Knižní novinky

Čáp nejni kondor. Radůza píše o dětství nesentimentálně

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
cap

Nakladatelství Baobab právě poslalo na pulty knihkupectví knihu svébytné písničkářky, muzikantky a textařky Radůzy. Třináct povídek o jejím dětství nese název Čáp nejni kondor. Zpěvačka v ní přesvědčivě načrtává realitu sklonku 70. let. Očima hubené svéhlavé holčičky, která už ve svých čtyřech letech mána život jasný názor, a jejím prostřednictvím vypráví historky rodinné i vesnické a vykresluje Radůza citlivý literární obraz svých prarodičů i rodinných peripetií.knihaV povídkách s lapidárními názvy (Veranda, Kondor, Zavinovačka atd.) vykresluje babičku a dědu a především jejich venkovský způsob života – od všudypřítomného koloběhu: pouť, narozeniny, práce na dvoře, zabíjení králíků, nemoci psů, malé vesnické katastrofy (požáry, úmrtí), po nepodstatné detaily jako smetání drobků z igelitového stolu, které však dodávají textu naprosto hmatatelný rozměr a přenášejí nás do atmosféry vesnice, která dnes už v podstatě zanikla.

Podařilo se jí ale ještě mnohem víc: na tomto živém základě stvořila ze svých vzpomínek neméně živé postavy: dědu, přesvědčeného komunistu, který se zřejmě vymyká z průměru ssvéhlavostí, laskavou, životem trochu utýranou babičku, a především tu hubenou holku, kterou rodiče tak trochu odkládají, než si vyřeší své osobní problémy, která nechce nic jíst a působí babičce trápení příliš citlivou, příliš divokou povahou...

Radůza vládne temperametním prozaickým talentem, který v tomto případě oživila i krajovým nářečím z východních Čech. A stejně jako ve svých písňových textech dokázala i zde vytvořit výborný koncentrát nabitý energií.

Knihu ilustrovala Dagmar Urbánková.

"Dalo se tušit, že se dětství téhle divoké muzikantky neodehrávalo ve vzorově panelákové šedi sedmdesátých let, pro její generaci tak příznačné. Také se dalo tušit, že Radůza vládne temperametním prozaickým talentem. Své vzpomínky na rané dětství přetavila do třinácti povídek. Lapidárně úsečným a přitom humorným stylem historky čistě rodinné: život u babičky a dědy na vsi se závanem starých časů, strejdu, kterému táhla kořalka z pusy, vzdálený rozvod rodičů, blechy i úmrtí domácích psů, sousedy, pouť... Není to však rozhodně nějaké sentimentální vzpomínání: na to je ještě mladá, spíš věrný otisk přesně odpozorovaných vzpomínek, které nijak nebilancují, nýbrž
prostě jsou. A podařilo se jí zaznamenat tu dobu (stále ještě relativně blízkou, ale pro generace mladší vlastně už prehistorickou) obzvlášť přesně a živě.”

Nakladatelka Tereza Horváthová

Ukázka z knihy:

“Večer je dobrej. Ležíme s dědou a s babičkou v seknici a všude je tma. Jenom u stropu svítěj korálky. Je v nich fosfor, děvenko, proto svítěj. Jsou posraný od much. To víš, holčičko, i mouchy serou. Babička hudrá na dědu, ať na mě nedejchá, že mu smrdí z huby. Pak se ještě vyštrachá ke kredenci. Tumáš, holčičko, ať se ti hezky spinká. Cejtim v puse kostku cukru s francovkou. Nejdřív to pálí, a pak hřeje. A sladký. A pak už skoro spim, ale ještě se stihnu těšit, že zejtra pojedeme do Třebechovic. S tou kůží. Nebo zajdeme na smeťák. Dědo, pudem zejtra na smeťák?”

raduza


Radůza (*1973)

- Písničkářka, skladatelka, zpěvačka, hráčka na několik hudebních nástrojů, autorka textů a dětské knížky „O Mourince a Lojzíkovi“.
- Vystudovala gymnázium a po jeho skončení se živila jako pouliční muzikantka. Na ulici ji objevila Zuzana Navarová, která i poté bděla nad její kariérou. Na její popud vystudovala na Pražské státní konzervatoři dva obory - populární zpěv (prof. Lída Nopová) a skladbu (prof. Angelo Michajlov a prof. Jiří Cerha).
- Studia ukončila samostatným absolventským koncertem, kde zazněly výhradně její skladby (zpěv), a duchovní kantátou (skladba), kterou natočil Český rozhlas.
- Vydala sedm autorských alb a jedno DVD.
- Založila label Radůzarecords.
- Má syna a dceru a žije v Kladně.
- Webové stránky: www.raduza.cz

V edici Mi.Mo vyšlo: Já to doufejme zmáknu (připravil Marcello D´Orta) a Ryba (Erlend Loe).

Detaily o knize:
Brož., 72 stran, 179 Kč, Baobab, ISBN 978-80-87060-44-5

Baobab je alternativní nakladatelství ilustrovaných knih pro děti a mládež. Věnuje se vydávání původních textů a zajímavých překladů. Při jejich výtvarném zpracování spolupracuje s nastupující generací výtvarníků. Baobab organizuje a iniciuje menší kulturní akce, zaměřené na propagaci nekomerční literatury a divadla, pořádá literární čtení a výstavy.

 

Komentáře   

 
Evina
0 RE: Čáp nejni kondor. Radůza píše o dětství nesentimentálněEvina 2011-08-07 13:25
Radúziny písničky mám ráda, nevěděla jsem, že i píše. Na knížku jsem zvědavá
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Soutěže

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení