Knižní novinky

Sláine: Poklady Británie

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
il

V prestižní řadě Mistrovská díla evropského komiksu (Incal, Arzach) nyní vychází další zásadní titul a ještě zásadnější hrdina. „Irský Conan“, bojovník Sláine, nejslavnější komiksový hrdina Velké Británie.


knihaStvořil ho „kmotr“ komiksu Pat Mills, který se inspiroval keltskými mýty a legendami. Ty pak provázal s historií, fascinujícími detaily a především se zcela unikátním irským pohledem na svět. Legendární hrdina Sláine, ztělesnění „Rohatého boha“ prochází dějinami ve službách bohyně Země - se zlodějským trpaslíkem po boku a se sekerou Mozkohryz v ruce. V každé epoše bojuje ve službách Bohyně za udržení starých pořádků, za živočišnost „barbarství“, hodnoty pohanství a zachování kontaktu s přírodou..., což je v protikladu s idejemi nastupujícího křesťanství, propagujícího zdrženlivost a odříkání.

To není nic pro Sláina.
   
Sláine je částečně fantasy komiks, částečně historický příběh a tak trochu politické sebevyjádření,“ říká šéfredaktor Crew, Jiří Pavlovský. „Tvůrce Pat Mills je typický Ir. Anarchista s absolutním odporem k autoritám, k Angličanům a k náboženství. Jeho Sláine rozhodně není absolutně kladný hrdina a svět, ve kterém žije, má jinou morálku než náš. Útěk z hořícího domu je považován za zbabělost, stejně jako nošení přilby do boje... a ani nezkoušejte přijít do bitvy jako poslední. Mills se nesnaží dělat hrdinu za každou cenu sympatického a ani s jeho názory a pojetím světa nemusíte vždycky souhlasit – ale o to je to zajímavější. Je to krutý svět, možná i trochu šílený, ale fascinující.“
 
Není divu, že se ze Sláinea stala rychle komiksová legenda. Nejenže jeho příběhy přitahovaly ty nejlepší komiksové malíře (Simon Bisley, Glenn Fabry, Dermot Power, Clint Langley, Greg Staples), ale irský bijec se objevil i v románech a počítačových hrách a po jeho padouších jsou pojmenované heavymetalové kapely. Plánuje se i celovečerní film - v době snímků, jako je 300: Bitva u Thermopyl či seriálů Spartacus, nastal už konečně čas na důstojnou a nezměkčenou adaptaci Sláinea.
   
I když Pat Mills stvořil mnoho dalších legendárních komiksů (především slavnou protiválečnou ságu Charley´s War), pořád patří Sláine k jeho nejzásadnějším titulům a také se k němu stále vrací. U nás není Sláine žádný nováček a z knihy Sláine: Poklady Británie vyšly i některé epizody v úplně prvních ročnících magazínu Crew – ale dlouho čekaly na důstojné vydání. A tady je.
   
ilVe dvou epických příbězích se Sláine dostane do doby Robina Hooda, aby zachránil nové převtělení své věčné lásky Niamh. Ovšem není to Robin Hood, jakého znáte z dnešních vyprávění. Je to další převtělení Rohatého boha.
   
Následně se Sláine přenese do Anglie po pádu krále Artuše. Vyvolenec bohyně musí dát dohromady ztracené poklady Británie a zachránit tak umírajícího krále a s ním i celou zemi. Jenže jak se ukazuje, zástupci temných sil, kteří se snaží přetrhat pouta s tradicemi pohanství, jsou až příliš blízko hrdinům kulatému stolu.
   
Tyhle příběhy jsou něco víc než jen klasické fantasy. Mills tvoří nebo spíš oživuje mýty. A kresba nezůstává pozadu. K ruce je Millsovi jako vždy výkvět kreslířů: Greg Staples, Dermot Power a Clint Langley. S nimi stvořil Pat Mills opravdu mistrovské dílo evropského komiksu. Kombinace mýtů, historie a originálních postojů dává Sláineovi větší sílu než samotná křeč obludnosti, která dělá z irského bojovníka smrtící monstrum.

Knihu Sláine: Poklady Británie vydává Nakladatelství Crew opět ve dvou verzích. Brožovaný výtisk stojí 549 korun a vázaný s přebalem (vycházející pouze v počtu 500 kusů) pak 789 korun. Kniha má 220 stran a je celobarevná.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení