Čtenářský deník

Vladimír Körner – Údolí včel

1 1 1 1 1 (1 hlas)
vcela 100x100

Děj této filmové novely se odehrává v dávném středověku. Ondřej jako malé dítě často pobýval v Údolí včel, kde nacházel klid a přátelství s přírodou. Jeho otec si vzal za ženu mladé děvče a Ondřej přišel na svatbu s darem – květinovým košem, ve kterém spali netopýři.

 

Nevěsta se netopýrů polekala a otec se rozzuřil, protože podle pověr přinášeli netopýři neštěstí. Málem Ondřeje zabil, ale když si to uvědomil, prosil boha ze jeho život s tím, že mu zasvětí Ondřejův život. Po chlapcově uzdravení proto syna předá křižáckému řádu sídlícími na hradě kdesi u moře v Německu.

udoli vcel obalDěj se přesouvá o několik let později, když už je Ondřej dospělým mužem. Má začít půst, ale musí být odložen, protože jeden ze členů řádu utekl, čímž zradil svůj řád. Uprchlík je pronásledován a tvrdě potrestán – je roztrhán psy. Ale jeho slova při setkání s Ondřejem zanechala v mladém muži stopy a roznítila v něm myšlenku na útěk a svobodu – vždyť do řádu nevstoupil dobrovolně. Ondřej využije situace a uteče. Útěk se podaří a dostane se mimo území ovládané řádem.

Jeho přítel Armin von der Heide vysvětlí komturovi, že je Ondřej dobrým členem řádu a že se jen unáhlil, není tedy třeba jej krutě trestat. Slíbí mu, že Ondřeje přivede zpět. Dostane povolení vydat se mimo území řádu a pátrá po Ondřejovi.

Ondřej po dlouhém putování dojde do své země a přijde k uhlířům, kde potká Dorotku, ženu, kterou znal z dětství. Kvůli svému vzhledu je považován stále ještě některými uhlíři za vlkodlaka a chtějí jej zabít. V této situaci potká Armina, který jej zachrání a pobije většinu útočníků. Armin jej chce odvést domů, ale když se shýbá k jedné studánce, aby se napil, Ondřej jej uhodí a uteče.

Ondřej se dostane domů na Vlkov, kde se ale vše změnilo. Jeho otec zahynul na lovu, když spadl z koně a jeho vlastní psi jej roztrhali. Jeho rodná tvrz se pomalu rozpadá, zmizely z ní děti a zůstalo jen staré služebnictvo. A jeho nevlastní matka Lenora. Mezi nimi se zrodí silný vztah a chystá se svatba. Na svatbu přijde Armin. Nakonec se smíří i s tím, že Ondřeje zpět nepřivede, ale na svatbě jej nevěsta políbí. Pro člena řádu, který se celý život oddával pouze askezi, pro nějž byli ti, kteří žili roky v celách o samotě, hrdinové a vzory a který nesměl málem na ženu pohlédnout, to bylo naprosté zneuctění, které nemohl přenést přes srdce. Ztratil svou rytířskou čest a musel ženu, která ho zneuctila, zabít. Když jej po tomto hrozném činu chce Ondřej nechat roztrhat psy, považuje to za vykoupení. Ještě než se tak stalo, řekl Ondřejovi, aby vzal jeho plášť a vrátil se na hrad.


Ukázka z knihy:

(Rozhovor Armina von der Heide se slepou dívkou)

– Už vím, kdo jsi. Jsi svobodný člověk! –
– Mýlíš se, – odpověděl Armin von der Heide a proti své vůli se musel usmát. Dívčiny ruce zatápaly k jeho obličeji.
– Tak mi půjč ruku a poznám, kdo jsi, – chlubilo se děvče.
– Nesmím se tě dotknout, – odpověděl. – Jsem mnich! – Ruce opět klesly do klína.
– A když se tě dotknu já? – zeptalo se děvče.
– Pak přijdeš o ruku, – řekl tvrdě. – A kdybys to udělala s hříšným úmyslem, přišla bys o hlavu. Jsem řádový bratr. –
Dívka slonila hlavu, ale řekla:
– Teď máš zcela jiný hlas. To promluvila tvoje duše. Ty jsi zraněn. –
(S. 41-42)


Zdroj ukázky: Körner, V. Údolí včel. In: Údolí včel, Zjevení o ženě rodičce podle svatého Jana. Praha: Dauphin 2008.

Čtěte také:

Baladické příběhy Vladimíra Körnera

Komentáře   

 
T7nka
0 Odp.: Vladimír Körner – Údolí včelT7nka 2016-01-26 15:22
[fv]mohla bych se zeptat z jakého století je příběh? [/fv]
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 
 
Jiří Lojín
0 Odp.: Vladimír Körner – Údolí včelJiří Lojín 2016-01-26 19:40
Druhá polovina 13. století
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení