Knižní novinky

Trest smrti za jeden doušek vody?!

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
hlava

V Nakladatelství Fragment vyjde již 4. dubna titul, který čtenáře přenese do Pákistánu. Kniha Rouhání? přibližuje skutečný příběh ženy, která se jako křesťanka napila muslimské vody. Tím ji znesvětila a tamější soud rozhodnul na základě zákona o rouhání o trestu nejvyšším – byla odsouzena k trestu smrti oběšením.knihaAsia Bibi, matka pěti dětí, křesťanka žijící dle své víry, čeká nyní ve vězení na výsledek odvolacího soudu, jehož jednání je však neustále odkládáno. Neví, zda se dostane na svobodu. Neví, který den bude jejím posledním. Její budoucnost je nejistá.

Rodina žila jako jedna z mála křesťanských domácností v čistě muslimské vesnici ve východním Pákistánu. Asia pracovala na místní farmě s ostatními muslimskými ženami. Ty ji označili jako křesťanku za „nečistou“ a zakázaly jí pít stejnou vodu. Později vypověděly, že Asia Bibi urazila a zhanobila proroka Mohameda. Soud jim dal za pravdu a Asia Bibi byla odsouzena k trestu smrti oběšením za rouhání.

Rozhodnutí soudu vyvolalo protesty po celém světě a mnoho významných osobností včetně papeže se za Asiu Bibi postavilo. Dva významní politici, paňdžábský guvernér Salmán Tasír a ministr pro záležitosti menšin Šáhbáz Bhattí, byli kvůli negativnímu postoji vůči zákonu o rouhání zabiti. Rodina se musí skrývat, protože byla často vystavena hrozbám a útokům ze strany islamistů.

Ukázka:

Mám strach, mučivý strach, od zavraždění ministra. Čekám na chvíli, kdy mne Bůh přijme, jako v oáze uprostřed pouště. Jsem vyčerpaná. Potřebovala bych si odpočinout. Myslím si, že lidé nemohou a nesmějí nahrazovat boží rozhodnutí a sami rozhodovat o životě a smrti jiného člověka. Až přijde moje hodina, podrobím se. Jediná věc, která mne ještě stále drží na nohou, navzdory všemu útlaku, zlobě a úzkosti, která mne neopouští, je jistota, že jsem nevinná. Jistota, že na mně byla spáchána nespravedlnost. A také potřeba svědčit, pokusit se, aby můj boj nebyl marný a sloužil i ostatním. Nejsem vzdělaná, vždycky jsem žila prostě a dnes si říkám, že i takový život možná zasáhne do života celé mé země.

Slavnostní křest knihy „Rouhání?“ je naplánován na 11. dubna 2012 od 16 hodin v Paláci knih LUXOR (v prostorách kavárny v 1. patře). Kromě překladatele knihy MUDr. Jana Cimického se můžete těšit na setkání se zajímavými hosty, jakými bezesporu jsou emeritní kriminální rada plk. JUDr. Miloslav Dočekal, spisovatel a publicista PhDr. František Cinger a česká herečka Taťjana Medvecká. 


 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení