Čtenářský deník

Chrysa Dimoulidou – Deník ctihodné prostitutky

1 1 1 1 1 (0 hlasů)
zena 100x100
Kniha je rozdělena na dva díly. V první části autorka citlivě líčí příběh dívky, která pochází z chudé rodiny, snad jedné z nejchudších, které na malém ostrůvku na jihu Řecka žijí. „Ty roky na neúrodném ostrově, kde jsem se narodila, byly krušné.“ (S. 5). „Moc si toho nepamatuji, ale bezpečně vím, že jsem měla stále hlad. Ten byl nekonečný. (...) Jen svornost a láska v našem domě nám dávaly zapomenout na těžký a hořký život.“ (S. 7).

 

O hrst mouky se svádí boj, potraviny jako mléko, brambory nebo fazole jsou vzácnými pochutinami. Její matka je dokonce nucena udělat nejtěžší rozhodnutí, jaké může matku potkat: prodá své dvě děti. Po smrti obou rodičů se Evženie musí postarat o sebe i o svého mladšího bratra Linose. Ten se nakonec dostává do sirotčince a Evženie odjede pracovat jako služka do Atén. Při loučení v přístavu si oba sourozenci roztrhnou poslední rodinnou fotku a slíbí si, že ji jednoho dne zase spojí.

denik ctihodne prostitutky obalV Aténách pracuje Evženie jako služebná u rodiny vládního úředníka. Po incidentu se synem, který se ji pokusí znásilnit, je Evženie vyhozena z domu. V zoufalství skočí pod auto, jež řídí Eleni, žena, která ji zachrání a v jejím životě sehraje důležitou roli. Zařídí jí práci pomocnice u starších manželů, bývalých učitelů v důchodu. Ti přijmou Evženii za vlastní dceru a díky nim se naučí nejen číst a psát, ale také se seznámí se Sotirisem, s nímž se zasnoubí. Píše se ale rok 1940 a začíná válka. Sotiris umírá na albánské frontě a v porobené Itálii panuje bída a hlad. Po zatčení a popravení starého pana učitele a po smrti jeho manželky je Evženie nucena prodat dům a odstěhovat se.

Najde si zaměstnání v obchodě s látkami a netuší, že setkání s jedním zákazníkem se pro ni stane osudným a ukáže jí na několik let směr jejího života. Tím zákazníkem je Domeniko Salmieri, společník v nočním klubu a především osudový muž jejího života, který ji přivede na dráhu prostitutky a stane se jejím pasákem. Evženie se v zaslepené zamilovanosti a v naivitě domnívá, že až vydělá spoustu peněz, Domeniko se s ní ožení. Dá výpověď v obchodě a ze dne na den změní od základů život. Z Evženie Franku se stane Dženy Samara, jedna z nejlepších a nejžádanějších prostitutek ve vykřičené aténské čtvrti Pireas. Nevěstince, herny a noční kluby se stanou jejím domovem, zákazníci její rodinou. V okamžiku, kdy zjistí, že je těhotná, se z ní stává zralá, inteligentní a cílevědomá žena, která ví, co chce. Pochopí, že Domeniko ji jen využíval pro peníze a neplánoval s ní společnou budoucnost. Pod záminkou léčby tuberkulózy v sanatoriu ve Švýcarsku odjíždí do Soluně, kde porodí holčičku Irini. Od té chvíle má dvě identity: na jedné straně Dženy, nejžádanější madam v Trumpě a majitelka nevěstince, na straně druhé milující a starostlivá matka Evženie, jejíž holčičku vychovává chůva. Diktátorské zákazy nevěstinců a dospívající dcera ji donutí k důležitému rozhodnutí: přestat žít jako Dženy Samara a začít naplno žít jako Evženie Franku. Otevře si s dcerou obchod s kožichy, ale v okamžiku, kdy se Irini provdá za Themose, obchodníka s kožešinami, a odstěhuje se za ním do Kastorie na severu Řecka, ztrácí Evženie smysl života. Na pozvání své dcery a jejího manžela se za nimi přestěhuje a od této chvíle se odvíjí druhá část knihy.

Druhý díl je především příběhem ženy, která se snaží uniknout své minulosti, ale která ji po celý zbytek života dohání a v nepatrných náznacích jí dává znát, že minulost nelze vymazat a nelze se jí zbavit, že je to něco, co si s sebou neseme celý život. Evženie prožívá stáří jako vážená dáma a nehodlá na tom nic měnit. Nechce riskovat, že prozrazením minulosti by ztratila těžce vydobytou váženost v očích obyvatel Kastorie. V tomto díle prožíváme především osudy Irini, jejího manžela Themose a jejich tří dětí, ale okamžiky štěstí i zklamání rodiny jsou viděny očima Evženie, která píše tuto knihu především pro dva lidi, které nade vše miluje – pro Domenika a pro svou vnučku Evženii.

Po všech životních útrapách končí kniha happy endem, který má blízko ke kýči. Po 54 letech se Evženie setkává s Domenikem, který je po mrtvici ochrnutý, ale díky její péči se uzdravuje. Zároveň dostojí svému slibu a díky televiznímu pořadu „Možná existuji“ se setká se všemi svými sourozenci. Na večírku přichystaném na počest setkání všech sourozenců pak Evženie umírá v kruhu svých nejbližších.


Čtěte také:

Ukázka z knihy: Deník ctihodné prostitutky

Chrysa Dimoulidou – Deník ctihodné prostitutky (recenze)


Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o 3 knihy Oheň a voda

  Ode dneška soutěžíme o tři výtisky knihy Oheň a voda z nakladatelství Metafora. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, jedna z knih bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení