Knižní novinky

Švédský autor Jonas Jonasson vypustí do světa svůj druhý román. Stoletý stařík v Českém rozhlase i na CD

1 1 1 1 1 (1 hlas)
divka

Jonassonova prvotina Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel zaznamenala mimořádný mezinárodní ohlas, proto není divu, že světová média věnují novému Jonassonovu románu pozornost už v době, kdy se teprve chystá jeho vydání v domovském Švédsku (je ohlášeno na 25. září). Román vyjde pod názvem Analfabetka, která uměla počítat.

 

knihaJisté je, že stoletý stařík Alan Karlsson, který si získal přízeň a sympatie milionů čtenářů, se na scénu nevrátí. Hlavní hrdinkou událostmi nabitého příběhu je tentokrát mladá černá Jihoafričanka. „Kromě toho je všechno stejné,“ řekl s nadsázkou Jonasson švédskému deníku Expressen. „Setkání, která jsou nepravděpodobná, ale docela dobře možná, společenská satira a udivené mrkání očima.“ Podle dosud zveřejněných informací se Jonasson ironicky strefuje do fundamentalismu ve všech jeho podobách. Kniha je cestou z plechových chatrčí a latrín v Sowetu až do bramborové dodávky ve Švédsku, v němž pobývají neuvěřitelně podivné postavičky. V příběhu se objeví například švédský premiér Fredrik Reinfeldt či král Carl Gustaf. Autor sám mluví o románu typu „feel good“, tedy o knize, z níž máte jednoduše dobrý pocit.

Přesný termín vydání českého překladu zatím není známý. „Jonasson dopsal Analfabetku teprve v červenci, ale nechceme nechat české čtenáře čekat dlouho. Českého vydání by se mohli dočkat na jaře 2014,“ upřesňuje Roman Schmidt, ředitel nakladatelství Panteon.

Čtenářům, jež oslovil Jonassonův Stoletý stařík, zpříjemní čekání na druhý román jejich oblíbeného autora novinka na CD – audiokniha Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. Dosud byla k dispozici pouze verze v mp3 ke stažení do telefonů, tabletů atp. Příběh o jednom veselém útěku z domova důchodců a také o neuvěřitelném životním osudu svéhlavého muže, který se sice nikdy nezajímal o politiku, ale přesto byl vždy nějak zapleten do velkých historických událostí 20. století, načetl populární herec a dabér Martin Stránský. Audiokniha vychází v kompletním znění. Záznam má 12 hodin a 43 minut. Koncem srpna navíc Český rozhlas na stanici Praha (Dvojka) vysílá pasáže z knihy Stoletý stařík v rámci desetidílné četby na pokračování. Tuto verzi čte Michal Pavlata v režii Vlada Ruska.

Ambiciózní nakladatelství Panteon pravidelně zásobuje tuzemský knižní trh aktuální světovou špičkou. Na podzim vyjde Konec vosí sezóny – nejlepší britská detektivka roku 2012 od významné představitelky světové krimi, skotské autorky Denise Miny a románová prvotina Dolores Redondo Neviditelný strážce, která už před prvním vydáním ve Španělsku ohromila 20 zahraničních nakladatelů i filmového producenta Petera Nadermanna (mimo jiné produkoval filmy podle knih Stiega Larssona). Oba tituly vyjdou současně v tištěné i elektronické verzi a také jako audiokniha. Tím Panteon posouvá český knižní trh blíže k západoevropským standardům. 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení