Dějiny literatury

On the Road, Jack Kerouac a beatnici

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
jack kerouac 100x100
Letos uplynulo čtyřicet let od smrti jednoho z nejznámějších představitelů „zbité generace“ neboli beat generation. Jméno Jacka Kerouaca se znovu objevilo v médiích, protože se jeho román Na cestě skloňoval ve všech pádech. Navíc bylo k tomuto výročí připraveno nové vydání zmíněného díla v originálním rukopisném svitku.

 

Jack Kerouac (1922–1969) se narodil v Americe francouzsko-kanadským rodičům. Chvíli studoval na Kolumbijské univerzitě a část druhé světové války prožil v americkém námořnictvu. Po roce 1945 se přidal ke skupině píšících přátel, kteří byli později označováni jako beatnici. Ti byli hnutím amerických mladých spisovatelů konce 50. a začátku 60. let. Zbitá generace bývá někdy dávána i do souvislosti s hippies. Jenže beatnici neměli v Americe tak obrovský ohlas jako květinové děti.

Beat generation šla proti tehdejšímu literárnímu proudu a svými neskutečnými výpověďmi šokovala hlavně tradičně založenou měšťanskou veřejnost Spojených států. Mladíci se bouřili proti typickým životním hodnotám těchto spořádaných Američanů. Básnické sbírky nebo románové prózy se týkaly především jejich neuspořádaného života plného dobrodružství, alkoholu, drog a sexu. Hlavním motivem těchto děl bylo tuláctví ve všech svých formách, cestování od východu na západ a zpět. Kromě Kerouaca k beatnikům patřil především básník Allen Ginsberg, Gregory Corso, Gary Snyder a prozaik John Clellon Holmes, v jehož díle z 50. let se poprvé pojem beat generation objevil.

Román Na cestě bývá často označován za manifest celé generace těchto autorů. Kerouac se jím v roce 1957 dostal do širšího povědomí amerických čtenářů, ačkoli nešlo o jeho první dílo. Román se vyznačuje autobiografickými prvky a odborníci v něm rozpoznali i autentické postavy jeho výše zmíněných přátel. Autor díky této knize do literatury vnesl nový pojem a tím bylo spontánní psaní. Za jeho pomoci totiž během několika málo týdnů román Na cestě dopsal. Bez přestávky tvořil na roli papíru, na kterou psal všechno, co ho zrovna napadlo. Text nečlenil na kapitoly ani odstavce, neužíval interpunkci. Chtěl se s čtenářem podělit o své úplné zážitky z cest, které byly popisovány skutečně a čtivě. Knihou Na cestě si tak získal přízeň celých generací čtenářů, kteří jsou Kerouacovi věrni dodnes.

„Poprvý jsem se setkal s Deanem krátce potom, co jsem se rozešel se svou ženou. Zrovna jsem se vylízal z docela vážný nemoci, o který se nehodlám blíže rozepisovat – snad jen to, že byla tak trochu následkem nechutně únavného rozvodu a následnýho pocitu, že všechno umřelo. S příchodem Deana Moriartyho začalo období mýho života, který by se dalo nazvat životem na cestě.“

On the Road - Na cestě nebo chcete-li Na silnici. Jeho hlavním hrdinou je mladý začínající spisovatel Sal Paradise (Smutný Ráj), který s přítelem Deanem Moriartym cestuje po Severní Americe. Z cesty do Denveru, Friska, San Franciska nebo New Jersey se časem stane ta nejdelší cesta. A to do Mexika. Chlapci mluví hovorovým jazykem s patřičnými vlivy New Yorku. Text se neobejde ani bez slangu a vulgarismů, bez kterých by to ale nebylo ono.

Ačkoli v knize Sal často hovoří o sobě, nejvíce prostoru věnuje Deanovi. Tím je v jednu chvíli bezmezně nadšen, překvapen a potom i zklamán a opět nadšen. Přitom Dean Moriarty je ještě mladší než samotný Sal, kterému bylo v době cesty kolem devatenácti. Kluci se chvíli kodrcají autobusem nebo vlastním autem, ale nejčastěji samozřejmě cestují stopem. S pár dolary v kapse a baťohem na zádech se vydají napříč Amerikou jen proto, aby mohli navštívit své přátele na západním pobřeží. Cestou potkávají spoustu pozoruhodných existencí, štědrých lidí i otravných policistů, kteří je zdržují v cestě. Před každou výpravou si musí Sal, Dean, Tim i ostatní půjčit peníze od příbuzných, aby mohli vůbec někam vyrazit. V cíli si na svou další existenci musí opět půjčit od pohostinných kamarádů, kteří s vrácením peněz už předem nepočítají. Tak fungovalo neucelené společenství mladíků, kteří dlouho nevydrželi na jednom místě a už vůbec ne doma. Cestovali, stopovali a řídili společně i zvlášť a jejich osudy zachycuje právě román Na cestě.

Chápu, že si někteří čtenáři položí otázku, co je na knize o neustálém cestování tak zajímavého. Jenže dílo Na cestě vzniklo více než před padesáti lety a ve své době vzbudilo svým tématem i pojetím velké rozhořčení široké veřejnosti. Na druhou stranu ani dnešní společnost není zvyklá na podobný styl života. Jedinci beatnického typu mezi námi samozřejmě existují, ale spousta z nás je zvyklá na své pohodlí a životní jistoty. Každý alespoň někdy touží po podobné volnosti a svobodě, se kterou si dovedli Sal a Dean svůj život užít. Proto si myslím, že román Na cestě je i v dnešní době víc než aktuální a má co říct i dalším generacím.Zdroj ukázky: Kerouac J. Na cestě, Argo, Praha, 2005.

Zdroj obrázku: Wikipedia.org

Doporučujeme

Aktuality

 • Humbook 2017

  V loňském roce se uskutečnil první ročník literárního festivalu Humbook, který lákal především příznivce oblíbeného stylu Young adult. Pořadatelství se ujala nakladatelství Fragment a CooBoo.

  Číst dál...  
 • Cena Česká kniha pošesté

  Cena Česká kniha je opět tady, tentokrát již 6. ročník. Každoročně vás informujeme o knihách, nominovaných na vítězství, postupně tak, jak se zužuje jejich výběr. V šestém ročníku došlo k jedné zásadní změně, o níž se dočtete v následujícím textu, převzatém z tiskové zprávy organizátora.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Píseň z pytlíku na zvratky

  Ode dneška soutěžíme o knihu Píseň z pytlíku na zvratky z nakladatelství Argo. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení