Čtenářský deník

Obraz Doriana Graye

1 1 1 1 1 (1 hlas)
il

Hlavním hrdinou prozaického díla Oscara Wilda je mladý, krásný a velice oblíbený Dorian Gray. Svou krásou očaruje Dorian malíře Basila Hallwarda, který se ji rozhodne zachytit na obraze. Při jednom z posledních sezení u malíře se Dorian setkává s lordem Henrym, který je proslulý svým osobitým pohledem na život a vztahy. Ten se rozhodne se Doriana přetvořit k obrazu svému a k Basilově smutku se Dorian nechává. Společně mladí muži začnou vyrážet do společnosti a do pánských klubů mají dveře vždy otevřené.


knihaVe chvíli, kdy je portrét hotov, uvědomí si Dorian, že smrt je nevyhnutelnou součástí života a že už nikdy nebude tak krásný jako na tomto velkolepém díle. Vysloví tedy přání, aby navždy zůstal mladý a aby za něj stárnul obraz. Jeho přání se opravdu vyplní, Dorian vypadá stále svěže a jen jeho obraz ukrytý v jednom z nepoužívaných pokojů v jeho domě ukazuje, jak starý Dorian ve skutečnosti je.

Pokaždé, když se Dorian dopouští nějakého hříchu, mění se i jeho podobizna. Poprvé si všimne změny na obraze ve chvíli, kdy opouští mladou dívku jen kvůli tomu, že se do něj zamilovala tak, že přestala být umělkyní. Jelikož pro něj přestala být zajímavá, on už přestal toužit po ni. Dívka ale z nešťastné lásky spáchá sebevraždu a na obraze se krásný úsměv mění v úšklebek plný krutosti. Podruhé se obraz zásadně změní, když Dorian zabije autora svého portrétu. Nelíbí se mu totiž, jak ho malíř kritizuje kvůli jeho životnímu stylu, a jelikož autor odhalil pravdu o jeho nevadnoucím půvabu. Pokání, které po něm chce, je pro Doriana nemyslitelné, a tak se raději svého přítele zbaví. V tom okamžiku se na rukách na obraze objevuje krev.

Jak plyne čas, uvědomuje si hlavní hrdina, že s jeho životem není vše v pořádku. Jak moc dřív miloval fakt, že je středem pozornosti, tak o to víc tuto skutečnost začíná nenávidět. Londýnskou společností se totiž začínají šířit drby o jeho kráse. Ve chvíli, kdy si Dorian uvědomí, že jeho život nestál za nic, začne se bát, že na obraz někdo přijde, a tak se rozhodne ho zničit. Když Dorian probodne plátno, padá sám mrtev k zemi a služebnictvo pak nachází starého a sešlého muže, nad nímž visí obraz jejich krásného pána.

V románu se často nachází hororové prvky, podstatný je také prvek dvojnictví, který byl v době, kdy dílo vzniklo, velice oblíbený. Zásadní je ve vyprávění kapitola, kde je shrnuto prožitých 18 let. V tomto období se Dorian Gray zajímal o umění, sbíral umělecké předměty a byl nadšencem, který se vždy o dané oblasti toužil dozvědět vše. Jeho touha po vědění, kráse a estetičnu se mění a umění střídají pitky s pochybnými kamarády, opiové brlohy a čas strávený s lehkými ženami.

Tragickým koncem hrdiny chtěl autor poukázat na stále fungující a rozvíjející se moc, kterou nad společností vládne kult krásy. Pokud by mladý Dorian Gray začal stárnout jako všichni ostatní, byl by tak oblíbený? Dokázal by být šťastný? A uvědomil by si včas, že za své skutky musí vždy nést odpovědnost jen on sám? Je tedy důležité uvědomit si, že půvab není všechno, a že člověk by měl být odpovědný a nést důsledky svých činů.

Na motivy románu vznikla dvě filmová zpracování a v naší zemi i muzikál.

 

Doporučujeme

Aktuality

 • Partonyma – nová čísla časopisu ke stažení a o připravované antologii

  Literární časopis Partonyma, založený v roce 2012, prochází již od závěru minulého roku řadou proměn. Poslední dvě čísla vyšla v menším formátu a celkově novém designu, což ovšem není nejpodstatnější změnou. Tato tzv. „černá řada“ (podle nové podoby obálky) je nyní, kromě klasické tištěné verze, uvolněna ke stažení ve formátu PDF zcela zdarma. Jedná se o dvojčíslo 19 - 20 na téma Umění zločinu / Zločinné umění a o dvojčíslo 21 – 22 na téma Meze textu / Meze prostoru.

  Číst dál...  
 • V šestém ročníku Ceny Česká kniha zvítězil Jiří Hájíček

  Závěrečná tisková zpráva šestého ročníku Ceny česká kniha, která oficiálně oznamuje vítěze, je již k dispozici. V následujících odstavcích si ji můžete přečíst.

  Číst dál...  

Doporučujeme

Nové komentáře

Soutěž

 • Soutěž o knihu Kamínek

  Ode dneška soutěžíme o knihu Kamínek z nakladatelství Albatros. Pokud správně zodpovíte tři jednoduché soutěžní otázky a usměje-li se na vás štěstí při závěrečném losování, kniha bude vaše.

  Číst dál...

Z čtenářského deníku

 • Drašar

  Nacházíme se v době, kdy je český jazyk považován za mluvu vesničanů. Čeština je vytlačena z nejvyšších společenských funkcí, kultury i státní správy. Na školách se vyučuje německý jazyk, jazyk vzdělanců. Dochází k velké germanizaci (poněmčování) společnosti… A do této doby se narodí Josef Václav Michl. Dlouho očekávaný syn, kterému jsou předurčeny velké skutky a který se má stát chloubou rodiny.

  Číst dál...  
 • Biblický příběh, který se odehrává na americkém venkově

  John Steinbeck se narodil roku 1902 v Kalifornii. Vystřídal mnoho různých profesí a získané zkušenosti potom uplatňoval ve svých knihách. Patřil k autorům takzvané ztracené generace zažil první světovou válku a ve svých dílech popisuje bídu, které byl svědkem. Vyzdvihuje krásu kalifornské krajiny a sílu lidského ducha, naopak silně kritizuje násilí, zákeřnost a vypočítavost. Získal Pulitzerovu cenu i Nobelovu cenu za literaturu. Mezi jeho nejznámější knihy patří Hrozny hněvu, O myších a lidech, Pláň Tortilla a právě Na východ od ráje

  Číst dál...  

Přihlášení