jde proti směru hodinových ručiček. 
6.  Masírování nosu: prsty jsou položeny kolem očí, přes oči. Masírují, je možno kůži střídavě lehce napínat a poté zase uvolnit. 
7.  Bříšky prstů na obou rukách lehce a jemně proklepeme kůži na obličeji.
8.  Uši: dlaněmi obou rukou jemně a krouživě lehce masírujeme uši. 
9.  Ruku položíme na zadní stranu krku a uvolněně přejíždíme nahoru dolů i do stran. Poté opakujeme druhou rukou. 

Počet opakování: počet pohybů v rámci každé z masáží je zhruba kolem 35. 

Někomu vyhovuje je počítat, jiného by to spíše znervózňovalo. Jednáme dle svého naturelu.

Akupresurou proti „presu“ trémy 

Jde vždy o pevný tlak na určité místo, posléze doplněný uvolněnými krouživými pohyby. Cvičení věnujeme zhruba tři minuty. 

● Strachu a nervozitě stop: cvičení – viz výše – se zaměřuje na distální (okrajový, vzdálený od středu těla) část zápěstí, a to hned pod dlaní a u malíčku. 
● „Bolí mňa hlavička, srdca polovička…“: akupresurní bod omezující bolesti hlavy je v masité části ruky mezi palcem a ukazováčkem. Tlak a masáž provádíme palcem pravé ruky na končetině levé a naopak. 
● „Srdce buší jako zvon“: bod snižující krevní tlak se nachází uprostřed mezi nosem a horním rtem. Ke stimulaci využíváme ukazováček.

Knihu Tréma – jak s ní bojovat vydalo nakladatelství Grada

Soutěže

Aktuality

 • Kniha ti sluší 2018: Světový (tý)den knihy a autorských práv se bude slavit v knihkupectvích i knihovnách, zapojí se řada autorů i nakladatelů

  Další ročník osvětové kampaně Svazu českých knihkupců a nakladatelů Kniha ti sluší podporující českou knižní kulturu se blíží – od 23. do 29. dubna se bude slavit v knihkupectvích i knihovnách po celé České republice. Zapojí se do něj celá řada autorů i nakladatelů. Jedním z letošních témat je ochrana autorských práv. Pro všechny příznivce knížek a čtení je připraven dárek v podobě slevového kupónu na knihy, který bude během trvání kampaně uplatnitelný ve všech spřízněných knihkupectvích. SČKN připravilo také soutěž pro třídní kolektivy ze základních škol, kterou společně s dětskými autory Janou Klimentovou, Hynkem Klimkem a Tomášem Němečkem vyhlásí 23. dubna od 10.00 v Paláci knih Luxor. Tváří letošního ročníku se stal oblíbený youtuber Kovy.

  Číst dál...  
 • HumbookFest zveřejnil první zahraniční hvězdu

  Sara Raaschová je prvním zahraničním hostem literárního festivalu pro mladé HumbookFestu. Podpis od autorky série Sníh nebo popel si můžete přijít vyzvednout 6. října 2018 do Kongresového centra v Praze.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Jarmila Glazarová: Vlčí jáma

  Jana, která osiřela po první světové válce, se dostává k adoptivním rodičům, kteří žijí ve Slezsku a jsou bezdětní. Jana se stává ošetřovatelkou své adoptivní matky, stará se o domácnost a snaží se své nové rodině být užitečná. Postupem času ale odhaluje tajemství tohoto nesourodého páru. Na první pohled totiž vypadají Klára a Robert šťastně, na ten druhý je ale vidět, že tento pár rozhodně šťastný není.

  Číst dál...  
 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  

Přihlášení